Noc Walpurgi

Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza na iskrzącą grę charakterów przepełnioną erotycznym napięciem

NOC WALPURGI

21 października godz. 18:30 do kina Forum
bilet: 11 zł
Prelekcja przed i dyskusja po filmie.

Niezwykły, emanujący sensualną energią debiut Marcina Bortkiewicza wciąga widza w misterną grę charakterów. Akcja filmu toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia “Turandot” Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Phillipe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę. W roli głównej zobaczymy Małgorzatę Zajączkowską, wybitną polską aktorkę, która ma w dorobku udział w hollywoodzkich produkcjach, m.in. w “Strzałach na Broadway’u” w reżyserii Woody’ego Allena, a także występowała u boku Glenn Close i Christophera Walkena. Artystka w “Nocy Walpurgi” we wspaniałym stylu powraca na duży ekran. Kreacja w filmie Marcina Bortkiewicza przyniosła jej nagrodę Jantara 2015 za główną rolę kobiecą na tegorocznym Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film.”   Partneruje jej Phillipe Tłokiński,  aktorski talent, znany z seriali “Przepis na życie” i “M jak Miłość”.

Reżyserem “Nocy Walpurgi” jest Marcin Bortkiewicz, którego  “Portret z pamięci”, zrealizowany w Studio Munka, był pokazywany w sekcji Quinzaine des Realisateurs na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 r. Bortkiewicz to absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Szkoły Wajdy. Debiutował dokumentem pt. “Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 r. “Noc Walpurgi” to jego debiut fabularny, do którego scenariusz napisał wspólnie z Magdaleną Gauer.  Za wysublimowane, nawiązujące do filmów z lat 50., czarno-białe zdjęcia był odpowiedzialny Andrzej Wojciechowski (“Miłość”, “Zaślepiona”),  spektakularną scenografię niczym z filmów Wesa Andersona przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński (“Ida”, “W ciemności”).

Laureat pięciu nagród na festiwalu “Młodzi i Film” w Koszalinie oraz Złotego Klakiera (najdłużej oklaskiwany film 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni)

 

Po filmie przeniesiemy się do kącika kawiarnianego w foyer kina Forum, gdzie kosztując wybornej herbaty i kawy będziemy prowadzić dyskusję o obejrzanym filmie.
Specjalny wybór herbat na spotkania DKF dostarczy nam sklep Kawa-herbata, znajdujący się w C.H.Park w Białymstoku, lok. 115.
Więcej, pachnących doskonałą kawą i herbatą, informacji znajdziecie tutaj: www.kawa-herbata.com.pl

KAWA_HERBATA

Galeria

noc w 2 noc w noc w1 noc w3 DKF GAG – NOC WALPURGI – 21.10.2015 – prowadzenie: dr Tomasz Adamski DKF GAG – NOC WALPURGI – 21.10.2015 – prowadzenie: dr Tomasz Adamski DKF GAG – NOC WALPURGI – 21.10.2015 – prowadzenie: dr Tomasz Adamski DKF GAG – NOC WALPURGI – 21.10.2015 – prowadzenie: dr Tomasz Adamski DKF GAG – NOC WALPURGI – 21.10.2015 – prowadzenie: dr Tomasz Adamski DKF GAG – NOC WALPURGI – 21.10.2015 – prowadzenie: dr Tomasz Adamski DKF GAG – NOC WALPURGI – 21.10.2015 – prowadzenie: dr Tomasz Adamski DKF GAG – NOC WALPURGI – 21.10.2015 – prowadzenie: dr Tomasz Adamski

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury