Chajtarma

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

CHAJTARMA

26 października, godz. 16.00, kino Forum
bilet: 5 zł

Chajtarma
(Ukraina 2013, 89′)
reż. Achtem Seitabłajew
obsada: Achtem Seitabłajew, Aleksiej Gorbunow, Walerij Szytowałow, Usnije Chaliłowa, Jurij Curiło

Film porusza temat wysiedlenia Tatarów krymskich. Wysiedlenie rozpoczęło się 18 maja 1944 roku, po tym jak władze oskarżyły Tatarów o współpracę z Niemcami.
Trwa wojna, Armia Czerwona wypędza hitlerowców z Krymu. Major Amet-Chan Sułtan, as radzieckiego lotnictwa, przylatuje na urlop do rodzinnej miejscowości Ałupki. Szczęśliwa rodzina urządza powitalną ucztę. Ich radość nie trwa jednak długo… Następnego dnia, na rozkaz Stalina rozpoczyna się totalne “oczyszczanie” półwyspu z Tatarów, których władza uznała za “zdrajców i pachołków Hitlera”. Enkawudziści wypędzają ludzi z domów i wysyłają ich pociągami do dalekiego Uzbekistanu.

Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadań Tatarów, którzy byli świadkami wydarzeń 1944 roku i zostali wywiezieni do Uzbekistanu, skąd mogli wrócić dopiero po 45 latach. Większość ról zagrali aktorzy niezawodowi, rolę głównego bohatera – sam reżyser, a w scenach masowych wzięli udział Tatarzy krymscy, wśród których większość przeżyła deportację osobiście. Tytuł filmu oznacza po tatarsku “powrót”. Premiera filmu odbyła się w maju 2013 roku w Symferopolu, w obecności przewodniczącego Medżlisu narodu krymskotatarskiego, Mustafy Dżemilewa oraz wnuczki Ameta-Chana Sułtana.

Achtem Sejtabłajew – pochodzi z rodziny deportowanych Tatarów krymskich. Urodził się w Uzbekistanie, wrócił na ukraiński Krym wraz z rodziną pod koniec lat 80. Jest reżyserem filmowym, teatralnym i aktorem. Pracował jako drugi reżyser przy filmie “Tatarski tryptyk” Ołeksandra Muratowa oraz “Mamaj” Olesia Sanina.

Galeria

Chajtarma

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury