Dokumentalna Odsłona Kina

Dokumentalna Odsłona Kina   to niesamowita przygoda z kinem dokumentalnym, które na swój charakterystyczny sposób opowiada o zastanej rzeczywistości. Nikt inny, tak jak dokumentaliści, nie potrafi  opowiadać o świecie, ludziach, ich emocjach, zmaganiu się z codziennością, o sprawach ważnych zarówno w przestrzeni naszego indywidualnego życia, jak i w przestrzeni szerszej. Film dokumentalny wnika głębiej i mocniej opisuje świat, ludzi, społeczeństwo, czy kwestie polityczne.
Dokumentalna Odsłona Kina to również projekt zapowiadający i promujący Festiwal Filmowy Opolskie Lamy.

Harmonogram projekcji:

21 września
18:15 Jarocin. Po co wolność reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoińsk, 104′, wstęp wolny

22 września
19:00 Z pogranicza cudu reż. Tomasz Jurkiewicz, 50′, wstęp wolny

28 września
18:30 Wytrwałość reż., scen. Małgorzata Imielska, 70′, wstęp wolny

29 września
18:15 Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham reż. Paweł Łoziński, 80′, wstęp wolny

Z pogranicza cudu
reż. Tomasz Jurkiewicz, 50 min.  produkcja Fala Nowa
Wiesław Koneczny, emerytowany górnik z Libiąża pod Krakowem, pisze książkę pt. “Z pogranicza cudu”, która dotyczy zetknięć ludzi ze światem nadprzyrodzonym. Dokumentuje ludowe legendy, spisuje osobiste historie sąsiadów, sam również poszukuje duchów. Jego nieodłącznym sekretarzem jest żona, pani Gienia. Dowcipna opowieść o pasji i tajemnicy.

Wytrwałość
reż., scen. Małgorzata Imielska, muzyka Michał Lorenc, 70 min. produkcja Studio Filmowe Kalejdoskop, koprod. TVP,
Historia o nieprzemijającej rozpaczy i nieustannym zmaganiu się by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Ben Barenholtz, słynny producent i dystrybutor związany z amerykańskim, niezależnym przemysłem filmowym konfrontuje się z osobistym doświadczeniem Zagłady.
W latach 1966 – 1968 Barenholtz prowadził w Nowym Jorku Village Theatre, najważniejszy ośrodek kontrkultury tamtego okresu, miejsce spotkań pisarzy i działaczy społecznych, m.in. Allena Ginsberga, Rapa Browna i Paula Krasnera. Był pomysłodawcą słynnych Midnight Movies, w ramach których pokazywano awangardowe filmy Alexandra Jodorowsky’ego, Jonasa Mekasa, Mayi Deren, Andy’ego Warhola i Martina Scorsese’e. W kolejnych latach odkrywał dla Ameryki najważniejszych mistrzów europejskiego i amerykańskiego kina: Claude’a Chabrola, Carlosa Saurę, Krzysztofa Zanussiego, Davida Lyncha i braci Coen. Ben Barenholz przybył do Ameryki po wojnie. Urodził się w Kowlu w 1935 roku. Z rodzicami i bratem przez niemal dwa lata ukrywał się w wykopanej w lesie norze. Przez wiele lat starał się odszukać rodzinę, która pomogła im przeżyć.

Jarocin. Po co wolność
reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoińsk, 104 min. Produkcja Stowarzyszenie Film Kraków,
Zamknięta w obrazach i dźwiękach, energetyczna historia Festiwalu w Jarocinie. Pełna anegdot, opowieść o wolności, młodości, niezależności i marzeniach, przeplatana tekstami piosenek zmieniającymi się tak, jak świat wokół. Film łączy biało-czarne archiwalne obrazy, niepublikowane dotąd amatorskie nagrania, z lekko zamazanymi, ale wciąż żywymi, wspomnieniami Bohaterów – legendarnych rockowych buntowników, dla których Jarocin był inspiracją i źródłem twórczej wolności. Całość łączy muzyka, która jako najważniejszy element festiwalu, staje się narratorem historii. Film o Jarocinie jest filmem o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie, ale również o wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze.

Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham
reż., scen. Paweł Łoziński, 80 min. Łoziński Production,  Koprodukcja: Telewizja Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Fundusz Filmowy
Film jest zapisem niełatwego procesu uzdrawiania relacji matki i córki.
2016 Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) – Srebrny Lajkonik – nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego; za film, który “otwiera nowe przestrzenie gatunku. Skromny, wielki film”

Opisy filmów za: www.filmpolski.pl

 

Galeria

jarocin z_pogranicza_cudu wytrwalosc nawet nie wiesz jak bardzo cie kocham

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury