Efekt domina

Efekt domina
dokumentalny, Niemcy, Polska, 76′
reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Gościem pokazu będzie Wojciech Górecki – dziennikarz, reportażysta, członek zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
Spotkanie poprowadzi Dariusz Szada-Borzyszkowski.

W państwie, które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza zaczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego. Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem „wielkiej” historii. Czy miłość w kraju, w którym dramat nieustannie miesza się z absurdem ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

Wojciech Górecki – dziennikarz, reportażysta, członek zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, były radca w Ambasadzie RP w Baku, autor Tryptyku Kaukaskiego: Planety Kaukaz (2002), Toastu za przodków (2010) oraz Abchazji (2013).

„Efekt domina” jest nominowany w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny do Polskich Nagród Filmowych – ORŁY 2015. Jest laureatem 3 nagród Krakowskiego Festiwalu Filmowego: nagrody Złoty Róg i Złoty Lajkonik oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych na całym świecie. W listopadzie 2014 film wygrał Konkurs Niemiecki na 57. festiwalu Dok.Leipzig. Wcześniej został nagrodzony m.in. na MFF Dokumentalnych w Budapeszcie, na DokuFest w Prisztinie, Visions du Réel w Szwajcarii. 18 lutego film miał premierę amerykańską w MoMA w Nowym Jorku w ramach festiwalu Documentary Fortnight: MoMA’s International festival of Nonfiction Film and Media.

Przeczytaj więcej na portalu Kultura Liberalna

Galeria

DominoEffect efekt1 ef1 ef Wojciech Górecki, fot. Wojciech Konończuk, za culture.pl

Wojciech Górecki, fot. Wojciech Konończuk, za culture.pl


Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury