Już 23 marca w Warszawie rozpocznie się 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego, jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone w całości kinematografii słonecznej Hiszpanii. Przegląd odbędzie się w największych miastach Polski – Warszawie, Krakowie, Poznaniu Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Łodzi oraz w Białymstoku, który w tym roku dołączył do grona festiwalowych miast. Filmy, które znalazły się w programie festiwalu, to przegląd najnowszych i najciekawszych hiszpańskich produkcji, od przebojowych komedii, przez popularne kino gatunkowe, po nagradzane na festiwalach kino artystyczne. Białostocka edycja przeglądu odbędzie się w kinie Forum w terminie 27 marca – 2 kwietnia 2017. Bilet na jeden film 14 zł.
Organizatorami są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce, AP Mañana i Białostocki Ośrodek Kultury.
Filmem otwarcia tegorocznej edycji przeglądu będzie Za późno na gniew (Tarde para la ira), debiut reżyserski popularnego aktora, Raula Arévalo. Ten mroczny thriller o wściekłości i poszukiwaniu zemsty został uznany za najlepszy hiszpański film ubiegłego roku! Otrzymał też nagrody Goya za najlepszy debiut reżyserski, scenariusz oryginalny i drugoplanową rolę męską (Manolo Soto, Carmina i amen).
Człowiek o tysiącu twarzy (El hombre de las mil caras) to oparta na faktach historia hiszpańskiego szpiega, ogromny przebój rodzimych kin. Fenomenalna rola charyzmatycznego oszusta przyniosła Eduardowi Fernandezowi Srebrną Muszlę na festiwalu w San Sebastián.
Hiszpańsko-argentyńska produkcja Truman to wzruszająca opowieść o sile przyjaźni w obliczu tego, co nieuniknione. Film zdobył aż pięć nagród Goya, oraz dwie statuetki aktorskie w San Sebastián za wspaniałe role Javiera Camary i gwiazdy kina argentyńskiego, Ricarda Darina.
Powrót do miłości (La reconquista) to subtelny romans przywodzący na myśl dzieła francuskiej Nowej Fali. Film Jonasa Trueby, znanego festiwalowej publiczności reżysera Wszystkie piosenki są o mnie (12. TKH), zadebiutował w konkursie głównym ubiegłorocznego festiwalu w San Sebastian.
Kameralna czarna komedia Jednooki król (El rey tuerto) to rozpisana na cztery postaci adaptacja sztuki teatralnej o zderzeniu dwóch nieprzystających do siebie politycznie światów.
Popularne kino rozrywkowe reprezentuje komedia romantyczna Musimy porozmawiać (Tenemos que hablar) w reżyserii Davida Serrano z udziałem gwiazd hiszpańskiego kina – Hugo Silvy (Przelotni kochankowie, Ta noc jest moja, 16. TKH) i Michelle Jenner (Julieta).
Przez otwarte drzwi to dynamiczna, świetnie skonstruowana, doprawiona humorem historia, rozgrywająca się w środowisku madryckich prostytutek. Ale przede wszystkim jest to wzruszająca opowieść o kobiecej solidarności pomagającej przetrwać nawet w najtrudniejszych okolicznościach. W głównej roli wystąpiła Carmen Machi, znana polskiej widowni z przebojowych komedii (Jak być normalną, Jak zostać Baskiem, Zabłąkani) i barwnych filmów Pedra Almodovara. Za rolę, odbiegającą od jej znanego aktorskiego wizerunku, otrzymała nominację do nagrody Goya, podobnie jak partnerująca jej Terele Pávez.
W programie 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego znalazł się też drugi film z udziałem Carmen Machi, Nocne Historie. To splecione opowieści rozgrywające się podczas jednej gorącej, barcelońskiej nocy, w których gniew łączy się z radością, a miłość z zazdrością.
Harmonogram pokazów:
27 marca
18:15 KIKI, 102′, bilet 14 zł
20:15 ZA PÓŹNO NA GNIEW, 92′, bilet 14 zł
28 marca
18:30 MUSIMY POROZMAWIAĆ, 91′, bilet 14 zł
20:15 DALEKO OD MORZA, 105′, bilet 14 zł
29 marca
18:30 JEDNOOKI KRÓL, 87′, bilet 14 zł
20:15 TRUMAN, 110′, bilet 14 zł
30 marca
18:15 KRWAWE GODY, 96′, bilet 14 zł
20:15 CZŁOWIEK O TYSIĄCU TWARZY, 123′, bilet 14 zł
31 marca
18:15 OSTATNI HISZPANIE NA FILIPINACH, 105′, bilet 14 zł
20:15 POWRÓT DO MIŁOŚCI, 108′, bilet 14 zł
1 kwietnia
17:15 PALMY W ŚNIEGU, 163′, bilet 14 zł
20: 15 NOCNE HISTORIE, 93′, bilet 14 zł
2 kwietnia
20:15 PRZEZ OTWARTE DRZWI, 82′, bilet 14 zł
Opisy filmów:
ZA PÓŹNO NA GNIEW (TARDE PARA LA IRA) reż. Raúl Arévalo, 2016
POLSKA PREMIERA!
Madryt, sierpień 2007. Curro (Luis Callejo), złapany na włamaniu do jubilera, trafia do więzienia. Kiedy zostaje zwolniony, ma nadzieję na nowe życie u boku żony, Any (Ruth Díaz) i syna, jednak pewnego poranka na jego drodze staje José (Antonio de la Torre) –tajemniczy mężczyzna, który wywiera na Curro ogromny wpływ. To początek ich wspólnej drogi, podczas której zmierzą się z duchami z przeszłości.
CZŁOWIEK O TYSIĄCU TWARZY (EL HOMBRE DE LAS MIL CARAS) reż. Alberto Rodríguez, 2016
POLSKA PREMIERA!
Historia człowieka, który oszukał Hiszpanię. Intryga z polskim wątkiem oparta na faktach. Francisco Paesa (Eduard Fernández), tajny agent hiszpańskiego rządu, odpowiedzialny za najważniejszą operację przeciwko organizacji terrorystycznej ETA, musi uciekać z kraju. Po powrocie dostaje zlecenie ukrycia półtora miliarda peset pochodzących ze źródeł publicznych. W akcji pomaga mu wierny wspólnik, Jesús Camoes (José Coronado).
TRUMAN reż. Cesc Gay, 2015
Wzruszająca historia o przyjaźni i odwadze potrzebnej, by zaakceptować to, co nieuniknione. Przyjaciele z dzieciństwa, argentyński aktor mieszkający w Madrycie, Julián (Ricardo Darín) i matematyk pracujący w Kanadzie, Tomás (Javier Cámara), spotykają się po wielu latach jako dojrzali mężczyźni. Chcą spędzić razem kilka fantastycznych dni. Wiedzą, że to ich ostatnie spotkanie.
POWRÓT DO MIŁOŚCI (LA RECONQUISTA) reż. Jonás Trueba, 2016
POLSKA PREMIERA!
Mając po piętnaście lat, Olmo (Francesco Carril) i Manuela (Itsaso Arana) przeżyli razem pierwszą miłość. Dzisiaj, piętnaście lat później, mają okazję odnowić uczucie. Pewnej zimowej nocy w Madrycie wspominają przeżyte chwile i doznania, które ich łączyły. Do dawnych kochanków powraca namiętność. Obydwoje zmienili się z upływem czasu – czy romans będzie zupełnie nowym doświadczeniem?
Zdjęcia do filmu wyreżyserowanego przez Jonasa Truebę (Wszystkie piosenki są o mnie, 12. TKH) zostały zrealizowane w Madrycie, który, według krytyki, jest u Trueby “Madrytem o paryskim smaku”. W jednej z ról znana z filmu Sztokholm (14. TKH) Aura Garrido.
JEDNOOKI KRÓL (EL REY TUERTO) reż. Marc Crehuet, 2016
POLSKA PREMIERA!
Lidia (Betsy Túrnez) jest bezrobotna, mieszka z Davidem (Alain Hernández), policjantem w z oddziałów prewencji. Sandra (Ruth Llopis) sprawia wrażenie spełnionej, ale jej przyjaciel, Nacho (Miki Esparbé), „dokumentalista społeczny”, jest w ciężkiej depresji, spotęgowanej utratą oka podczas manifestacji. Lidia i Sandra nie widziały się od lat. Miło zapowiadające się spotkanie mąci pewien drobny szczegół…
Scenariusz na podstawie sztuki teatralnej własnego autorstwa napisał Marc Crehuet, który debiutuje w roli reżysera filmowego.
MUSIMY POROZMAWIAĆ (TENEMOS QUE HABLAR) reż. David Serrano, 2016
POLSKA PREMIERA!
Nuria (Michelle Jenner) ma wszystko: znakomitą pracę, piękne mieszkanie i idealnego narzeczonego. Nie ma tylko… rozwodu. Jej mąż, Jorge (Hugo Silva) stracił pracę, a radami doprowadził teściów do ruiny. Nuria nie chce przybić go prośbą o rozwód, dlatego ukrywa prawdę o sobie. Ma nadzieję, że Jorge zaakceptuje ostateczne rozstanie i podpisze papiery, jednak perfekcyjnie przygotowany plan się komplikuje…
Sympatyczna komedia romantyczna. Świetne role drugoplanowe Belén Cuesty (Jak zostać Katalonką; Kiki, el amor se hace) i Veroniki Forqué (Kika, Matador).
PRZEZ OTWARTE DRZWI (LA PUERTA ABIERTA) reż. Marina Seresesky
POLSKA PREMIERA
Rosa (Carmen Machi) jest prostytutką. „Odziedziczyła” najstarszy zawód świata po swojej matce, Antonii (Terele Pavez). Życie Rosy to piekło. Nie potrafi być szczęśliwa. Pewnego dnia w jej domu pojawia się ktoś nowy, a wraz z nim szansa na radość.
Dynamiczny scenariusz z pełną poczucia humoru wizją naszego świata, ale przede wszystkim wzruszająca historia dwóch kobiet, które mogłyby być naszymi sąsiadkami.
Film pod specjalnym matronatem Feminoteki.
NOCNE HISTORIE (RUMBOS) reż. Manuela Burló Moreno
POLSKA PREMIERA
Barcelona. Gorąca letnia noc. Dwóch chłopców w luksusowym kabriolecie, zahartowany w bojach kochanek, porzucona bez wyjaśnień dziewczyna, taksówkarz ze zranionym sercem, pielęgniarz, który nie umie zapomnieć, zmęczona oczekiwaniem na męża żona, zakochany kierowca ciężarówki, kobieta z przeszłością… Frustracje, zazdrość, pożądanie, przerwane marzenia… Intymne historie miłosne na skrzyżowaniu dróg.
DALEKO OD MORZA (LEJOS DEL MAR) reż. Imanol Uribe
Santiago, członek ETA, wychodzi z więzienia. Jedzie do Almerii, by odwiedzić chorego przyjaciela, Emilia, którego poznał w więzieniu. Zrządzeniem losu wpada na Marinę – lekarkę, która opiekuje się Emiliem. Santiago i Marina widzieli się wiele lat wcześniej w tragicznych okolicznościach, które naznaczyły obojga. Kat i ofiara spotykają się ponownie…
KIKI (KIKI, EL AMOR SE HACE) reż. Paco León
Erotyczno-świąteczna komedia Paco Leona – reżysera i aktora, który wcielił się w jedną z jej głównych ról filmu. Pięć zabawnych historii miłosnych zainspirowanych niecodziennymi preferencjami seksualnymi, które eksplodują pewnego upalnego madryckiego lata. Odważny erotycznie i pozornie frywolny film, w którym główną rolę odgrywa miłość.
OSTATNI HISZPANIE NA FILIPINACH (1898. LOS ULTIMOS DE FILIPINAS) reż. Salvador Calvo
Nagroda Goya 2017: Najlepsze kostiumy
Lato 1898, Filipiny – od czterech wieków kolonia Hiszpanii. Żołnierze zaciekle walczą o utrzymanie posiadłości Korony, nie dając wiary komunikatom hiszpańskiego rządu o zakończeniu wojny.
Oparta na faktach superprodukcja o prawdziwych mężczyznach, z wątkiem miłosnym w tle. Znakomite zdjęcia i wyborna obsada, m.in. Luis Tosar (Nieznany, Nic w zamian) i Karra Elejalde (Jak zostać Baskiem/Katalonką).
PALMY W ŚNIEGU (PALMERAS EN LA NIEVE) reż. Fernando González Molina
2 Nagrody Goya 2016: Najlepsza scenografia, Najlepsza piosenka
Clarence przypadkowo znajduje zapomniany przez lata list. Jego treść sprawia, że opuszcza rodzinne góry Hueski i rusza do Gwinei Równikowej, gdzie jej ojciec, Jacobo i wujek, Kilian spędzili młodość. Uwodzicielska, ale i niebezpieczna wyspa odkrywa przed Clarence sekret historii zakazanego uczucia, którego konsekwencje sięgają teraźniejszości.
KRWAWE GODY (LA NOVIA) reż. Paula Ortiz
2 Nagrody Goya 2016: Najlepsze zdjęcia, Najlepsza drugoplanowa rola żeńska
Wolna adaptacja filmowa „Krwawych godów” Lorki wyreżyserowana przez Paulę Ortiz (Nie zrywa się kwiatów).
Leonardo, Narzeczony i Narzeczona są przyjaciółmi, jednak między Leonado i Narzeczoną jest coś szczególnego. Narzeczona i Narzeczony szykują się do ślubu. Dzień wcześniej Narzeczona słyszy radę: „ Nie wychodź za niego, jeśli go nie kochasz”. Napięcie rośnie.