Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: SLALOM

Białostocki Ośrodek Kultury oraz Podlaskie Koło Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zapraszają na domową, wirtualną odsłonę Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi”!

Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: SLALOM

2 kwietnia 2021, godz. 18:00
Twój dom / wirtualna sala Kina Forum
bilety: 15 zł – dostępne od 26 marca na https://www.mojeekino.pl/vods/vod.375
Przed kupnem biletu prosimy o wybranie i zaznaczenie Kina Forum

Prelekcja przed i dyskusja po filmie: Izabela Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna

Jak to działa w praktyce?
Spotkamy się i przywitamy za pośrednictwem platformy Zoom, później obejrzymy film i zobaczymy ponownie na dyskusji na Zoom.

Harmonogram wydarzenia:
18:00 – wstęp via ZOOM:
https://us02web.zoom.us/j/81481646268?pwd=T1lBNEdDUHIwbDBZTnlwNmdzSjQwdz09

Meeting ID: 814 8164 6268
Passcode: 722688

18:15 – oglądamy film „SLALOM” reż. Charlène Favier
https://www.mojeekino.pl/vods/vod.375

20:00 – początek dyskusji via ZOOM:

https://us02web.zoom.us/j/81481646268?pwd=T1lBNEdDUHIwbDBZTnlwNmdzSjQwdz09

Meeting ID: 814 8164 6268
Passcode: 722688

 

SLALOM
Francja 2020, 92’
reż. Charlène Favier
obsada: Noée Abita, Jérémie Renier

Francuski dramat w reżyserii Charlene Favier. W rolach głównych Noee Abita znana z filmu “Ava” oraz Jeremi Ranier, gwiazda “Podwójnego kochanka”.

15 letnia Lyz zostaje przyjęta do elitarnego klubu narciarskiego, którego celem jest szkolenie przyszłych profesjonalnych sportowców. Choć brak jej doświadczenia, Fred – trener i były mistrz, postanawia uczynić z niej gwiazdę. Pod jego wpływem Lyz będzie musiała znieść więcej niż fizyczną i emocjonalną presję treningu.

Film dostał nominację od Europejskiej Akademii Filmowej, był pokazywany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Valladolid, Międzynarodowego Rzymskiego Festiwalu Filmowego, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, Transatlantyk Film Festiwal oraz Festiwal Kamera Akcja.

 

Prasa o filmie:

SLALOM jest kameralnym obrazem o dojrzewaniu w niesprzyjających warunkach, a także o postępującej opresji ze strony mężczyzny.
Adam Lewandowski, Movies Room

SLALOM jest tu świetną metaforą kobiecego dojrzewania w świecie pełnym pułapek i tempa życia, które często uniemożliwia głębszą refleksje. Rzadko wszak chodzi o to, kto pierwszy dotrze do mety, tylko jakim odbędzie się to kosztem.
Paweł Biegajski Mechaniczna Kulturacja

To, co sprawia, że SLALOM jest czymś więcej niż tylko filmem tygodnia, to fakt, że od początku do końca zostaje on trzymającą w napięciu, subiektywną relacją o ambiwalencji i nadużyciach.
Jordan Mintzer, Hollywood Reporter

Świetnie zrealizowany, spostrzegawczo stworzony i wywołujący niezmierną wściekłość. Jest trudny, ale trzeba go zobaczyć.
Jessica Kiang, Variety

Przejmująca opowieść o dorastaniu, doskonale pasująca do obecnych czasów.
Lisa Nesselson, Screen International

Favier unika zjazdów na wszystkich przewidywalnych stokach i utrzymuje narrację, który zaskakuje, zważywszy na temat.
Nicholas Bell, IONCINEMA.com

Zachęcamy do wspólnego oglądania filmu, połączonego z praktykowaniem psychoanalitycznego sposobu myślenia o kinie. Ideą cyklu jest przybliżenie odbiorcom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, proponujemy przyjrzenie się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także analizę ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności. Chcemy uczynić wspólne spotkania i dyskusje okazją do przemyśleń na temat ludzkiej natury, relacji interpersonalnych i kondycji psychologicznej człowieka.

Współorganizatorem pokazu jest Podlaskie Koło PTPP

 

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury