Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: Ucieczka z kina Wolność

Drodzy Widzowie, z powodu pandemii musieliśmy zmienić nasze zachowanie – na świecie wprowadzono środki dystansowania społecznego, pozamykano kina, teatry, opery, domy kultury, restauracje, kluby i szkoły, a cześć z nas pracuje zdalnie. Doskwiera nam brak kontaktu ze znajomymi i rodziną oraz strach przed zakażeniem…

Wszystko to powoduje, że nasze zdrowie psychiczne również może ucierpieć, dlatego Białostocki Ośrodek Kultury wraz z Podlaskim Kołem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zapraszają na domową – wirtualną odsłonę Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi”!

W ramach pierwszego takiego spotkania obejrzymy wspólnie “Ucieczkę z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, obsypaną nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku – Gdyni w 1990 roku!

Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe:
Ucieczka z kina Wolność

17 kwietnia 2020, godz. 17:45, udział bezpłatny
Twój dom

Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadzi Izabela Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej

Jak to działa w praktyce?
Spotkamy się i przywitamy za pośrednictwem platformy Zoom, później obejrzymy film i zobaczymy ponownie na dyskusji na Zoom.

Harmonogram wydarzenia:
17:45 – wstęp via ZOOM https://us04web.zoom.us/j/72700467678?pwd=eHR6SCtEcDJWY1FZZ0dkSG93Tm1DUT09
Meeting ID: 727 0046 7678
Password: 014862
18:00 – oglądamy film „Ucieczka z kina Wolność”: https://www.youtube.com/watch?v=KJRysGo6Zx4
19:45 –początek dyskusji via ZOOM  https://zoom.us/j/599452671?pwd=Y0svbytxU2kvR2dsbTRYbk5BVk5hUT09
Meeting ID: 599 452 671
Password: 005259

Pamiętajcie: #zostańciewdomu i bądźcie w kinie!

Ucieczka z kina Wolność
Polska 1990, 87′
reż. Wojciech Marczewski
obsada: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska, Piotr Fronczewski, Władysław Kowalski, Michał Bajor, Jan Peszek, Jerzy Bińczycki, Artur Barciś, Maciej Kozłowski, Henryk Bista, Ewa Wencel, Krzysztof Wakuliński

Złote Lwy dla najlepszego filmu, dla reżysera Wojciecha Marczewskiego, dla grającego główną rolę Janusza Gajosa i dla Zygmunta Koniecznego za najlepszą muzykę!

W kinie “Wolność” odbywa się projekcja filmu “Jutrzenka”. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Cenzor rozmawia z jedną z bohaterek filmu – Małgorzatą. Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, którą napisał przed laty, lecz jednocześnie nie pochwala tego, co robi obecnie. Uświadamia mu, że rola cenzora jest w gruncie rzeczy przyczyną jego zniewolenia.

Jeden z krytyków pisał: “W tym filmie każdy chce wyjść z ram własnego życia. Buntuje się cenzor. Buntują się postacie filmowe. Wszyscy szukają wolności, której nie ma. Jej przebłysk jest może tylko w idei ucieczki. Wystarczy nocą wejść na dach własnej kamienicy, aby przekonać się, ilu ludzi znajduje się w stanie ucieczki. “Aż tak wielu?” – dziwi się cenzor, obserwując dachy pełne ludzi. Sam jest jednym z lunatyków.”

Zachęcamy do wspólnego oglądania filmu, połączonego z praktykowaniem psychoanalitycznego sposobu myślenia o kinie. Ideą cyklu jest przybliżenie odbiorcom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, proponujemy przyjrzenie się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także analizę ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności. Chcemy uczynić wspólne spotkania i dyskusje okazją do przemyśleń na temat ludzkiej natury, relacji interpersonalnych i kondycji psychologicznej człowieka.

Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi” to wynik współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u „GAG” z Izabelą Trybus i Sebastianem Kiercelem, psychoterapeutami pracującymi w nurcie psychoanalitycznym.

Spotkanie odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury