Dzika grusza

DKF „GAG” zaprasza na pokaz najnowszego filmu Nuri Bilge Ceylana, laureata Złotej Palmy za “Zimowy sen”!

DKF GAG: DZIKA GRUSZA

13 maja 2019, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet 12 zł – do kupienia w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja i dyskusja: dr Maciej Białous

Dzika grusza
Turcja, Macedonia, Francja, Niemcy, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Szwecja 2018, 188′
reż. Nuri Bilge Ceylan
obsada: Aydin Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin, Tamer Levent, Öner Erkan

W “Dzikiej gruszy” Nuri Bilge Ceylan wraca do poetyki, która w 2014 roku przyniosła mu Złotą Palmę za “Zimowy sen”.

Bohater filmu, absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie – i wymarzonej karierze pisarza – okazują się trudne do urzeczywistnienia.

Nasycony kolorami zmieniających się pór roku film jest wnikliwym portretem wielopokoleniowej rodziny, w którym koszmary senne przeplatają się z filozoficznymi dysputami o Koranie. Gęsta, choć na pozór minimalistyczna “Dzika grusza” opowiada o niepokornej młodości mierzącej się z dziedzictwem ojców.

Dzieło, przy którym oddychamy dokładnie takim samym powietrzem, jakie unosi znad przerzucanych w trakcie skupionej lektury stron wielkiej powieści. Dostojewskiego, Steinbecka, Nabokova, Márqueza. Nowy film Turka to tego kalibru produkcja.
Katarzyna Wolani, Filmaster

Mądry i gorzki, rozwiewający iluzję, którą pielęgnuje każdy z nas – iluzję sukcesu.
Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu

Rozkochany w Bressonie, Ozu i Tarkowskim, Ceylan celuje od kilku lat w podobnie ascetyczny i totalny model kina – próbuje zawrzeć w pojedynczej opowieści jak najmniej, aby powiedzieć jak najwięcej.
Sebastian Smoliński, Filmweb

Nuri Bilge Ceylan – urodzony w 1959 roku w Stambule. Najpierw studiował elektronikę, a karierę artystyczną zaczynał jako fotograf. Jego krótkometrażowy debiut “Kokon” miał premierę w Cannes w 1995 roku, a kolejne dwa filmy pokazano na Berlinale. “Miasteczko”, “Majowa chandra” i “Uzak” (wyróżniony w Cannes Wielką Nagrodą Jury oraz nagrodą aktorską) tworzą trylogię o prowincji i ucieczce z niej. W “Klimatach”, opowieści o kryzysie w związku, obsadził siebie i żonę. Rodzinny dramat o zdradzie “Trzy małpy” przyniósł mu nagrodę za reżyserię w Cannes. W 2011 roku na tym samym festiwalu jego następny film, “Pewnego razu w Anatolii”, zdobył Wielką Nagrodę Jury. Wyczekiwaną Złotą Palmę przyniósł mu w 2014 roku “Zimowy sen”.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury