Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Filmu

BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA

20 sierpnia 2020, godz. 21:00
Plac przy BOK, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
wiek widzów: 16+

prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska

W tym roku, z powodu pandemii wirusa SARS-COV-2 obowiązują nowe wytyczne uczestnictwa w naszych wydarzeniach plenerowych.
Prosimy o zapoznanie się z nimi:

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK) podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar

Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia
Macedonia/Belgia/Słowenia/Francja/Chorwacja 2019, 100′
reż. Teona Strugar Mitevska
obsada: Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Simeon Moni Damevski, Suad Begovski, Stefan Vujisič

Film czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.

Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii.

Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok.

Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60. XX wieku i we włoskim kinie współczesnym. Jej teksty ukazały się m.in. w tomach zbiorowych („Od Manzoniego do Maraini”, red. Anna Miller-Klejsa, Artur Gałkowski; „Europejskie kino gatunków”, red. Piotr Kletowski), „Studiach filmoznawczych” czy „Ekranach”. Stała współpracowniczka miesięcznika „KINO”. Współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

innywymiar.bialystok.pl

Galeria

Bog istnieje_fot Tomasz Pienicki (28) Bog istnieje_fot Tomasz Pienicki (29) Bog istnieje_fot Tomasz Pienicki (30) Bog istnieje_fot Tomasz Pienicki (31) Bog istnieje_fot Tomasz Pienicki (32) Bog istnieje_fot Tomasz Pienicki (33) Bog istnieje_fot Tomasz Pienicki (34) Bog istnieje_fot Tomasz Pienicki (35)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury