10. Sputnik nad Polską

Zapraszamy na 10. edycję Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, która służy promowaniu w Polsce kina rosyjskiego!

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbywa się w Warszawie od 2007 roku, jego pomysłodawcami i organizatorami są Fundacja WSPIERAM, Europejska Agencja Reklamowa i firma dystrybucyjna 35 mm. Cel Festiwalu to zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej sztuki filmowej, nie tylko docenionych już arcydzieł mistrzów kina rosyjskiego (i radzieckiego), ale także produkcji młodego pokolenia reżyserów. Wybrane filmy od kilku lat prezentowane są również w kinach całej Polski, w tym w białostockim kinie Forum. Białostockim organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.

W programie tegorocznego Sputnika można będzie zobaczyć 10 filmów.
Wszystkie pokazy odbywają się w kinie Forum, bilet na każdy film kosztuje 12 zł.

Harmonogram projekcji:

3 lutego

18:30 Dobry chłopiec, reż. Oksana Karas, Rosja, 2016, 95 min, 12+
20:15 Uczeń, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja, 2016, 118 min, 18+

4 lutego

18:30 Zoologia, reż. Iwan I. Twierdowskij, Rosja/Niemcy/Francja, 2016, 88 min, 16+
20:15 Insight, reż. Aleksandr Kott, Rosja, 2015, 90 min, 18+

5 lutego

18:30 Dotyk wiatru, reż. Olga Wieremiejewa, Jelena Demidowa, Rosja, 2016, 77 min, 12+
20:15 Ochrona, reż. Aleksandr Proszkin, Rosja, 2015, 116 min, 16+

6 lutego

20:15 Znalezisko, reż. Wiktor Dement, Rosja, 2015, 16+

7 lutego

20:15 O miłości, reż. Anna Melikian, Rosja, 2015, 115 min, 16+

8 lutego

20:15 Światła wielkiej wsi, reż. Ilja Uczitel, Rosja, 2016, 81 min, 12+

9 lutego

20:15 Mnich i Demon, reż. Nikołaj Dostal, Rosja, 2016, 114 min, 16+

Sputnik_harmonogram z opisami

Opisy filmów:

Dobry chłopiec
reż. Oksana Karas, Rosja 2016, 95’, 12+
Sześć dni z życia ucznia dziewiątej klasy Koli Smirnowa. Zwykły, jak mogłoby się wydawać, tydzień z życia przeciętnego nastolatka, obfituje jednak w szereg niecodziennych wydarzeń…
Nagroda Główna na 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi (2016)

Dotyk wiatru
reż. Olga Wieremiejewa, Jelena Demidowa, Rosja 2016, 77’, 12+
Fabuła i dokument w jednym. Moskiewska aktorka jedzie na zdjęcia do dalekiej Buriacji. Chce odnaleźć mężczyznę, którego kiedyś kochała. Nieuleczalnie chora, w Buriacji dostaje jeszcze jedną szansę od losu. Równolegle opowiadana jest historia innej aktorki. Podczas swej pierwszej wizyty w Buriacji poznała buddyjskiego mnicha, który przewrócił do góry nogami wszystkie naukowe teorie o życiu i śmierci…

Insight
reż. Aleksandr Kott, Rosja 2015, 90’, 18+
Paweł traci wzrok, musi zacząć wszystko od nowa. Porzuca dotychczasowe życie i wkrótce spotyka kobietę, która widzi więcej niż inni ludzie. Kobieta ma na imię Nadieżda i pracuje w miejscowym szpitalu. Nadieżda pomoże Pawłowi ponownie odnaleźć się w rzeczywistości.

Nagroda Rosyjskiej Akademii Filmowej „Nika” za najlepszą rolę męską (A. Jacenko), Nagroda dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmów Centralnej i Wschodniej Europy „GoEast” w Wiesbaden, Niemcy (2016); Nagroda im. François Chalais za najlepszy scenariusz na Festiwalu Kina Rosyjskiego w Honfleur, Francja, Nagroda Specjalna im. dramaturga Walerija Frida na MFF „Stalker” w Moskwie (2015)

Mnich i Demon
reż. Nikołaj Dostal, Rosja 2016, 114’, 16+
Pierwsza połowa XIX wieku. W męskim monasterze pojawia się nowy mieszkaniec, Iwan Siemienowicz. Wraz z mnichem do klasztoru przenikają ciemne siły, które materializują się w postaci demona o imieniu Legion. Legion obiera Iwana za obiekt swej diabelskiej działalności, wszelkimi sposobami kusząc go i próbując sprowadzić z wybranej przez niego drogi.

Ochrona
reż. Aleksandr Proszkin, Rosja 2015, 116’, 16+
Zagubione na olbrzymim terytorium Rosji miasteczko przy hucie stali. W ochronie huty pracuje rudowłosa Kławdia, która pewnej nocy demaskuje złodzieja. Podczas próby zatrzymania traci jednak przytomność. Wystraszony złodziej cuci dziewczynę i… ucieka. Dla Kławdii to spotkanie będzie miało fatalne skutki.

O miłości
reż. Anna Melikian, Rosja 2015, 115’, 16+
„Czym jest miłość?” – na to pytanie próbują odpowiedzieć bohaterowie filmu złożonego z szeregu przeplatających się ze sobą historii. Poznajemy młodą parę zafascynowaną anime, sekretarkę, której szef składa niemoralną propozycję, Japonkę szukającą w Rosji prawdziwej miłości, artystę grafficiarza poszukującego ideału piękna i kobietę, którą ex mąż zatrudnia do nietypowego zadania.

Nagroda Główna i Nagroda Jury Dystrybutorów Filmowych na 26. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi (2916)


Światła wielkiej wsi
reż. Ilja Uczitel, Rosja 2016, 81’, 12+
Fiedia jest operatorem w prowincjonalnym kinie, na próżno starającym się przyciągnąć widzów. Kiedy lokalne władze postanawiają przerobić je na sklep, zostaje mu tylko jedno – nakręcić film, odnieść sukces i w ten sposób uratować kino! Co zrobić jednak, by film okazał się kasowym hitem? Trzeba oczywiście zaangażować gwiazdę! Nawet jeśli będzie to oznaczało… porwanie.


Uczeń
reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja 2016, 118’, 18+
Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Nastoletni Wieniamin uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe. Wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawi jego otoczenie na poważną próbę.

Nagroda im. François Chalais na 68. MFF w Cannes (2016)

Znalezisko
reż. Wiktor Dement, Rosja 2015, 98’, 16+
Starszy inspektor nadzoru rybołówstwa Trofim Rusanow, uważający siebie samego za przedstawiciela prawa, a innych za łajdaków i złodziei, przez przypadek trafia w sam środek tajgi, dziesiątki kilometrów od ludzkich osad. Przyjdzie mu stanąć twarzą w twarz z surową przyrodą, a historia ta zupełnie zmieni jego sposób postrzegania świata.

Zoologia
reż. Iwan I. Twierdowskij, Rosja/Niemcy/Francja 2016, 88’, 16+
Natasza mieszka z matką w niewielkim nadmorskim mieście. Pracuje w zoo, gdzie od dawna jest obiektem drwin i plotek. Pewnego dnia przechodzi dziwną metamorfozę: wyrasta jej ogon… Na początku dziewczyna jest zmieszana, ale z czasem próbuje go wykorzystać do swoich celów.

Nagroda za najlepszą rolę kobiecą dla Natalii Pawlenkowej oraz Nagroda Izby Krytyków i Znawców Filmowych dla Iwana I. Twierdowskijego na 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi (2016)

 

Galeria

sputnik_plakat

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury