A-WA / The Ufoslavians / Warsaw Afrobeat Orchestra / Dzikie Jabłka

Zapraszamy na koncert plenerowy w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar!

A-WA / The Ufoslavians / Warsaw Afrobeat Orchestra / Dzikie Jabłka

1.09.2017, godz. 19.00
Rynek Kościuszki

A-WA (Izrael / Jemen)
Zespół, który tworzą trzy siostry o elektryzujących głosach: Tair, Liron i Tagel Haim, to obecnie jedno z najgorętszych i najoryginalniejszych zjawisk na izraelskiej scenie muzycznej. Siostry łączą tradycyjne jemenickie brzmienie i klimat pustyni z elektroniką i transowymi, współczesnymi dźwiękami. Repertuar A-WA to piosenki w arabsko-jemenickim dialekcie, po raz pierwszy nagrane w latach 60. XX wieku przez Shlomo Moga’a. Producentem debiutanckiego albumu A-WA, który ukazał się w 2015 roku, jest Tomer Yosef, wokalista Balkan Beat Box. W 2014 roku zespół po raz pierwszy wystąpił w Polsce na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Obecnie podbija całą Europę.

The Ufoslavians (Słowenia)
Po raz pierwszy w Polsce! Ten „pozagalaktyczny” zespół powstał w 2014 roku i swój pierwszy kontakt z Ziemią nawiązał za sprawą singla Cigancica (Cyganka). Piosenka została świetnie przyjęta nie tylko na Bałkanach i od tej chwili zespół odkrywa inne kultury, grając koncerty na całym świecie. Poszukiwania te oraz kolaboracje z różnymi muzykami i wokalistami stały się fundamentem pierwszego albumu grupy, który ukazał się w 2016 roku.
The Ufoslavians proponują oryginalny „ufosłowiański” styl, będący wypadkową muzyki bałkańskiej, cygańskiej, reggae, cumbia, ska, hip hopu i elektroniki. Na scenie można ich zobaczyć w efektownych przebraniach przybyszów z innej planety.

Warsaw Afrobeat Orchestra
Trudno znaleźć orkiestrę, która tak oryginalnie łączyłaby afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz i world music. WAO to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw, który jest nie tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego, ale proponuje też nowatorską formułę tej muzyki, wprowadzając do niej elementy innych stylów. Jak żaden inny afrobeatowy zespół na świecie wykorzystuje siłę żeńskich wokali – doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwoli nikomu ustać w miejscu. Dzięki współpracy z amerykańskim Ubiquity Records, przykuli uwagę świata, a w BBC zachwycał się nimi sam Gilles Peterson.
Członkowie grupy występują też z wieloma zespołami sceny folk / world / rock, takimi jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS.

Dzikie Jabłka
Jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej, z wdziękiem i niepowtarzalną charyzmą odkrywający nowe oblicze muzyki tradycyjnej. Jego występy dostarczają odbiorcom dużo emocji i potężną dawkę pozytywnej energii, a w konsekwencji – entuzjastyczne reakcje publiczności, znakomite recenzje i liczne nagrody. Repertuar zespołu to wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki.
Tym, co dodatkowo wyróżnia Dzikie Jabłka, jest ciekawe etniczne instrumentarium: bębny dun-dun, djembe i przeszkadzajki afrykańskie, balafon, kriny, cajon oraz skrzypce, harmonia polska, gitary i flety.

Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Kultura Dostępna
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury

Patronat Honorowy:
Prezydent Miasta Białegostoku
Ambasada Republiki Armenii

Patroni medialni:
O.pl
Gazeta Wyborcza
Kurier Poranny
BiałystokOnline.pl
Polskie Radio Białystok
Wyborcza.pl
BIA24.pl

Galeria

A-WA The Ufoslavians Warsaw Afrobeat Orchestra Dzikie Jabłka 1 Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (1) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (2) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (3) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (4) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (5) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (6) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (7) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (8) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (9) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (10) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (11) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (12) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (13) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (14) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (15) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (16) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (17) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (18) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (19) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (20) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (21) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (22) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (23) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (24) Koncert plenerowy – fot. Tomasz Pienicki (25)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury