Biały, biały dzień

DKF “GAG” i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają na przedpremierowy pokaz niezwykle angażującego islandzkiego kina zemsty i przenikliwego obrazu zmagań z żałobą!

BIAŁY, BIAŁY DZIEŃ

3 lutego 2020, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 12 zł/normalny, 10 zł/posiadacze karty członkowskiej DKF – do kupienia w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja i dyskusja: dr Tomasz Adamski

Biały, biały dzień / Hvítur, hvítur dagur
Islandia/Dania 2019, 109′
reż.Hlynur Pálmason
obsada: Ingvar Sigurdsson, Ída Mekkín Hlynsdóttir, Hilmir Snær Guðnason

MFF Cannes 2019: Najlepszy aktor, sekcja Tydzień Krytyki (Ingvar E. Sigurðsson)
MFF w Transylwanii 2019: Najlepszy aktor (Ingvar E. Sigurðsson)

“W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją” – głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona Ingimundura, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem.
Owdowiały policjant próbuje zacząć wszystko od nowa: opiekuje się wnuczką, wykańcza dom dla córki, chodzi na terapię. Pewnego dnia żona jednak do niego przemówi. Mężczyzna przypadkiem odkrywa jej tajemnicę, która po raz pierwszy od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Gdy tama udawanego spokoju pęknie, nic nie powstrzyma przemocy.

Reżyser niezapomnianych, ekstrawaganckich “Zimowych braci” swoim drugim filmem potwierdza, że jest jednym z najzdolniejszych młodych twórców ze Skandynawii. “Biały, biały dzień” – dojrzalszy, formalnie chłodny i zdystansowany, ale kipiący od tłumionych uczuć – to przenikliwy obraz zmagań z żałobą, a jednocześnie angażujące kino zemsty. Odtwórca głównej roli, Ingvar E. Sigurðsson, stworzył przekonujący portret wdowca żyjącego w potrzasku przeszłości, powoli osuwającego się w szaleństwo. Islandzki aktor słusznie został nagrodzony przez jury canneńskiego Tygodnia Krytyki.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury