25 lat Platige Image + Jarek Sawko Q&A

W ramach 16. MFFK ŻUBROFFKA zapraszamy do wspólnej celebracji 25-lecia Platige Image, polskiego studia produkcyjnego i postprodukcyjnego, którego współzałożycielem jest białostoczanin Jarosław Sawko i którego największą gwiazdą jest inny białostoczanin – nominowany do Oscara za „Katedrę” Tomasz Bagiński!

25 lat Platige Image + Jarek Sawko Q&A

11.12.2022, godz. 16:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny


Platige Image
, tworzony przez 300 artystów i ekspertów, specjalizuje się w grafice komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektach wizualnych dla filmu, rozrywki, edukacji, reklamy i gier komputerowych. Ma na koncie ponad 200 nagród i wyróżnień, takich jak BAFTA, EFA, Goya, nagrody na festiwalu SIGGRAPH oraz nominacje do Oscarów, Złotej Palmy i Złotych Lwów.
Platige Image tworzy autorskie filmy i produkcje, jest także producentem i współproducentem. W jego portfolio są filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje, seriale i czołówki do nich, a także najgłośniejsze tytuły (,,Katyń’’ A. Wajdy, ,,Melancholia’’ czy ,,Antychryst’’ L. von Triera). Studio tworzy krótkie filmy i już jego pierwsze dzieło – ,,Katedra’’ Tomasza Bagińskiego – zdobywając nominację do Oscara (2003), rozsławiło Platige Image w świecie artystycznych filmów i otworzyło drogę do kolejnych projektów. ,,Undo’’ ,,Sztuka spadania’’, ,,Arka’’, ,,Kinematograf’’, ,,Paths of hate’’ czy ,,Miazmat’’ zdobywały uznanie widzów, krytyków i jurorów najważniejszych konkursów i festiwali filmowych na świecie.
Platige Image produkuje także cinematiki do gier komputerowych i jest jednym z globalnych liderów w tej dziedzinie. Pierwszy był trailer promujący grę CD Projekt RED ,,Wiedźmin’’, a kolejnymi: ,,Halo 5’’ dla Microsoftu, ,,Watch Dogs 2’’ i ,,Skull & Bones’’ dla Ubisoft, ,,Total War’’ dla Maverick Media, ,,Crossfire HD’’ dla Smilegate czy seria „Call of Duty” dla Acitivison. Historię studia tworzą też ważne projekty filmowe. W 2010 roku powstała ,,Animowana historia Polski’’ na wystawę EXPO w Szanghaju i ,,Miasto Ruin’, pierwsza cyfrowa rekonstrukcja zburzonego miasta zrealizowana w stereoskopii dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne projekty to animacja ,,Hero and the message’’ dla katarskiej agencji rządowej, seria ,,Legendy polskie Allegro’’, ,,Jeszcze dzień życia’’ Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente i ,,Rybia Noc’’, odcinek animowanej antologii ,,Miłość, śmierć i roboty’’ dla Netflixa. W 2019 roku premierę miał serial ,,Wiedźmin’’ współtworzony przez zespół Platige Image dla Netflixa, od tamtej pory studio kontynuuje współpracę z platformą streamingową.

Jarosław Sawko – współwłaściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Platige Image S.A., producent i koproducent filmów fabularnych i animowanych, w tym nominowanej do Oscara „Katedry” i uhonorowanej BAFTĄ „Sztuki spadania” oraz „Kinematografu” i „Legend polskich” w reż. Tomasza Bagińskiego. Zainicjował produkcję shortów i projektów specjalnych w Platige Image, założył dział VFX. Ma na koncie realizacje efektów wizualnych do „Antychrysta” i „Melancholii” L. von Triera, „Wonder Woman” P. Jenkins, „Essential Killing” J. Skolimowskiego, „Twarzy” M. Szumowskiej i „Katynia” A. Wajdy. Najważniejszy tytuł w jego portfolio producenckim to hybryda animacji i dokumentu „Jeszcze dzień życia”. Film miał premierę na Festiwalu w Cannes, wzbudzając powszechne uznanie i otwierając drzwi do międzynarodowego sukcesu. Był pokazywany na najważniejszych festiwalach na świecie, zdobył m.in. Europejską Nagrodę Filmową 2018 dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego oraz nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Animowanego. Obecnie Jarosław Sawko pełni rolę producenta wykonawczego serialu Netflix, „Wiedźmin”.

Program:
Krótkometrażowe animacje:
Katedra, Tomasz Bagiński, 2002, 7’
Sztuka spadania, Tomasz Bagiński, 2004, 6′
Paths of hate, Damian Nenow, 2010, 11’
Ambition, Tomasz Bagiński, 2014, 7′
Miazmat, Klaudiusz Wesołowski, 2018, 4’
Game trailery:
The Witcher Killing Monsters, Tomek Bagiński, 2013, 2’45”
Cyberpunk 2077, Tomasz Bagiński, 2013, 2’13”
Skull & Bones, Damian Nenow 2017 & 2018, 2’25” & 2’52”
Company of Heroes III, Tomek Suwalski, 2022, 3’50”
The Medium Live-action trailer, Paweł Maślona, 2021, 2’
Metro Exodus trailer, Tomek Suwalski, 2019, 4′
Platige | VFX Showreel 2022


BOK Białostocki Ośrodek Kultury