Blues Fama – Dzień Bluesa

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na

Dzień Bluesa

18 października 2020
godz. 17.30 – koncert: Riedel – Kielak – Andrzejewski oraz Wiśniewski – Grząślewicz w sali Forum

bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu) do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl
Wytyczne dla KINA FORUM
oświadczenie uczestnika pokazu w kinie Forum

Ilość miejsc ograniczona!

Partner wydarzenia: Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok

Riedel – Kielak – Andrzejewski

Sebastian Riedel i Michał Kielak to okazjonalny duet dwóch osobowości scenicznych. Charakterystyczny głos Sebastiana, brzmienie jego gitary akustycznej w połączeniu z wirtuozerską grą Michała na harmonijce tworzą̨ niesamowity klimat podczas każdego koncertu. Na repertuar duetu składają̨ się̨ autorskie kompozycje Sebastiana oraz kompozycje jego ojca Ryszarda, legendarnego lidera grupy Dżem, zmarłego w 1994 roku. Każdy z ich koncertów to wielka niespodzianka, bo muzycy znani są z tego, że lubią improwizować i dołączać nowe utwory do swojego repertuaru.
Sebastian Riedel od 1993 roku jest liderem grupy Cree i uznawany jest za jednego z najlepszych wokalistów i gitarzystów w naszym kraju. Michał Kielak należy do grona najlepszych i najbardziej rozchwytywanych harmonijkarzy w Polsce. Obaj muzycy byli wielokrotnie nagradzani przez krajową branżę muzyczną.
Od pewnego czasu duet wspomaga Jakub Andrzejewski – młody gitarzysta, lider formacji Pokój Numer 3.

Sebastian Riedel – śpiew, gitara akustyczna
Michał Kielak – harmonijka ustna
Jakub Andrzejewski – gitara akustyczna, śpiew

Wiśniewski – Grząślewicz

Łukasz Wiśniewski (wokalista, autor piosenek, harmonijkarz) oraz Piotr Grząślewicz (gitarzysta, multiinstrumentalista) to dwaj krakowscy muzycy, założyciele grupy Kraków Street Band.
Historia ich współpracy sięga 2005 roku, kiedy stworzyli blues-rockowy zespół Blue Machine, stawiając solidne podwaliny pod krakowską scenę bluesową. W 2008 roku powstała ich kolejna, akustyczna grupa Hard Times, a w 2014 roku do życia powołany został Kraków Street Band. To grupa znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą, mająca na koncie występy na wielkich europejskich festiwalach, takich jak węgierski Sziget, niemiecki JazzFest Gronau, hiszpański Festiwal Heizetara czy polski Pol’and’Rock.
Ostatnia płyta zespołu nominowana została do nagrody Fryderyki 2019. Na repertuar koncertu składają się utwory stanowiące przekrój dotychczasowej współpracy artystycznej Piotra i Łukasza, czyli najlepsze polskojęzyczne piosenki, które powstały przez 15 lat wspólnego grania.

Aleja Bluesa

Rok 1978 był bardzo ważny dla środowiska bluesowego w Białymstoku. Był to rok pierwszych ogólnopolskich sukcesów Kasy Chorych oraz rok, w którym po raz pierwszy zorganizowano festiwal Jesień z Bluesem. Trzydziesta rocznica tych wydarzeń stała się pretekstem do ogłoszenia roku 2008 rokiem bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową, nazwany Aleją Bluesa. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku.
Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny.
Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.

 

 

Galeria

riedel wisnia grzaski

BOK Białostocki Ośrodek Kultury