Festiwal ŻUBROFFKA edukuje!

Festiwal ŻUBROFFKA kocha kino, dlatego od lat staramy się uczyć, jak to kino tworzyć i jak o nim rozmawiać. Już tradycyjnie do współpracy zachęcamy kinomanów w każdym wieku!

Wszystkie warsztaty odbędą się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, w dniach 7-11 grudnia 2022 r.

W tym roku najmłodszym proponujemy warsztaty „Mój zwierzęcy przyjaciel”, podczas których dzieci pod kierunkiem Agnieszki Waszczeniuk stworzą animowane opowieści o najciekawszych przygodach, jakie przeżyły ze swoimi pupilami.

W ramach warsztatów „Podczas produkcji nie ucierpiał żaden posiłek” młodzi pasjonaci sztuki filmowej pochylą się nad globalnym problemem marnowania żywności i z profesjonalnym wsparciem Marianny Rudakovej stworzą film promujący dobre nawyki mogące realnie wpłynąć na zmniejszenie ilości marnowanego na świecie jedzenia.

MÓJ ZWIERZĘCY PRZYJACIEL | animowany dokument, warsztat dla dzieci

prowadzenie: Agnieszka Waszczeniuk

wiek: 8+ (liczba miejsc ograniczona; maks. 12 osób)
czas trwania warsztatów: 9-11.12.2022 r.
miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5
koszt: 40 zł
warsztaty w języku polskim

Harmonogram warsztatów:

09.12.2022 (piątek)
16:00-19:30

10-11.12.2022 (sobota i niedziela)
10:00-15:00

Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz zrealizowanych podczas warsztatów filmów odbędzie się 11 grudnia 2022 w Białostockim Ośrodku Kultury – kinie Forum o godz. 19:00.

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami:
Mariusz Bieciuk, bieciuk@centrumzamenhofa.pl, tel. 85 67 67 368

Nabór na udział w warsztatach na podstawie formularza zgłoszeniowego.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy proszę przesłać na adres e-mail: bieciuk@centrumzamenhofa.pl do dnia 2 grudnia 2022.

Formularz_zgloszeniowy_warsztaty-dla-dzieci_mój zwierzęcy przyjaciel

 

MÓJ ZWIERZĘCY PRZYJACIEL | animowany dokument, warsztat dla dzieci

Każdy z nas miał lub ma zwierzęcego Przyjaciela – realnego bądź wymarzonego. Zachęcamy dzieci, żeby przyniosły na warsztaty zdjęcia swoich pupili lub tych zwierząt, z którymi chciałyby się zaprzyjaźnić (np. wydrukowane z internetu). W domu dzieci opiszą krótko najpiękniejsze i najciekawsze historie związane z Przyjacielem – zarówno smutne, jak i wesołe. Historie te posłużą potem do zbudowania autorskich historii.
Uczestnicy warsztatów będą pracować w dwóch technikach animacji: w technice wycinankowej oraz w technice pikselacji. Animacja wycinankowa umożliwi im przeniesienie świata wyobraźni do filmowej rzeczywistości, w której spotkają swojego zwierzęcego Przyjaciela. Z kolei dzięki pikselacji, będą mogli osobiście „wejść” w film i odegrać w nim jedną z ról.

Pierwszego dnia zajęć Agnieszka Waszczeniuk opowie o różnych technikach filmu animowanego, pokaże przykłady oraz wybrane własne realizacje. Potem uczestnicy zajmą się budowaniem historii mającego powstać filmu, dowiedzą się też jaką rolę w realizacji filmu animowanego odgrywa scenariusz, storyboard oraz animatik.
Kolejnego dnia dzieci będą animować stworzonych przez siebie bohaterów, nagrywać dialogi i inne dźwięki potrzebne do realizacji, a dzięki pikselacji osobiście wkroczą w świat swojej historii.
Ostatni dzień warsztatów zostanie wykorzystany na dokończenie działań związanych z procesem animacji i udźwiękowieniem oraz na montaż gotowego materiału filmowego.

Agnieszka Waszczeniuk (ur. 1989, Białystok) – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka, animatorka. Specjalizuje się w technice animacji sypanej mieloną kawą i animacji rysunkowej. Swoje realizacje pokazywała na ponad 75 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Parokrotna stypendystka MKiDN oraz stypendiów twórczych Prezydenta Miasta Białegostoku. Tworzy autorskie filmy animowane, czołówki festiwalowe, teatralne scenografie multimedialne. Hobbystycznie zajmuje się tradycyjną wycinanką, fotografią analogową oraz ilustracją.
Filmografia: 2022, „Przypowieść o ziarnie”; 2020, „Niecodziennik Epidemiologiczny”; 2019, „Śledziologia, czyli co szeptucha szepcze do ucha?”; 2016, „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji”; „Ślady ulotne”; 2015, „Niebo nade mną”; 2014, „Kokieteria, czyli jak kobiety uwodzą”; 2013, „Ty tu bywasz”.

 

PODCZAS PRODUKCJI NIE UCIERPIAŁ ŻADEN POSIŁEK (No Meal Was Harmed During The Production) | warsztaty animacji z Marianną Rudakovą

prowadzenie: Marianna Rudakova (Kni-kni Studio)

wiek: 15 + (liczba miejsc ograniczona; maks. 12 osób)
czas trwania warsztatów: 7-11.12.2022 r.
miejsce: Liceum Ogólnokształcące INFOTECH
koszt: 100 zł
warsztaty w języku polskim

Harmonogram warsztatów:

7 grudnia:
12:00-15:00

8-10 grudnia:
9:30-12:30 – przerwa – 13:30-16:00

Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz zrealizowanych podczas warsztatów filmów odbędzie się 11 grudnia 2022 w Białostockim Ośrodku Kultury – kinie Forum o godz. 19:00.

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami:
Mariusz Bieciukbieciuk@centrumzamenhofa.pl, tel. 85 67 67 368

Nabór na udział w warsztatach na podstawie formularza zgłoszeniowego.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy proszę przesłać na adres e- mail: bieciuk@centrumzamenhofa.pl do dnia 2 grudnia 2022.

 Formularz_zgloszeniowy_warsztaty_no meal was harmed during the production

NO MEAL WAS HARMED DURING THE PRODUCTION | warsztaty animacji z Marianną Rudakovą

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podaje, że na świecie, co roku marnowany jest 1 mld 300 mln ton żywności nadającej się do spożycia. W Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie, z czego blisko połowa w gospodarstwach domowych. Uczestnicy warsztatów, pod czujnym okiem Marianny Rudakovej wspólnie pochylą się nad tym problemem wykorzystując produkty spożywcze i technikę animacji poklatkowej. Efektem ich twórczej pracy będzie film promujący dobre nawyki mogące realnie wpłynąć na zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia.

Marianna Rudakova – pochodząca z Białorusi animatorka i reżyserka animacji poklatkowych. Animacją zajęła się w 2007 roku. Należała do grupy organizacyjnej Mińskiego Niezależnego Klubu Filmowego, była też wolontariuszką festiwalu CPM. Ukończyła kursy animacji w 2014 roku, a dwa lata później otworzyła niezależne poklatkowe Knikni Studio, realizujące filmy krótkometrażowe, reklamy, teledyski i filmy instruktażowe. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich na forum animacji Animarkt w 2020 roku oraz w programie wzrostu w branży stop motion Stopmolab w 2022 roku. Jest twórczynią i mentorką internetowego kursu animacji poklatkowej. Na swoim koncie ma ponad 80 zrealizowanych projektów. Od 2022 roku mieszka i pracuje w Polsce.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury