Danaga (RO) na żywo do filmu Manasses + prelekcja: Mihai Fulger

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na pokaz filmu z muzyką na żywo!

MANASSES z muzyką na żywo DANAGA

30 sierpnia 2018, godz. 18.30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
brak wejściówek

Wydarzenie na FB

Prelekcja przed filmem: Mihai Fulger (Filmoteka Rumuńska)

Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz Filmoteką Rumuńską.


Manasses
Rumunia 1925, 54’
reż. Jean Mihail

Lelia, młoda Żydówka z Bukaresztu zakochuje się w chrześcijaninie o imieniu Matei. Mieszkający w sztetlu dziadek Manasses i mieszkający w Bukareszcie świeccy rodzice zdecydowanie sprzeciwiają się tej relacji. Leila ulega naciskom bliskich i opuszcza mężczyznę, którego kocha. Zgadza się też wyjść za mąż za Żyda. W dniu ślubu wszystko się jednak zmienia…
Mocny, dramatyczny klasyczny film wielkiej gwiazdy i ojca rumuńskiego niemego kina, Jeana Mihaila, oparty jest na sztuce teatralnej, która długo była zakazana ze względu na swój „delikatny” temat. Biorąc pod uwagę antyżydowską atmosferę w Rumunii w pierwszej połowie XX wieku, Manasses jest również odważnym arcydziełem, ukazującym napięcia między konformizmem kulturowym, a separatyzmem w społeczności żydowskiej na początku XX wieku. Film można również interpretować jako wczesny apel o tolerancję religijną.

Danaga (Daniel Aga) – muzyk mieszkający i tworzący w Kluż-Napoce w Rumunii, łączący w swojej muzyce jazz, funk, hip-hop, house, techno i rumuński folklor. Grając na różnych instrumentach i używając technik samplowania, próbuje przesuwać granice między tymi gatunkami. Muzyczną przygodę zaczął w 1998 roku jako wokalista i gitarzysta w zespole rockowym. Aby kupić swój pierwszy komputer – co pozwoliło mu na muzyczne poszukiwania w dziedzinie elektroniki – sprzedał motocykl. Współpracował z wieloma rumuńskimi artystami, takich jak Florin Ţârlea, Mihai Pop, Mircea Florian czy Subcarpați. Tworzy ścieżki dźwiękowe do spektakli teatralnych i krótkich filmów animowanych, gra na żywo do archiwalnych niemych filmów.
Jego albumy można znaleźć pod adresem: danaga.bandcamp.com

Mihai Fulger – krytyk filmowy i kurator z Bukaresztu. Ma na koncie ponad 1000 tekstów o kinie. Członek Stowarzyszenia Krytyków Filmowych działającego w ramach Związku Rumuńskich Filmowców (UCIN) i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI), a od 2018 roku – także Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Współpracuje z wieloma rumuńskimi festiwalami filmowymi. Jako przedstawiciel FIPRESCI zasiadał w jury wielu festiwali filmowych (m.in. w Berlinie, Busan, Kluż, Gijón, Sztokholmie, Warszawie). Jego pierwsza książka „Nowa Fala w kinie rumuńskim” zdobyła w 2007 roku – jako najlepsza książka o kinie – Nagrodę im. George’a Littery, przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Współzałożyciel kwartalnika „Film”, wydawanego przez UCIN. Od 2012 roku pracuje w rumuńskiej Filmotece Narodowej (ANF). Jest w trakcie pisania doktoratu z filmoznawstwa.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar.

 

Galeria

Manasses Manasses2 Manasses3 Manasses_plakat Danaga na żywo do filmu Manasses (1) Danaga na żywo do filmu Manasses (2) Danaga na żywo do filmu Manasses (3) Danaga na żywo do filmu Manasses (4) Danaga na żywo do filmu Manasses (5) Danaga na żywo do filmu Manasses (6) Danaga na żywo do filmu Manasses (7) Danaga na żywo do filmu Manasses (8) Danaga na żywo do filmu Manasses (9) Danaga na żywo do filmu Manasses (10) Danaga na żywo do filmu Manasses (11) Danaga na żywo do filmu Manasses (12) Danaga na żywo do filmu Manasses (13) Danaga na żywo do filmu Manasses (14) Danaga na żywo do filmu Manasses (15) Danaga na żywo do filmu Manasses (16) Danaga na żywo do filmu Manasses (17) Danaga na żywo do filmu Manasses (18)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury