DKF “GAG” online: Żegnaj, mój synu

Białostocki Ośrodek Kultury w ramach DKF-u “GAG” online zaprasza na pokaz chińskiego filmu “Żegnaj mój synu”, zdobywcy dwóch Srebrnych Niedźwiedzi na ubiegłorocznym Berlinale!

DKF “GAG” online: ŻEGNAJ, MÓJ SYNU

7 maja 2020, godz. 17:40
Twój Dom
bilet: 12 zł – do kupienia na stronie bilety.bok.bialystok.pl
regulamin sprzedaży biletów przez internet TUTAJ

Prelekcja przed filmem (link YT) oraz moderacja dyskusji po filmie (live via Zoom godz. 21:30): dr Tomasz Adamski

——————–

ZASADY OGLĄDANIA FILMU ONLINE:

1. Kup bilet na DKF “GAG” ONLINE (https://bilety.bok.bialystok.pl/).
2. Po kupieniu biletu, na podany przez kupującego adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie zakupu biletu.
3. Na ten sam adres mailowy, w dniu pokazu (7 maja) na 5 minut przed seansem (o godz. 17.55) zostanie wysłany link do filmu wraz z hasłem.
4. Oglądanie filmu można rozpocząć w trakcie pierwszej godziny trwania seansu, czyli do 19:00. Link będzie aktywny jeszcze przez godzinę po zakończonym pokazie, czyli do godz. 22:00.

Uwaga! Sprzedaż biletów zakończy się na 3 godziny przed godziną projekcji

Informacje praktyczne:
1. Przed oglądaniem filmu sprawdź, czy masz najbardziej aktualną wersję przeglądarki i systemu operacyjnego oraz dobre połączenie z internetem. Obsługiwane: Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari lub Opera z łączem co najmniej 30 Mb/s na urządzeniu do oglądania. Prędkość internetu można sprawdzić na stronie speedtest.pl.
2. Podczas oglądania filmu radzimy zamknąć pozostałe karty w przeglądarce i programy.

Harmonogram wydarzenia:
godz. 17:40 – prelekcja (podamy link w dniu wydarzenia)

godz. 18:00 – początek filmu
godz. 21:30 – start dyskusji (link: https://us02web.zoom.us/j/84116682378 )

 

ŻEGNAJ, MÓJ SYNU
Chiny 2019, 180′
reż. Wang Xiaoshuei

Obejmująca trzy dekady rodzinna saga, której tłem są społeczne, polityczne i ekonomiczne przemiany, do jakich doszło w Chinach, począwszy od lat 80. Pod płaszczykiem epickiego kina Wang Xiaoshuei, czołowy twórca szóstej generacji chińskich reżyserów, opowiada o bolesnej stracie, niezabliźnionych ranach i próbie pojednania.

Wielkim walorem filmu są znakomite role, za które Yong Mei oraz Wang Jingchun odebrali w Berlinie Srebrne Niedźwiedzie!
Film zdobył uznanie także na wielu innych światowych festiwalach.

Yaojun i Liyun byli niegdyś szczęśliwym małżeństwem. Jednak ich los naznaczony został z chwilą, gdy w tragicznym wypadku śmierć poniósł ich ukochany syn. To wydarzenie odcisnęło się piętnem na całym ich dalszym życiu, którego celem od tej pory stało się znalezienie ukojenia. Dramatyczne skutki „polityki jednego dziecka” oraz skomplikowane relacje rodzinne opowiedziane są subtelnie i z głęboką wrażliwością.

Posługując się historią jednostek, chiński reżyser krytycznym okiem spogląda na transformację, jaką na przestrzeni trzech dekad przeszło Państwo Środka. Od rewolucji kulturalnej do agresywnego kapitalizmu dnia dzisiejszego.

 

Nagrody i festiwale:
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki (Yong Mei), Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora (Wang Jingchun)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Publiczności
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2019 – Asia Pacific Screen Awards – nominacje: najlepszy film, scenariusz, aktor, aktorka, reżyseria, zdjęcia
2019 – China Film Critics Association Awards – nagroda: Top 10 Films
2019 – Chinise Film Media Awards – nagroda: najlepszy aktor (Wang Jingchun), nominacje: najlepsza aktorka (Yong Mei)
2019 – Golden Rooster Awards – nagrody: najlepszy aktor (Wang Jingchun), najlepsza aktorka (Yong Mei), najlepszy scenariusz, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyserem
2019 – Hamilton Behind the Camera Awards – nagroda za najlepszy scenariusz
2019 – IQIYI TV and Movie Awards – nagroda dla najlepszego aktora (Wang Jingchun)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku – konkurs główny, nagroda za najlepsze zdjęcia
2019 – Shanghai Film Critics Awards – nagroda: Top 10 Films
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – konkurs główny

Wang Xiaoshuai – uchodzi za jednego z pionierów niezależnego kina w Chinach w latach 90. To również jeden z niewielu artystów, którzy pozostają wierni swojej sztuce, przeciwstawiając się zalewającej rodzimą branżę filmową komercjalizacji. Za sprawą wyrazistego stylu, głębokiej troski o kondycję ludzkości oraz sumienności w byciu niezależnym reżyserem, filmy Wanga Xiaoshuai aż cztery razy prezentowane były na festiwalu w Cannes (dwa razy w konkursie głównym, dwa w sekcji Un Certain Regard), dwa razy na Berlinale, a także w Wenecji i San Sebastian.

Za swoje osiągnięcia artystyczne uhonorowany został Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury i środków przekazu. Jego reżyserski debiut, film „Days”, jest częścią kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Wang Xiaoshuai jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale (za film „Rower z Pekinu”, 2001), Nagrody Jury w Cannes (za „Szanghajskie sny”, 2005) oraz kolejnego Srebrnego Niedźwiedzia, za najlepszy scenariusz (za „W miłości cała nadzieja”, 2008). Jego ostatnie filmy, „Red Amnesia” oraz „Żegnaj, mój synu”, podejmują problem relacji przeszłości z teraźniejszością.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury