Asian Dub Foundation i Neozbiljni Pesimisti

Zapraszamy na koncerty w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

Wydarzenie na FB

ASIAN DUB FOUNDATION

(Wlk. Brytania)
Asian Dub Foundation to wojownicy midi XXI wieku. Ich unikalne brzmienie jest mieszanką ostrych rytmów jungle, dubowych basów, industrialu, energetycznych punkowych gitar, sitaru i sampli z tradycyjnej muzyki Azji.  Na takim podkładzie wokaliści śpiewają i rapują porywające zaangażowane manifesty. W swoich tekstach zespół podejmuje przede wszystkim tematy społeczno-polityczne, związane z rasizmem i emigracją. W lipcu 2015 wydali album „More Signal More Noise”, produkowany przez mistrza konsolety Adriana Sherwooda.

Od 1993 roku są jednym z najważniejszych głosów mniejszości narodowych w Wielkiej Brytanii.  Zwiedzili cały świat, wydali 13 albumów, występowali m.in. z Rage Against The Machine, The Cure, Beastie Boys czy Radiohead.

Zespół powstał w Londynie w ramach organizacji Community Music, promującej działania muzyczne wśród dzieci z zagrożonych środowisk. w 1995 roku ukazał się debiutancki album zespołu – “Facts and Fictions” (Nation Records). Ich propozycja muzyczna i tekstowa spotkała się z dużym entuzjazmem zwłaszcza we Francji, gdzie w 1997 roku ukazał się drugi album zespołu – “R.A.F.I.”. Uwagę brytyjskich mediów na Asian Dub Foundation zwróciła dopiero grupa Primal Scream, z którą ADF odbył trasę koncertową w lecie 1997 roku. Primal Scream współpracowali także z ADF przy słynnym singlu “Free Satpal Ram”. Album “Rafi’s Revenge” spotkał się z dużym uznaniem krytyków i wkrótce otrzymał nominacje do nagrody Mercury Prize. W 1998 roku dzięki wspólnym koncertom z Beastie Boys ADF miało okazję zaprezentować się publiczności w USA. W tym samym roku otrzymali nagrodę “BBC Asian Award for Music”. Dzięki zdobytemu uznaniu i popularności ADF udało się uzyskać od London Arts Board fundusze na ADF Education (ADFED) – organizację, zajmującą się promocją edukacji muzycznej wśród młodzieży. W marcu 2000 ukazał się trzeci album ADF – “Community Music”. Tytuł pochodził oczywiście od miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, a jednocześnie podkreślał szacunek zespołu dla złożonych, ponadnarodowych korzeni kulturowych i etnicznych. Pod koniec 2000 roku zespół opuścił wokalista Deeder Zaman. W marcu 2001 roku grupa skomponowała, a następnie wykonała ścieżkę dźwiękową do filmu “La Haine” („Nienawiść”), co było częścią projektu “Only Connect” w londyńskim Barbican. Miesiąc później British Council zorganizował trasę koncertową ADF w Brazylii. Wszyscy członkowie grupy angażowali się w pracę z młodzieżą podczas warsztatów muzycznych, a jednocześnie grali własne koncerty. W 2002 roku na pokład ADF zawitał Adrian Sherwood z On-U Sound, który został producentem wykonawczym kolejnego albumu “Enemy of the Enemy”, gdzie wśród gości usłyszeć można m.in. gitarzystę Eda O’Briena z Radiohead czy Sinead O’Connor. ADF w ramach swoich koncertowych podróży odwiedzili nawet Kubę, gdzie na ich koncert przybyło ponad 5000 osób.

W 2004 roku zagrali wyjątkową trasę koncertową wykonując na żywo soundtrack do filmu „Bitwa O Algier” z 1965 roku, który ostatnimi czasy znów cieszył się dużym zainteresowaniem z powodu odkrytych podobieństw pomiędzy jego treścią a inwazją na Irak. Ciekawym projektem Asian Dub Foundation jest również “rewitalizacja” na żywo filmu George Lucasa “THX 1138”, która miała premierę na Brooklynie w sierpniu ub. roku.

Na najnowszym, wydanym w lipcu 2015 albumie, “More Signal More Noise” usłyszeć można znów w składzie zespołu oryginalnego basistę Dr Das i jamajskiego wokalistę Ghetto Priest’a, któremu towarzyszy raper Aktarvata. W tym składzie występuje również znakomity perkusista Rocky Singh oraz wyjątkowy flecista / beatboxer Nathan Lee. To powrót do starego, dobrego Asian Dub Foundation, co podkreślają fani obecni na ich koncertach oraz potwierdza sama zawartość krążka. Zespół wielokrotnie występował w Polsce, gdzie cieszą się niezmiennie wysoką pozycją. Ich ostatni występ w Polsce to festiwal Róbrege 2015 w Warszawie.

