Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: Nadzieja

Białostocki Ośrodek Kultury oraz Podlaskie Koło Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zapraszają na domową, wirtualną odsłonę Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi”!

Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: NADZIEJA

12 lutego 2021, godz. 18:00
Twój dom / wirtualna sala Kina Forum
bilet: 15 zł – do kupienia na: https://mojeekino.pl/vods/vod.163
Przed kupnem biletu prosimy o wybranie i zaznaczenie Kina Forum :)

Prelekcja przed i dyskusja po filmie: Izabela Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna
Gościem spotkania będzie Justyna Świerczyńska – dr nauk humanistycznych, psychoterapeutka psychoanalityczna

Jak to działa w praktyce?
Spotkamy się i przywitamy za pośrednictwem platformy Zoom, później obejrzymy film i zobaczymy ponownie na dyskusji na Zoom.

Harmonogram wydarzenia:
18:00 – wstęp via ZOOM

https://us02web.zoom.us/j/87430474888?pwd=V1dwRzV2aXF1OEZPM2I1NzFiWmtnZz09

Meeting ID: 874 3047 4888
Passcode: 878344

18:15 – oglądamy film „NADZIEJA” reż. Maria Sødahl
https://mojeekino.pl/vods/vod.163
20:30 – początek dyskusji via ZOOM

https://us02web.zoom.us/j/87430474888?pwd=V1dwRzV2aXF1OEZPM2I1NzFiWmtnZz09

Meeting ID: 874 3047 4888
Passcode: 878344

 

NADZIEJA / Håp
Norwegia 2019, 126′
reż. Maria Sødahl
obsada: Andrea Bræin Hovig, Stellan Skarsgård, Gjertrud L. Jynge

Subtelna i wzruszająca opowieść o chorobie, życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. Film został doceniony m.in. na MFF w Trondheim, na którym otrzymał nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Andrea Bræin Hovig) oraz dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Gjertrud L. Jynge). Jest także norweskim kandydatem do Oscara!

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia?
Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia Anja dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne dni pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem.

Film duńskiej reżyserki oparty jest na jej własnych przeżyciach. To uniwersalne studium dojrzałego związku jest tak poruszające w dużej mierze za sprawą znakomitych kreacji Andrei Bræin Hovig i jednego z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów, Stellana Skarsgårda.

Zachęcamy do wspólnego oglądania filmu, połączonego z praktykowaniem psychoanalitycznego sposobu myślenia o kinie. Ideą cyklu jest przybliżenie odbiorcom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, proponujemy przyjrzenie się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także analizę ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności. Chcemy uczynić wspólne spotkania i dyskusje okazją do przemyśleń na temat ludzkiej natury, relacji interpersonalnych i kondycji psychologicznej człowieka.

Współorganizatorem pokazu jest Podlaskie Koło PTPP

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury