Zapraszamy na pokazy najnowszych filmów znad Sekwany!
Przegląd Nowego Kina Francuskiego
10-16 lipca 2020
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 13 zł/film – w kasie kina i na bilety.bok.bialystok.pl
Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi dla kina FORUM, opracowanymi na podstawie wytycznych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla kin w trakcie epidemii wirusa SARS-COV-2 w Polsce:
Wytyczne_dla_KINA FORUM
To już 11. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego! Przegląd odbędzie się w lipcu w Warszawie i ponad 10 miastach Polski. Widzowie obejrzą najciekawsze francuskie filmy ostatnich lat. W programie propozycje zarówno dla wielbicieli francuskich komedii: „Czysta jak śnieg” reż. Anne Fontaine, współczesna interpretacja baśni o Królewnie Snieżce przeznaczona dla widzów dorosłych z Isabelle Huppert w roli Złej Królowej, komediodramatów: „Prawdziwa miłość” reż. Claire Burger, nagrodzona na festiwalu w Wenecji historia ojca, który musi sam zająć się wychowaniem nastoletnich córek czy kina animowanego: „Dilili w Paryżu” Michela Ocelota, zdobywca Cezara dla najlepszego filmu animowanego w 2019 roku.
Organizatorami Przeglądu Nowego Kina Francuskiego są Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film.
Więcej informacji na stronie: www.institutfrancais.pl
Harmonogram projekcji
10 lipca
18:30 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: ARAB BLUES
(Tunezja, 88′, bilet 13 zł)
20:30 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: KLUB ROZWODNIKÓW
(Francja, 106′, bilet 13 zł)
11 lipca
11:00 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: CHŁOPIEC Z CHMUR
(Francja, 113′, bilet 13 zł)
18:30 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: SYNOWIE
(Francja, 90′, bilet 13 zł)
20:30 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: CZYSTA JAK ŚNIEG
(Francja, 95′, bilet 13 zł)
12 lipca
10:15 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: DILILI W PARYŻU
(Francja, 95′, bilet 13 zł)
18:45 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: BUNTOWNICZKI
(Francja, 88′, bilet 13 zł)
20:45 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: JAK BYĆ DOBRĄ ŻONĄ
(Francja, 108′, bilet 13 zł)
14 lipca
18:30 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: PRAWDZIWA MIŁOŚĆ
(Francja, 98′, bilet 13 zł)
15 lipca
18:30 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: KOŁYSANKA
(Francja, 100′, bilet 13 zł)
16 lipca
18:30 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: #TU I TERAZ
(Francja, 100′, bilet 13 zł)
Opisy filmów:
Arab blues (Un divan à Tunis)
Francja, Tunezja 2019, 88 min.
reż. Manele Labidi,
obsada: Golshifteh Farahani, Majd Mastoura, Aïsha Ben Miled
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia „Arab Blues” przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem.
Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość.
Charyzma, urok i ekranowy magnetyzm odtwórczyni głównej roli, Golshifteh Farahani (gwiazda „Patersona” Jima Jarmuscha oraz „Co wiesz o Elly” Asghara Farhadiego), sprawiają, że od początku kibicujemy szalonym planom psychoanalityczki. Kibicujemy też jej kolejnym pacjentom, którzy – wychowani w opresyjnej kulturze – wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.
Klub rozwodników (Divorce club)
Francja 2020, 106 min.
reż. Michaël Youn
obsada: Arnaud Ducret , Francois-Xavier Demaison, Caroline Anglade
Dotkliwie poturbowany przez życie małżeńskie, zdradzony przez swoją ukochaną żonę Ben odzyskuje wolność, ale nie bardzo wie, co z nią zrobić. Najchętniej mazałby się w kącie i rozgrzebywał resztki swojego złamanego serca. Na szczęście może liczyć na dawnego kumpla Patricka, dla którego rozwód to istna ucieczka z Alcatraz! Dopiero teraz czuje, że żyje i tego samego zamierza nauczyć Bena. Założony przez nich Klub Rozwodników, to miejsce niekończącej się balangi, gdzie króluje wolna miłość, a długość trwania związku liczy się w godzinach, a nie w latach. Ben okazuje się pojętnym uczniem, a odzyskaną radość życia podkreśla kolejnymi skandalicznymi wybrykami. Jednak gdy pozna pewną uroczą Marion, okaże się, że w sercu wciąż jest niepoprawnym romantykiem. I wszystko wskazywałoby na to, że znów szczęśliwie ułoży sobie życie… ale od czego ma się przyjaciół!?
Pełna błyskotliwie niepoprawnego humoru komedia o tym, że czasem rozwód to dopiero początek życia na pełnych obrotach!
Ścieżkę dźwiękową napędzają hity legendarnej grupy KOOL AND THE GANG, która także pojawia się w filmie!
Chłopiec z chmur (Donne-moi des ailes)
Francja 2018, 113 min.
reż. Nicolas Vanier
obsada: Jean-Paul Rouve, Melanie Doutey, Louis Vazquez, Dominique Pinon
Prawdziwa historia, która poruszyła całą Europę! Najnowszy film mistrza kina familijnego Nicolasa Vaniera, autora niezapomnianego hitu „Bella i Sebastian”.
Dla Thomasa, chłopca zanurzonego w świecie gier wideo, pomysł spędzenia wakacji z ojcem, zapalonym ornitologiem Christianem (nagrodzony Cezarem, znany z hitów „Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra”, „Nowych przygód Aladyna” oraz „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” Jean-Paul Rouve), wydaje się koszmarem. Gdy naukowiec oznajmia, że chce uczyć zagrożone wyginięciem dzikie gęsi migrowania, chłopiec myśli, że rodzic stracił rozum. Ale skazany na całodobową opiekę nad świeżo wyklutymi pisklakami chłopiec przywiązuje się coraz bardziej do skrzydlatych przyjaciół. Podniebna podróż z Norwegii aż do Francji jest nie tylko ostatnią szansą na przetrwanie przeuroczych ptaków, ale też przygodą życia dla Thomasa i wydarzeniem, którym emocjonowała się cała Europa.
Synowie (Deux fils)
Francja 2018, 90 min.
reż. Félix Moati
obsada: Vincent Lacoste, Benoît Poelvoorde, Mathieu Capella
Joseph wraz z synami Jachimem i Ivanem tworzy trzyosobową, blisko związaną ze sobą rodzinę.
Młodszy syn, Ivan, gimnazjalista inny niż wszyscy, przechodzi akurat kryzys mistyczny. Buntuje się, widząc jak upadają jego dotychczasowe autorytety.
Starszy Joachim nie może pogodzić się z ostatnim niepowodzeniem miłosnym, poważnie zaniedbując studia w zakresie psychiatrii.
Z kolei ojciec postanawia zamienić udaną karierę lekarską na nieudaną karierę pisarską.
Mimo niepowodzeń panowie bezustannie obdarzają się wzajemną uwagą, poszukując – czasem dość niezdarnie – miłości.
Czysta jak śnieg (Blanche comme neige)
Francja 2018, 95 min.
reż. Anne Fontaine
obsada: Lou de Laâge, Isabelle Huppert, Charles Berling, Benoît Poelvoorde
Claire, młoda kobieta o wielkiej urodzie, budzi zazdrość teściowej, Maud, która posuwa się nawet do zaplanowania morderstwa.
Claire zostaje wyratowana z opresji przez tajemniczego mężczyznę, który zabiera ją na swoją farmę. Kobieta postanawia zostać w wiosce, co wywołuje poruszenie wśród mieszkańców.
Jeden, drugi… wkrótce jej urokowi ulega siedmiu mężczyzn! A dla niej jest to początek radykalnej emancypacji – cielesnej i uczuciowej.
Dilili w Paryżu (Dilili a Paris)
Francja 2018, 95 min.
reż. Michel Ocelot
Paryż, czasy Belle Époque. Mała Dilili z Nowej Kaledonii w towarzystwie gońca Orela przemierza miasto trójkołowcem, prowadząc śledztwo w sprawie tajemniczych porwań małych dziewczynek. Spotyka na swojej drodze wybitne osobistości epoki, które dają jej wskazówki.
Odkrywa, że pod ziemią żyją bardzo źli ludzie: Panowie-Mistrzowie. Dwójka przyjaciół zawzięcie walczy na rzecz radosnego życia, pełnego światła i wzajemnej sympatii.
