The Indian Experience / Doświadczyć Indii

Zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Ciekawi Świata!

Zaczynamy nietypowym spotkaniem z kulturą indyjską, a to za sprawą wyjątkowych ludzi, jedzenia, tańca i muzyki. Naszymi gośćmi będą: Veena Puarr, Sri Sharma Kumar/Sharmas Aspirations, Rang – Grupa Tańca Bollywood ze Studia Działań Kreatywnych DanceOFFnia

 The Indian Experience / Doświadczyć Indii

18 września, godz. 18:00
sala kina Forum, ul. Legionowa 5

bilet: 10 zł, dostępny w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Venna Puarr
Urodziła się w Malezji, wychowana została w kulturze ludu Pendżabi. Jest dumna z dorastania pośród różnorodności kuchni malezyjskiej, indonezyjskiej i indyjskiej. Nie zapomina o bliskim geograficznie położeniu z Singapurem, gdzie miała możliwość pracować i studiować przez około 7 lat. Przy całej różnorodności kultur i smaków, w których dorastała i które ją kształtowały, podkreśla, że kocha jedzenie i chce się nim dzielić.

Podczas spotkania Ciekawych Świata Veena przybliży widzom kulturę indyjską, opowie dlaczego Hindusi są na całym świecie, zaprezentuje rodzaje kuchni indyjskiej i rodzaje sukni indyjskich. Ponadto będzie można dowiedzieć się, jakie są rodzaje uroczystości indyjskich oraz rodzaje tańca indyjskiego, a zwłaszcza klasycznego tańca Indii – bharatanatiam (taniec zostanie zaprezentowany na scenie przez zawodowego tancerza).

Jest to styl klasycznego tańca wywodzący się z południowych stanów Indii. Podobnie jak inne tańce Indii, początkowo gościł jedynie na świątynnych dziedzińcach, dostarczając duchowych i estetycznych wrażeń jego wykonawcy oraz publiczności. Sięgający swoją historią wiele tysiącleci bharatanatiam jest prawdziwą nauką wśród form tanecznych.

Łączy on trzy składniki: bhavę (ekspresję), ragę (melodię) i talę (rytm). Słowo „natyam” w języku tamilskim oznacza “taniec”, a słowo “bharata” pochodzi od pierwszych liter słów: bha va, ra ga, ta la. Bharatanatiam charakteryzuje się dynamiką wykonania, statycznymi pozami i emocjonalnym zaangażowaniem wykonawcy.

Taniec i muzyka były w starożytnych Indiach nieodłącznymi elementami życia duchowego. Szczególnie utalentowane młode dziewczęta zwane dewadasi uczyły się od dzieciństwa trudnej sztuki tańca, aby w przyszłości prezentować daną taneczną formę podczas festiwali i świąt celebrowanych w świątyniach.

RANG – Grupa Tańca Bollywood
Tańczą w niej pasjonatki filmów, tańca, muzyki i kultury Indii, kobiety otwarte na oryginalne spojrzenie na ruch, gest, mimikę, wyraz sceniczny. Taniec w kulturze indyjskiej jest sposobem opowiedzenia jakiejś historii, pokazania uczuć, wyrażenia emocji. Dlatego ważna jest koncentracja na gestach rąk, które mają swoje konkretne znaczenie. Zajęcia w grupie Rang kształtują w tancerkach wiarę we własne możliwości i umiejętności taneczne oraz umacniają odwagę i pewność siebie podczas prezentowania się na scenie.

Współpraca:
Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia

Patronat medialny:
BiałystokOnline.pl
miastoBialystok.pl

Partner:
Augustowianka

Galeria

cs_indie_43x61f_venna

BOK Białostocki Ośrodek Kultury