15. MFFK ŻUBROFFKA przeniesiony na 2021 rok

Szanowni Widzowie, w związku z pandemią, która niestety nie odpuszcza, postanowiliśmy z ogromnym żalem, przenieść 15. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA na 2021 rok!

Wcześniej nawet nie rozpatrywaliśmy takiej ewentualności, że Festiwal mógłby się odbyć tylko online, ale obecna sytuacja pandemiczna nie pozwala nam zorganizować go nawet w wersji hybrydowej.
Dodatkowo, w pewnym sensie, w tej decyzji utwierdził nas tegoroczny plakat Festiwalu (autorstwa Davida Štumpfa), na którym nasz żubr znalazł się na ekranie smartfona i ewidentnie czuje się tam zagubiony, malutki i nieszczęśliwy…

Dlaczego nie możemy i nie powinniśmy organizować Festiwalu w internecie?
Jest wiele powodów:
– uważamy, że ŻUBROFFKA online byłaby tylko niesatysfakcjonującą nikogo namiastką naszego Festiwalu, który opiera się przecież głównie na serdecznych i szczerych spotkaniach twórców, artystów, widzów, osób tworzących festiwal oraz mieszkańców miasta i regionu;
– nie wierzymy w to, że pokazy online mogłyby choćby w małym stopniu zastąpić autentyczne emocje, jakie odczuwamy oglądając filmy w kinie, a potem o nich dyskutując;
– nie możemy międzynarodowego festiwalu ograniczyć tylko do polskich twórców i widzów;
– nie chcemy prezentować uboższego, okrojonego programu, zwłaszcza, że – co jest dla nas całkowicie zrozumiałe – nie wszyscy twórcy zgadzają się na pokazy swoich filmów online;
– nie chcemy pozbawić się radości goszczenia Was wszystkich na żywo w Białymstoku i na Podlasiu;
– Festiwal w opcji online to pozbawienie naszego, walczącego obecnie z pandemią miasta i regionu, możliwości realnej promocji oraz wsparcia budżetów większych i mniejszych przedsiębiorców (m.in. hotelarzy, właścicieli pubów, restauracji, sklepików z pamiątkami i regionalnymi smakołykami…), co możliwe byłoby dzięki obecności grubo ponad setki gości z Polski i świata;
– Festiwal organizowany w internecie to także strata (nawet jeśli mniej wymierna) dla innych podmiotów, z którymi od lat dobrze współpracujemy przy prezentowaniu pokazów specjalnych ŻUBROFFKI (galerie sztuki, uczelnie, szkoły, domy kultury, kina, puby etc…), a także dla konkretnych ludzi: dzieci, młodzieży i seniorów, których zarażamy miłością do kina podczas warsztatów i pokazów oraz dla świetnych wolontariuszy, będących rozpoznawalną, niezawodną i uśmiechniętą twarzą ŻUBROFFKI;
– ciężko nam też sobie wyobrazić naszą imprezę bez naszych rewelacyjnych Prowadzących i Przyjaciół, mądrych i utalentowanych Jurorów przyjeżdżających do nas z całego świata, a także bez ciekawych wystaw i energetycznych koncertów, które stały się stałym i zawsze bardzo wyczekiwanym elementem Festiwalu.

Drodzy twórcy! Kochamy kino i Waszą pracę. Jesteśmy przekonani, że podczas tegorocznej selekcji wybraliśmy do naszych konkursów świetne, mądre i ważne filmy. Poczekajmy jednak na lepsze czasy, w których będziemy mogli zaprosić Was do Białegostoku i na Podlasie, by razem z naszą wierną publicznością celebrować Waszą twórczość.

W tej chwili nie możemy jeszcze podać nowej daty naszego Festiwalu, ale uczynimy to od razu, gdy będzie to możliwe. Mamy też nadzieję, że będzie to najlepsza edycja ŻUBROFFKI.
Jedno jest pewne: na pewno jeszcze się spotkamy!

————————-

Przed nami 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, największego filmowego wydarzenia w tej części Europy, podczas którego spotyka się twórcza energia z całego świata!

Tegoroczna ŻUBROFFKA planowana jest od 2 do 6 grudnia, a jej tematem przewodnim jest WIRUS – czynnik, który wszystko wywrócił do góry nogami i zasadniczo wpłynął na całe życie społeczne. Na naszych oczach zawalił się świat, jaki do tej pory znaliśmy, a my sami zostaliśmy zmuszeni do zmiany stylu życia. I nawet jeżeli doceniliśmy zalety powolniejszej i uważniejszej egzystencji, to po wielu miesiącach ograniczeń tęsknimy za tradycyjnymi, serdecznymi kontaktami międzyludzkimi… A nie ma do tego lepszej okazji niż nasz festiwal!

Zachęcamy Was, by – w nowych warunkach i okolicznościach, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – wspólnie spróbować przeżyć wiele wspaniałych filmowych emocji.

Nasze przesłanie to: bądźmy razem, bo tylko razem jesteśmy silniejsi!

Do stworzenia graficznego projektu, który najlepiej oddałby nasze dylematy i nurtujące nas obecnie pytania, zaprosiliśmy czesko-słowackiego animatora Davida Štumpfa i jesteśmy przekonani, że uczynił to w błyskotliwy sposób.

Już tradycyjnie, identyfikację wizualną, tym razem w oparciu o wykreowane przez Davida projekty, stworzyła dla nas graficzka Izabela Sroka.

Pamiętajcie, że tuż obok nas, dosłownie za oknem, natura żyje swoim rytmem, nawet jeżeli zimą tego nie widać. Podczas ŻUBROFFKI postaramy się zaprezentować Wam barwny i różnorodny świat.
To filmowa szczepionka przeciwko wirusowi, od nas – dla Was!

ŻUBROFFKA jest kobietą
ŻUBROFFKA jest mężczyzną
ŻUBROFFKA jest dzieckiem
ŻUBROFFKA jest zwierzęciem
Zapraszamy na Podlasie – do krainy żubra i filmu!

Tegoroczna selekcja konkursowa


BOK Białostocki Ośrodek Kultury