W ramach Festiwalu ?UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na
pokaz filmu AMERICA RECYCLED i spotkanie z ekipą BIKE DAYS
26 listopada 2021, godz. 19:30
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
prowadzenie spotkania: Piotr Kempisty z inicjatywy Rowerowy Białystok
America Recycled
USA 2015, 97’
reż. Noah Hussin, Timothy Hussin
Filmowy debiut braci Hussin to zapis dwuletniej podróży rowerowej, którą odbyli po amerykańskim Południu w poszukiwaniu alternatywy wobec konsumpcjonizmu klasy średniej. Zepsuci życiem w dostatku, jak sami przyznają w filmie, postanowili wystawić się na próbę przetrwania na pustkowiu – samodzielnego zdobywania pożywienia i spania pod gołym niebem. Po drodze odwiedzają społeczności zdobywające w nietypowy sposób środki do życia: freegan, squattersów, gejowską wioskę w lesie w Tennessee, rozmaitych lokalnych aktywistów czy w końcu outcastów. Pobrzmiewają tu echa słynnych piewców natury i życia w drodze: Thoreau, Emersona, Kerouaca czy Keseya.
Ten kameralny film nie usiłuje przekonać widza do nowinek o zdrowym stylu życia. Celem Hussinów jest uwolnienie „american dream” spomiędzy półek sieciowych marketów i przypomnienie pierwotnych wartości, na których zbudowana została Ameryka: wolności i zwyczajnej międzyludzkiej współpracy w małych, samowystarczalnych społecznościach.
Noah Hussin, Timothy Hussin
Noah Hussin jest pisarzem, a jego brat Timothy – fotografem. Realizował zlecenia dla wielu gazet i magazynów w całych Stanach (m.in. dla „The Wall Street Journal”, „New York Times”). Dla „National Geographic” fotografował kopalnie srebra Potosí, gdzie pracują rdzenni mieszkańcy Boliwii. Obecnie mieszka w Oakland w Kalifornii. „America Recycled” to ich pierwszy wspólny film.
Bike Days o sobie:
Jeździmy na rowerach i oglądamy filmy. Pomyśleliśmy, że jest wielu nam podobnych. Postanowiliśmy zintegrować środowisko. Potraktować słowa ROWER i KULTURA jak synonimy. Stąd BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych, inicjatywa unikalna w Polsce, zrodzona z analizy potrzeb społeczeństwa, własnych doświadczeń i czystej frajdy. Oglądamy w Kinie Nowe Horyzonty, kręcimy kilometry na wrocławskim Welodromie i animujemy miejskie przestrzenie. Gdzieś na boku próbujemy udowadniać, że miasta mogą obejść się bez samochodów. Chętnie też tworzymy zgrabne rowerowe powiedzenia, np. SMAR TO NIE BRUD albo SZUM GUM.
Idea Festiwalu zakłada organizację przez partycypację. Zależy nam na kooperacji z lokalnymi, krajowymi i europejskimi inicjatywami skupionymi wokół tematyki kultury rowerowej i angażowanie tych środowisk w program wydarzenia. Działamy wspólnie, bo wolimy peleton niż ucieczkę. Chcemy promować sport i kulturę jako sposób twórczej ekspresji i metodę na funkcjonowanie w miejskim organizmie. Staramy się edukować społeczeństwo w zakresie tolerancji dla odmienności i spojrzenia na miasto świeżym okiem. Jako na miejsce, w którym człowiek i rower mają znaczenie.
Przed pokazem zachęcamy do udziału w Białostockiej Masie Krytycznej.
Spotkania w ramach BMK odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 18:00 na Rynku Kościuszki, za ratuszem (tzw. zachodnia pierzeja). Przejazd trwa zwykle od 45 do 60 minut, a na jego czele jedzie przyczepka z muzyką.
Masa Krytyczna to nieformalny ruch społeczny polegający na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem “My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.