BIAŁYSTOK INTERPHOTO 2017: István Halás

Białostocki Ośrodek Kultury i Białystok Interphoto Festival zapraszają na wystawę Istvána Halása: Podstawy widzenia.

Wernisaż: 14.09.2017, godz. 18:00 – Galeria BOK / foyer kina Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Wystawa czynna do 15.10.2017
(w godzinach pracy Kina Forum (14:00 – 20:00) lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (tel. 85 746 13 22))
wstęp wolny

program wydarzeń w BOK i BOK / CLZ 14 września:

  • 18:00 wernisaż: István Halás: Podstawy widzenia, Galeria BOK / foyer kina Forum, ul. Legionowa 5
  • 19:00 uroczysta inauguracja festiwalu, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
  • 19:30 wernisaż: Andrij Bojarov: Site – Specific / Kohaspetsiifika, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
  • 19:40 wernisaż: ZNANI – NIEZNANI. Fotografia lwowska po roku 2000, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
  • 20:00 wykład Andrija Bojarova dotyczący współczesnej fotografii lwowskiej w kontekście przedwojennej fotografii polskiej, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19

Wybrane prace z mojego dorobku umiejscowione na granicy głównych nurtów fotografii: niemal krajobrazy, prawie portrety, wyglądające jak martwe natury, podobne do reportaży. Opowiadania, wiersze, dzieła sztuki.
István Halás

István Halás – urodził się w Budapeszcie 10 lutego 1954 roku. Jest niezależnym fotografem, pracuje i wykłada w Budapeszcie. Od początku lat 70-tych zajmuje się sztuką i fotografią, robiąc portrety, zdjęcia miast i krajobrazów. Pisze książki, tworzy filmy i projekty wideo. Jego prace należą raczej do eksperymentalnej i artystycznej części nurtu fotograficznego, balansując pomiędzy awangardą a tradycyjnymi tendencjami. Jako profesjonalny fotograf często pracuje z architektami.

Jest członkiem Związku Węgierskich Artystów i Związku Fotografów Węgierskich. Miał wiele wystaw indywidualnych na Węgrzech i za granicą, brał udział w wielu pokazach na Węgrzech i ogólnie w Europie. W 2001 roku otrzymał najwyższą fotograficzną nagrodę – tak zwaną nagrodę Balogh Rudolf – przyznaną przez państwo węgierskie.

ZDJĘCIA W MUZEACH I KOLEKCJACH:
Węgierska Galeria Narodowa w Budapeszcie
Muzeum Petofi Irodalmi w Budapeszcie
Musée d’Elysee, Lozanna
Bibliotheque Nationale, Paryż
Muzeum Fotografii, Kecskemet
Muzeum Pamięci im. Allena, Oberlin, Ohio USA
Raiffeisen Bank w Budapeszcie
Szent Istvan kiraly Múzeum, Szekesfehervar
Muzeum Kiscell w Budapeszcie
Wiele prac w różnych kolekcjach prywatnych

Wystawa pod kuratelą Marka Grygla.

Wybór prac z bogatej twórczości Istvána Halása nie należy do najłatwiejszych. Ani tym bardziej opisanie jego działalności w ostatnich latach. Można jedynie powiedzieć, że cała jego twórczość zawiera się w wielowątkowej przeplatającej się narracji, która zawarta jest w tych kilkudziesięciu obrazach jakie zostają w naszej pamięci. Psychologizujący portret, związki z otoczeniem i uwrażliwienie na architekturę, odniesienia do historii sztuki (często przywoływana twórczość innych artystów) powoduje, że całość dokonań Istvána Halása nie poddaje się jednoznacznym kwalifikacjom. A do tego jeszcze wyraźne odłamki osobistej mitologii i sięganie do wątków autobiograficznych utrudnia i gmatwa intelektualne przesłanie jego fotograficznych fascynacji. Wszystkie fotografie Istvána Halása mają w sobie coś z niedopowiedzenia ale zawierają jednocześnie specyficzny klimat, tę – by przywołać w tym miejscu klasyczną już definicję Benjamina – „aurę”. Zdjęcia zrobione jakby przypadkiem, bez żadnej reporterskiej zaciętości pozwalają nam zanurzyć się w czasie i przestrzeni, nie tylko tej uwidocznionej na fotograficznej odbitce czy wydruku. Tą jedyną spajającą cechą twórczości Halása jest zapewne rodzaj melancholii, który przenika rzeczywistość zapisaną w archiwum artysty. Jego twórczość to próba podzielenia się z nami tą melancholią , ale w taki sposób, by nie wszystko było oczywiste i nazwane po imieniu – podobnie jak to się dzieje na jego fotografiach.
kurator wystawy Marek Grygiel

Marek Grygiel – historyk sztuki, kurator programu fotografii 1990-2015 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Ekspert wielu przeglądów portfolio na festiwalach międzynarodowych i krajowych jak Mesac Fotografie – Bratislava, Fotofest – Houston, Image Festival-Aarhus, Photo Festival – Kaunas, Miesiąc Fotografii – Kraków, Fotofestiwal Łódź i innych.

Kurator wielu wystaw w kraju i za granicą. Założyciel i redaktor pisma fotograficznego FOTOTAPETA (od kilku lat wersja internetowa). Współpracował m.in. z Images, European Photography, Foto, Exit, Fotografia, Sztuka.pl., Imago. Fotoedytor Gazety Wyborczej. Członek honorowy ZPAF i członek, korespondent Deutsche Fotografische Akademie.

Festiwal dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków z budżetu Miasta Białystok oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

oficjalna strona festiwalu

 

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury