Dzikość serca

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza w ramach Klasyki Kina na pokaz znakomicie zrealizowanego filmu Davida Lyncha, w którym przemoc, perwersja i okrucieństwo przeplata się z liryzmem i humorem! Prelekcję przed filmem wygłosi Krzysztof Spór.

DZIKOŚĆ SERCA

19 marca 2018, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy) – w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Krzysztof Spór – dziennikarz zajmujący się szeroko pojętą tematyką filmową i medialną, promotor i animator kultury filmowej. Współtwórca portalu Stopklatka.pli jego redaktor naczelny w latach 2000-2013, co docenione zostało w 2010 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego portalu internetowego o tematyce filmowej. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Od 2013 roku dyrektor artystyczny festiwalu “Lato z Muzami” w Nowogardzie. W Szczecinie kieruje Ośrodkiem Kultury Filmowej w Klubie Delta. W 2016 przyjął funkcję dyrektora programowego, odbywającego się w Łodzi, Forum Kina Europejskiego Cinergia. Swoją wiedzą dzieli się wspierając organizatorów Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie, Ińskiego Lata Filmowego a także prowadząc liczne spotkania dotyczące tematyki filmowej. Współpomysłodawca Akademii Węży, która corocznie przyznaje nagrody dla najgorszych polskich filmów, w ten sposób zabiegając o poprawę rodzimej kinematografii. Juror krajowych i międzynarodowych festiwali filmowych. W latach 2001-2006 redaktor naczelny serwisu www.wladca-pierscieni.pl. W Radiu Szczecin od 2016 roku prowadzi program “Spór w kinie”, cotygodniową audycję o tematyce filmowej. W miesięczniku „Kino”jest odpowiedzialny za działy: Imprezy, Varia, Premiery. Autor bloga “Spór w kinie” (sporwkinie.blogspot.com), za który w 2016 otrzymał nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (doceniającej osoby wspierające rozwój sztuki i wiedzy filmowej w naszym kraju), a 2017 roku nagrodę PISF w kategorii Publicystyka Filmowa w Internecie. Na stałe mieszka w Szczecinie wraz z żoną i dwójką dzieci.

DZIKOŚĆ SERCA / WILD AT HEART
USA 1990, 125′
reż. David Lynch
muzyka: Angelo Badalamenti
obsada: Crispin Glover, Diane Ladd, Grace Zabriskie, Harry Dean Stanton, Isabella Rossellini, J.E. Freeman, Laura Dern, Nicolas Cage, W. Morgan Shepherd, Willem Dafoe

Złota Palma w Cannes! Sztandarowe dzieło filmowego postmodernizmu!

Ekranizacja powieści Barry’ego Gifforda o całkowicie autorskim charakterze – przerabiając książkę na scenariusz, Lynch odcisnął na historii piętno swojej wyjątkowej wrażliwości. Północna Karolina. 23-letni Sailor Ripley, po dwóch latach spędzonych w więzieniu za zabójstwo w afekcie, wychodzi warunkowo na wolność. W Cape Fear spotyka się ze swoją ukochaną Lulą Fortune. Przeciwna ich związkowi jest matka dziewczyny, która jest gotowa na wszystko, aby odsunąć Sailora od ukochanej córki. Gdy młodzi postanawiają uciec i poszukać szczęścia w odległym Teksasie, wysyła za nimi morderców, by zabili Sailora…

Różnorodność inspiracji i stylistyk, które Lynch połączył w “Dzikości serca” w organiczną całość, dobrze ilustruje ścieżka dźwiękowa – łzawe ballady Chrisa Isaaka sąsiadują tu z utworem Krzysztofa Pendereckiego, a nastrojowe jazzowe tematy Angelo Badalamentiego i samego Lyncha spotykają się z piosenkami Elvisa Presleya i agresywnym heavy metalem grupy Powermad.

Kiedy w 1990 roku na festiwalu w Cannes ogłoszono, że Złotą Palmę otrzyma „Dzikość serca” Davida Lyncha, połowa sali zareagowała owacją na stojąco, druga – buczeniem, tupaniem i gwizdami. Jedno jest pewne: ten film nie pozostawia nikogo obojętnym – przez jednych jest znienawidzony, przez innych uwielbiany i ciągle są tacy, którzy zastanawiają się, czy to ekstrawagancki wybryk i pokaz złego gustu, czy jedna z najbardziej znaczących propozycji artystycznych przełomu lat 80. i 90. XX wieku?

Mecenasem Klasyki Kina jest:

Galeria

dzikość dzikosc serca1 dzikość1 plakat_dzikosc_serca

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury