O nas

Białostocki Ośrodek Kultury istnieje od 1975 roku (nosił wówczas nazwę Miejskiego Domu Kultury), przez długi czas swoim zasięgiem obejmował kilka miejskich placówek, m.in. kinoteatr, kawiarnie, klub i obiekty plenerowe. Na początku lat 90., tak jak i inne instytucje, uległ reorganizacji i zmienił nazwę na obecną.

BOK swoją działalność prowadzi w dwóch siedzibach: przy ul. Legionowej 5, gdzie mieści się kino Forum i klub Fama, oraz przy ul. Warszawskiej 19, gdzie mieści się Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa utworzono z okazji organizowanego w 2009 roku 94. Światowego Kongresu Esperanto. Jego misja i cel działalności wywodzi się z idei patrona. Zamenhof był przekonany, że główną przyczyną sporów i nieporozumień między ludźmi są zakłócenia w komunikacji. Remedium miał być nowy język.

Początkowo CLZ było oddziałem BOK-u, jednak w styczniu 2011 roku stało się samodzielną placówką kultury. Po sześciu latach działalności, w styczniu 2017 roku, CLZ ponownie weszło w skład Białostockiego Ośrodka Kultury.

Każdego roku Białostocki Ośrodek Kultury, jako miejska placówka, organizuje lub współorganizuje około 400 imprez, w których udział bierze średnio ponad 120 tysięcy osób (dane z 2018 r.). Propozycje BOK-u kierowane są do różnych grup odbiorców, od dzieci, przez młodzież, dorosłych, aż po seniorów. Oferta imprez jest szeroka i zaspokajająca bardzo różne gusta, i co ważne – uczestniczenie w części z nich jest bezpłatne. Spośród proponowanych przez BOK wydarzeń wielkim powodzeniem u odbiorców cieszą się festiwale: Dni Sztuki Współczesnej, Jesień z Bluesem, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, Inny Wymiar (od 2013 roku w ramach projektu Wschód Kultury), Festiwal Kultur i Podróży „Ciekawi Świata”, ¿Underground/Independent?, a także takie stałe imprezy jak: Dni Miasta Białegostoku, Filmowe Podlasie Atakuje! (obecnie Filmowe Podlasie Reaktywacja! i Filmowe Podlasie Edukuje!), pokazy Klasyki Kina z muzyką na żywo, Zaduszki Bluesowe, Sylwester Miejski, Blues Fama, Akcja Lato i Akcja Zima, Katedralne Koncerty Organowe, Ogólnopolski Przegląd Fotografii Współczesnej „Człowiek obok mnie”, Jazz na BOK-u, Seniorada, wystawy w Galerii BOK oraz liczne koncerty polskich i zagranicznych gwiazd muzycznych.

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa można obejrzeć wystawę stałą „Białystok młodego Zamenhofa” oraz liczne wystawy czasowe, odbywają się także koncerty, dyskusje panelowe, wykłady i promocje literackie. Organizowane są warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz wdrażane nowoczesne projekty społeczno-edukacyjne. CLZ posiada również Salę Gier i Zabaw – przestrzeń kreatywnej i twórczej zabawy.

KSIĘGA ZNAKU BOK