Buntowniczki (Rebelles)
Francja 2018, 88 min.
reż. Allan Mauduit
obsada: Cécile de France, Yolande Moreau, Audrey Lamy
Po piętnastu latach na Lazurowym Wybrzeżu była Miss Regionu powraca do rodzinnej miejscowości. Pozbawiona środków do życia, znajduje zatrudnienie w fabryce konserw, gdzie w obronie przed niechcianymi zalotami niechcący zabija własnego szefa. Świadkami wypadku są jej dwie współpracowniczki. Cała trójka już chce dzwonić po karetkę, gdy znajduje przy mężczyźnie torbę pełną banknotów. Kobiety postanawiają podzielić się znaleziskiem. Dopiero wtedy wpadają w prawdziwe kłopoty…
Jak być dobrą żoną (La bonne épouse)
Francja 2019, 108 min.
reż. Martin Provost
obsada: Juliette Binoche, Edouard Baer, Yolande Moreau, Noémie Lvovsky
Paulette wraz z małżonkiem prowadzą prywatną szkołę dla dziewcząt, w której nastolatki uczą się, jak być perfekcyjną żoną i panią domu. Niestety, po nagłej śmierci męża Paulette odkrywa, że szkoła jest na skraju bankructwa i ona sama musi wziąć sprawy w swoje ręce. Sytuacji nie ułatwiają feminizm i rewolucja seksualna, które z dnia na dzień zmieniają społeczeństwo i świat dookoła. Aby ratować szkołę, Paulette łączy siły ze swoją pierwszą miłością – André, ekscentryczną przyrodnią siostrą – Gilberte oraz surową zakonnicą Marie-Thérèse. Nieoczekiwanie jednak sama zaczyna mieć wątpliwości co do własnych poglądów i przekonań. Czy to możliwe, żeby miała stać się… wyzwoloną kobietą?
Pełna wdzięku i humoru opowieść o kobiecości, równości płci oraz o tym, że małżeństwo to prawdziwa… szkoła przetrwania.
Inspiracją do filmu były autentyczne poradniki dla kobiet oraz własne, rodzinne wspomnienia reżysera.
Prawdziwa miłość (C’est ça l’amour)
Francja 2018, 98 min.
reż. Claire Burger
obsada: Bouli Lanners, Justine Lacroix, Sarah Henochsberg
Od odejścia żony Mario sam zajmuje się domem i wychowywaniem swoich dwóch córek. Czternastoletnia Frida obwinia go o odejście matki. Siedemnastoletnia Niki marzy o niezależności. Tymczasem Mario wyczekuje powrotu partnerki.
Kołysanka (Une chanson douce)
Francja 2019, 100 min.
reż. Lucie Borleteau
obsada: Leïla Bekhti, Antoine Reinartz, Karin Viard
Myriam i Paul są kochającym się małżeństwem z dwójką dzieci. Gdy Myriam postanawia wrócić do zawodu adwokata, para zaczyna szukać niani. Po surowym castingu zatrudniają Louise. Dzieci szybko przywiązują się do nowej opiekunki, która stopniowo staje się centralną postacią w rodzinie. Niania była dla nich wybawieniem… do czasu.
Thriller psychologiczny na podstawie bestsellerowej powieści Leïli Slimani, przetłumaczonej na 43 języki.
# Tu i teraz (#jesuislà)
Francja 2019, 100 min.
reż. Eric Lartigau
obsada: Doona Bae, Alain Chabat, Blanche Gardin
Instagramowa znajomość, która zmieniła jego życie. Stéphane, francuski szef kuchni, ma wszelkie powody, by czuć się spełniony. Dumny z dwóch dorosłych synów i za pan brat z wyrozumiałą eks żoną, wiedzie spokojne życie mężczyzny w średnim wieku. Do chwili, gdy zupełnie przypadkiem, poznaje na Instagramie tajemniczą i piękną Soo z Korei. Ich Instagramowe kontakty nie mają końca. Stéphane opowiada jej o przepięknych widokach z francuskiej części Kraju Basków, a ona o życiu w Seulu, mieście kwitnącej wiśni.
Pomimo dystansu i barier kulturowych świetnie się rozumieją. Pewnej nocy Stéphane decyduje się na spontaniczny i szalony wyjazd do Seulu. Na lotnisku spotyka go niemiła niespodzianka. Soo, pomimo obietnicy, nie pojawia się w umówionym miejscu. Mężczyzna przez kilka dni koczuje więc na najnowocześniejszym i największym lotnisku świata z nadzieją, że Soo się jednak zjawi. Poznaje pracowników lotniska, zaprzyjaźnia się z koszykarzami francuskiej reprezentacji, gotuje z tamtejszym kucharzem.
Jego niewiarygodna historia trafia do internetu, hasztag „iamhere” błyskawiczne zyskuje popularność, a Stéphane zostaje okrzyknięty „francuskim kochankiem”.
Czy Stéphane’owi uda się odnaleźć Soo?