Agnieszka Martinka: „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca”

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Ciekawi Świata z Agnieszką Martinką, autorką książki „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki”

27 lutego 2018, godz. 18.00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – w kasie kina Forum i na www.bilety.bok.bialystok.pl

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Agnieszka Martinka – “urodziła się w Tomaszowie Lubelskim w upalne lato roku Pańskiego 1961, w którym urodzaj zrazu zdawał się niewyraźny, ale okazało się, że jest zboże namłotne, kartofli dość, aż prosięta zdrożały mocno. Buraki cukrowe nadzwyczajne. Owoców niewiele, jabłka są, gruszek brak, czereśni mało. Wiśni też, śliwek dużo, chleba dość, ale wszystko drogie. Mała panika polityczna, brak soli” (z pamiętnika dziadka autorki, Eugeniusza Martinki).
Z wykształcenia geolog, z zamiłowania wielbicielka turystyki pieszej, rowerowej oraz trekkingu górskiego. Pionierka wyprawy rowerowej wokół Jeziora Wiktorii w Afryce. Zdobywczyni Kilimandżaro. Autorka afrykańskiego dziennika podróży „Szybsza niż lew” i książki „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki”. Laureatka kilku nagród. Dzięki „przejażdżce” rowerem przez Kenię, Tanzanię i Ugandę została pierwszą w Polsce laureatką nagrody Johnnie Walker Keep Walking Award „za pasje i odważne zrealizowanie marzenia”. Za wyprawę rowerową z dwójką towarzyszy na Ural, do miejsca zesłania jej ojca, podczas IX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „KOLOSY 2006” otrzymała wyróżnienie, a magazyn turystyczny „Podróże” przyznał jej tytuł Podróżnika Roku. Mieszka w Lublinie i Tomaszowie Lubelskim.
www.polowinka.pl

„Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki” to nieszablonowa, nie mieszcząca się w ramach podręcznika historii opowieść, łącząca elementy pamiętnika, reportażu, książki podróżniczej, eseju i powieści historycznej. To także hołd, jaki autorka złożyła swemu ojcu, Zdzisławowi Martince (1927-2007), lekarzowi z Tomaszowa Lubelskiego. W książce zostały wykorzystane jego prywatne zapiski, opisy wydarzeń politycznych rozgrywających się w latach 1939-1958, opisy przygód z czasów, gdy był młodym chłopcem – harcerzem, potem młodzieńcem i dorosłym mężczyzną, oraz informacje z publikacji, które ukazywały się w miejscowym periodyku „ReWizje Tomaszowskie”.
Nad wątkami retrospektywnych opowieści równorzędną jest relacja z podróży rowerami, która zaczęła się w Lublinie, przebiegała przez Białystok, Wilno, Moskwę, Połowinkę do Jekaterynburga i trwała półtora miesiąca, od sierpnia do września 2006 roku. Agnieszka Martinka ze swadą i emocjonująco opowiada o przygodach, ludziach, pogodnych i deszczowych dniach, towarzyszących podczas pokonywania prawie 5000 km.

Po spotkaniu można będzie kupić książkę Agnieszki Martinki – w cenie 50 zł.

Galeria

Połowinka Fot. Agnieszka Koper-Loba Ural Środkowy

BOK Białostocki Ośrodek Kultury