Linki:

http://www.asiandubfoundation.com

www.facebook.com/asiandubfoundation

http://www.twitter.com/ADFofficial

http://www.youtube.com/user/AsianDubFoundation1

NEOZBILJNI PESIMISTI

(Serbia)

W 2001 r. Igor Olujić, basista i wokalista, wraz ze swoim przyjacielem i gitarzystą Borisem Mišiciem założył grupę o zupełnie nowym i niespotykanym w Serbii profilu muzycznymanti-global-etno-punk . Zespół powstał w 2001 roku. Czas euforii po obaleniu reżimu Miloševicia szybko zniknął i stał się inspiracją do tworzenia coraz bardziej smutnych i gorzkich tekstów opakowanych w skoczną, folk-punkową muzykę, która ma prezentować nowy optymizm. W taki oto sposób powstała i nazwa zespołu NEOZBILjNI PESIMISTI (Niepoważni pesymiści), co w zasadzie znaczy OPTYMIŚCIJ Wkrótce muzykę graną przez zespół nazwano ANTI GLOBAL ETNO PUNK. W 2006 r. zespół wygrał lokalny konkurs Gitarijada w Kuli.  Album “NEKA BUDE ŠTO BITI NE MOŽE” otrzymał pozytywne oceny krytyków muzycznych w Serbii i za granicą, co wraz z pierwszymi teledyskami (“Ogledalo” i “Narodno veselje”), które zdobyły wysokie miejsca w krajowych listach przebojów, umożliwiło zespołowi rozszerzenie swojej muzycznej działalności na całą Serbii oraz państwa byłej Jugosławii. Zespół zaczął koncertować w Belgradzie, Nowym Sadzie oraz na festiwalach muzycznych (festiwal EXIT w Nowym Sadzie, Dni Piwa w Zrenjaninie, Kulpin Fest, Ritam Evrope Novi Sad, Nishvill Jazz Festival etc.) Już w marcu 2011 r. pojawił się teledysk do nowej piosenki “DIVAN DAN”, w której gościnnie wystąpili członkowie znanej nowosadzkiej grupy punkowej ATHEIST RAP. Ten teledysk był zapowiedzią nowego albumu “OMLADINCI KUD’ STE POŠLI”, który ukazał się pod koniec lipca 2012 roku, w wydaniu SKC Novi Sad. Zespół stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów młodej serbskiej sceny rockowej, zapraszany na festiwale w Słowenii (Celje, Maribor, Postojna), Chorwacji (Skavil festival na Krku), Bośni i Hercegowinie (Goražde, Gradiška, Banja Luka). W 2011 zespół odbył swoją pierwszą trasę koncertową poza krajami byłej Jugosławii. Zagrał udaną serię koncertów we Francji i Szwajcarii, a materiał wideo z tej trasy stał się podstawą teledysku do piosenki “Sunce tuđeg neba”. W sierpniu 2012 roku zespół po raz pierwszy wystąpił w Polsce, na Łemkowskiej Watrze na Obczyźnie w Michałowie. Występ na Watrze był zapowiedzią ich dłuższego pobytu w Polsce. Na przełomie listopada i grudnia zespół odbył pierwszą trasę koncertową po Polsce, która nosiła nazwę RADIO KAFANA.FM TOUR 2012. Była ta jednocześnie trasa promująca jedyne w Polsce internetowe radio z muzyka krajów byłej Jugosławii. Trasa koncertowa we Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Warszawie i Krakowie została świetnie przyjęta, a każdy z koncertów cieszył się wielką popularnością.  Zespół NEOZBILJNI PESIMISTI rok 2012 zakończył jeszcze jednym sukcesem. W głosowaniu widzów kultowego programu muzycznego “GRUVANjE” w Telewizji Vojvodina zostali wybrani ZESPOŁEM ROKU 2012! Także w Polsce ich muzyka stale obecna jest w stacjach radiowych, m. in. w radiowej TRÓJCE, radiu KAFANA.FM oraz lokalnych rozgłośniach.
W 2013 r. Neozbiljni Pesimisti ponownie odwiedzili Polskę. Zagrali koncerty klubowe w Krakowie i Warszawie, a we Wrocławiu na Festiwalu PANORAMA KULTUR. W sierpniu 2013 r. zagrali swój największy w Polsce koncert – na PRZYSTANKU WOODSTOCK w Kostrzynie wystąpili jako jedna z gwiazd programu piątkowego.

Igor Olujić – vocal
Boris Mišic – gitara, vocal
Igor Martinko – skrzypce, trąbka, vocal
Davor Demonja – bębny
Damir Demonja – klawisze, akordeon, vocal
Denis Jerbić – perkusja
Peđa Maćuš – saksofon, klarnet
Dragan Tomić – gitara basowa, vocal
Boris Golub – gitara
http://www.youtube.com/user/AsianDubFoundation1

Galeria

ADF3 000022 Neozbiljni Pesimisti

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury