Tybet. Wokół Świętej Góry Kajlas

Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Czerniakiem z cyklu Ciekawi Świata!

Tybet. Wokół Świętej Góry Kajlas

15 maja 2018, godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 10 zł, dostępne w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Dariusz Czerniak, na co dzień konstruktor maszyn, od czterdziestu lat związany jest z turystycznym środowiskiem akademickim Gliwic. W przeszłości wspinał się w Tatrach, Alpach, w Himalajach m.in. wszedł na Mera Peak Meadle. Dokonał narciarskich przejść w rumuńskich i ukraińskich Karpatach Wschodnich, na Słowacji oraz w bułgarskim Pirynie.

Prowadził studenckie obozy wędrowne w Alpach, Karpatach rumuńskich. To z tymi górami związany jest do dziś najmocniej. Opisywał je szczegółowo i wielokrotnie, m.in. jako współautor przewodnika “Rumunia” wydawnictwa Pascal oraz w licznych opracowaniach publikowanych w Almanachu Karpackim “Płaj”.

W latach 1999 – 2015 organizował dziewięć biennalnych slajdowisk „Karpaty Rumuńskie w weekend” w Chatce AKT na Pietraszonce.

Jego ulubionym regionem Polski jest Pomorze Zachodnie, na którym do chwili obecnej przepłynął kajakiem 120 rzek. Natomiast wśród dalekich kierunków penetracji znalazły się Indie, Nepal, Chiny i Tybet, w którym niedawno dokonał obejścia Świętej Góry Kajlas.

Według wierzeń, Góra Kajlas jest siedzibą boga Śiwy oraz jego małżonki, bogini Parwati. Jako wielki jogin, Śiwa siedzi na szczycie góry na tygrysiej skórze, półnagi, posmarowany popiołem, pogrążony w błogiej medytacji. Z tej pozycji swoim trzecim okiem obserwuje radości i smutki, zwycięstwa i tragedie, czyli grę iluzji, która ogarnęła całe doczesne życie na dole. Potęga jego medytacji niszczy świat iluzji.

Spotkanie z Dariuszem Czerniakiem jest okazją, aby każdy mógł odczuć magię Świętej Góry Kajlas. Autor przedstawi slajdową relację z fascynującej podróży do Tybetu.

Opowie, jak przemierzał koleją, busem oraz pieszo ponad pięć tysięcy kilometrów, przez niezwykły i barwny kraj na Dachu Świata.

Galeria

DSCF2524_m DSCF2762_m DSCF3003_m 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

BOK Białostocki Ośrodek Kultury