Monos

DKF “GAG” i Against Gravity zapraszają na pokaz jednego z najważniejszych filmów ostatniego roku!
Film “Monos” w reż. Alejandro Landesa otrzymał Grand Prix na London Film Festival, okrzyknięto go także wydarzeniem ubiegłorocznego festiwalu Sundance!

DKF GAG: MONOS

9 marca 2020, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 12 zł/normalny, 10 zł/posiadacze karty członkowskiej DKF – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja i dyskusja: dr Maciej Białous

Monos
Argentyna, Holandia, Niemcy, Szwecja, Kolumbia, Urugwaj 2019, 102′
reż. Alejandro Landes
scenariusz: Alejandro Landes / Alexis Dos Santos

Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza „Organizacja” daje im rozkazy przez radio, przydziela im krowę Shakirę, karabiny maszynowe do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych.

Kiedy przypadkowo ginie Shakira, zaczyna się walka o przywództwo w oddziale, który musi uciekać z gór do amazońskiej dżungli. Chaos i napięcie, które towarzyszyło nastolatkom, zamienia się w brutalną walkę o przetrwanie w otoczeniu i nastroju przypominającym „Czas apokalipsy”. Zakładniczka wyczuwa szansę na ucieczkę, a oddział niszczy radio i tym samym kontakt z „Organizacją”.

Młodzi rebelianci przypominający rozbitków z „Władcy much” zostają sam na sam ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi…

Hipnotyzującą atmosferę świetnie podkreśla ścieżka dźwiękowa Miki Levi. „Monos” zrobił furorę na festiwalach Sundance (Specjalna Nagroda Jury) i Berlinale 2019, gdzie „The Guardian” ogłosił film „największym odkryciem” i określił go jako „młodzieżowy ’Czas Apokalipsy’”.
Dzieło Alejandro Landesa jest oficjalnym kolumbijskim kandydatem do Oscara.


Kinowy atak serca. Zdumiewający
– Alejandro González Iñárritu (zdobywca Oscara®)

Hipnotyzujący. Potężny nowy głos we współczesnym kinie – Guillermo del Toro (zdobywca Oscara®)

MONOS, okrzyknięty wydarzeniem ubiegłorocznego festiwalu Sundance film Alejandro Landesa, to dzieło ambitne, gęste od znaczeń i nawiązań, miejscami wirtuozerskie artystycznie i formalnie – Mateusz Demski, Interia.pl

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury