Białystok naszą stolicą – KAYAH: Transoriental Orchestra

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na koncert “Białystok naszą stolicą” w 100. rocznicę ustanowienia województwa białostockiego

KAYAH: Transoriental Orchestra

2 sierpnia 2019, godz. 20:00
Rynek Kościuszki
wstęp wolny

Kayah to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej! Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Wszechstronna muzycznie artystka, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Autorka wielu przebojów, takich jak choćby: “Za późno”, “Supermenka”, “Na językach”, “Testosteron”, “Prawy do lewego”, “Śpij kochanie śpij”, czy świąteczny „Ding Dong”.

Obecna na scenie muzycznej od ponad 25 lat. Swój pierwszy autorski album – “Kamień” wydała w 1995 roku. Płyta została świetnie przyjęty przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów. Od tego czasu, Kayah wydała 10 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką folkową (“Kayah i Bregović”, “Transoriental Orchestra”), klubową (“Zebra”, “JakaJaKayah”, “Stereo typ”), soulową i jazzową (“Kamień”, “Skała”), a nawet klasyczną (“Kayah & Royal Quartet”). W jej dorobku znalazła się również płyta z cyklu “MTV Unplugged”, do której nagrania Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Płytą podsumowującą pierwszy etap działalności artystycznej Kayah był dwupłytowy album “The Best and The Rest” wydany w 2005 roku. Tym albumem artystka pożegnała się z wytwórnią Sony BMG i rozpoczęła wydawanie płyt we własnej wytwórni płytowej Kayax, założonej wspólnie z wieloletnim menedżerem i przyjacielem – Tomikiem Grewińskim. W swojej wytwórni Kayah promuje utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą, olbrzymim talentem i osobowością. Firma ma na koncie już ponad 90 publikacji muzycznych i książkowych.

Wydany w 2013 album „Transoriental Orchestra” to synergia żydowskich, słowiańskich, bałkańskich oraz perskich brzmień, w połączeniu z nieprzewidywalną mieszanką oryginalnych improwizacji etno-jazzowych, elektroniki oraz muzyki filmowej. Do współpracy przy pomyśle Kayah zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora i producenta muzycznego. Premiera projektu odbyła się w 2012 roku na festiwalu Warszawa Singera. Koncert spotkał się z bardzo entuzjastycznym odbiorem, co zaowocowało nagraniem płyty z tym materiałem. Na płycie Kayah śpiewa po polsku, hebrajsku, arabsku, w jidysz i ladino.

Galeria

Białystok nasza solica – KAYAH_plakat kayah (1) kayah (2) kayah (3) kayah (4) kayah (5) kayah (6) kayah (7) kayah (8) kayah (9) kayah (10) kayah (11) kayah (12) kayah (13) kayah (14) kayah (15) kayah (16) kayah (17) kayah (18) kayah (19) kayah (20) kayah (21) kayah (22)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury