Esperanto w filatelistyce

Z okazji setnej rocznicy śmierci rok 2017 – za sprawą decyzji UNESCO – na całym świecie obchodzony jest jako Rok Ludwika Zamenhofa.

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę filatelistyczną ze zbiorów Mieczysława Marczaka i Franciszka Skrypko

Esperanto w filatelistyce

Wernisaż wystawy 12 kwietnia 2017, godz. 14:00
Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ul. Warszawska 19
wstęp wolny

Wystawa czynna do 21 maja 2017
Bilet: 4 zł

Franciszek Skrypko mówi, że „filatelistyka otworzyła mu okno na świat”. Znaczkami bawił się już w przedszkolu i “bawi się” nimi dzisiaj, gdy jest na emeryturze. Na początku zbierał wszystko, ale że znaczków wydawano coraz więcej, musiał zawęzić ich tematykę do tych związanych z Białostocczyzną, autorstwa Czesława Słani i o tematyce leśnej. W połowie lat 80. XX wieku organizował wystawy filatelistyczne, na których prezentował swoje pierwsze kolekcje. Tematyką „esperancką” zainteresował się w 1987 roku. Przed obchodami 100 rocznicy powstania podręcznika esperanto, zaproponował wydanie z tej okazji karty i datownika okolicznościowego, co udało się zrealizować. W 2009 roku uczestniczył w przygotowaniu walorów filatelistycznych (przedmiotów kolekcjonerskich) na 94. Kongres Esperanto. Od kilku lat współpracuje z Pocztą Polską, użyczając swych zbiorów do kart pocztowych, czy inicjując tematykę wydawnictw filatelistycznych. Był członkiem Polskiego Związku Filatelistów, Polonus Philatelic Society of Chicago i Czeslaw Slania Study Group. Osobiście znał Czesława Słanię, najznakomitszego polskiego rytownika i grawermistrza światowych znaczków pocztowych.

Mieczysław Marczak – białostoczanin, który od wielu lat zbiera różne pamiątki kolekcjonerskie związane z Białymstokiem. Zawodowo prowadzi internetowy sklep kolekcjonerski. Na stronie bialystok.kolekcjonerski.com.pl prezentuje swoje zbiory. Jako pierwszy zaprezentował na niej zbiór starych fotografii, wykonanych w białostockich zakładach fotograficznych do 1915 roku. Uzupełnieniem strony jest tekst historyczny, opracowany przez historyka Wiesława Wróbla, który został zamieszczony w albumie
“Fotografowie białostoccy 1861-1915” wydanym w czerwcu 2016 roku przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Kolekcja prezentowana na wystawie Esperanto w filatelistyce jest największą kolekcją w Polsce. Zapraszam kolekcjonerów, hobbystów do dyskusji o kolekcjonerstwie, dzielenia się uwagami i informacjami, które pomogą w dokładniejszym poznaniu historii Białegostoku na podstawie zbiorów kolekcjonerskich.
Mieczysław Marczak

W naszej zabawie, najważniejszym jest wprowadzenie do obiegu kartki pocztowej. Wszystko inne jest uzupełnieniem tego wydarzenia.
UNESCO  w 2017 roku objęło patronatem dwóch Polaków: Tadeusza Kościuszko i Ludwika Zamenhofa.
Kościuszce Poczta Polska wydała znaczek. Zamenhofowi  wyda kartkę pocztową z nadrukowanym znaczkiem opłaty. Kartka będzie wprowadzona do obiegu dnia 12 kwietnia 2017 roku. Wprowadzając do obiegu znaczek czy kartkę stosuje się specjalny datownik: datownik pierwszego dnia obiegu. Przy wprowadzeniu do obiegu znaczka pocztowego, poczta dodatkowo drukuje kopertę  FDC (First Day Cancelation).
Kartka upamiętniająca  Rok Zamenhofa pod patronatem UNESCO będzie wprowadzona do obiegu w tym samym dniu w Białymstoku i Słupsku. Będą dwa datowniki: jeden stosowany w Białymstoku drugi w Słupsku.  Datownik będzie miał jedną niezmienną datę. W Białymstoku na tzw. jedynce czyli w Urzędzie nr 1 datownik będzie przez 28 dni. Przez ten czas filateliści z całego świata będą przysyłali do ostemplowania kartki lub inne walory związane z tą okazją. Potem datownik  będzie odesłany do składnicy w Lublinie i tam będzie dostępny dla filatelistów i zainteresowanych przez cały rok.
W związku z wprowadzeniem do obiegu kartki, imprezą towarzyszącą będzie wystawa filatelistyczna „Esperanto w Filatelistyce”. Przy takiej okazji często organizowane są spotkania wymienno-handlowe kolekcjonerów znaczków pocztowych oraz spotkania, sympozja itp. W naszym przypadku na zakończenie wystawy odbędzie się Kongres Esperantystów.
Wprowadzenie do obiegu znaczka czy kartki jest ważnym wydarzeniem. Dlatego poczta w tym dniu przy okazji otwarcia wystawy  uruchomi w Centrum im. Ludwika Zamenhofa Białostockiego Ośrodka Kultury „okienko filatelistyczne” inaczej mówiąc stoisko, na którym będzie można kupić i ostemplować wprowadzaną do obiegu kartkę pocztową.
Franciszek Skrypko

Partnerzy wydarzenia:


BOK Białostocki Ośrodek Kultury