Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2022

W realiach innych niż zwykle przychodzi nam zaprosić Państwa na kolejną edycję festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?, który od ponad 20 lat zadaje pytania o kondycję współczesnego świata i człowieka. Tematy, które od początku są nam bliskie, to przede wszystkim prawa człowieka, w tym wszelkich mniejszości, feminizm, prawa zwierząt, zmiany klimatu, aktualne i palące problemy społeczne, małe ojczyzny, inspirujące działania lokalne, a także różne, nie zawsze oczywiste obszary twórczości artystycznej.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się od 31 marca do 3 kwietnia 2022, a do stworzenia oprawy graficznej wydarzenia zaprosiliśmy Yelyzavetę Pysmak, ukraińską artystkę, graficzkę i nagradzaną na festiwalach twórczynię filmów animowanych.

Harmonogram festiwalu

Festiwal ¿Underground / Independent? 2022

31 marca – 3 kwietnia 2022
Kino Forum / Klub Fama, ul. Legionowa 5
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19

31 marca 2022
17:00 Foyer Forum, wstęp wolny
wernisaż wystawy Andrzej Kłopotowski: Osiedlownik

17:30 Klub FAMA, wstęp wolny
spotkanie Andrzej Kłopotowski: Osiedlownik

18:15 Kino Forum, bilet: 13 zł
film Jak zostałem superłotrem (78’), reż. Krzysztof Ostrowski, Polska 2022 + spotkanie online z reżyserem

20:30 Klub FAMA, bilet: 20 zł
koncert Julek Ploski Live

1 kwietnia 2022
17:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film Nature Is My Homeland (54’), reż. Marek Gajczak, Polska 2021

19:00 Kino Forum, bilet/cegiełka na pomoc Ukrainie: 13 zł
film Moja wojna (68’), reż. Masza Kondakowa, Ukraina 2020

20:30 Klub FAMA, bilet: 20 zł
koncert Królówczana Smuga

2 kwietnia 2022
12:00-15:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bilet: 30 zł/dziecko + opiekun
warsztaty Ludziki Kamyki – magnesy z malowanych kamieni / Anna Jaworska Artystycznie

18:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film Gdy kwiaty nie milczą (71’), reż. Andrej Kuciła, Polska 2021 + spotkanie z reżyserem

21:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film Psycho Goreman (99’), reż. Steven Kostanski, USA 2021

3 kwietnia 2022
16:30 Kino Forum, bilet: 13 zł
film Film balkonowy (100’), reż. Paweł Łoziński, Polska 2021

19:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film Memoria (136’) – pokaz przedpremierowy, reż. Apichatpong Weerasethakul, Kolumbia, Tajlandia, Francja, Niemcy, Meksyk, Katar, Wielka Brytania, Chiny, Szwajcaria 2021

Krótko o programie:

Interesujące, różnorodne filmy to wizytówka festiwalu i w tym roku również ich nie zabraknie.
Na dobry początek proponujemy serial animowany “Jak zostałem superłotrem” Krzysztofa Ostrowskiego, łódzkiego rysownika komiksów i byłego wokalisty kultowej grupy Cool Kids Of Death. Serial przedstawia losy dwóch bohaterów: Superłotra – niegdyś popularnego czarnego charakteru i jego syna, Superłotra Juniora – nieśmiałego i zamkniętego w sobie nastolatka. Dodatkowym atutem projektu jest ścieżka dźwiękowa, w serialu można usłyszeć takich artystów jak m.in. 19 Wiosen, Już Nie Żyjesz, Koza, Król, L.Stadt, Zdechły Osa X Odjutraniepale, Myslovitz, Niechęć i Stara Rzeka!

Bohaterami kolejnego filmu, “Nature Is My Homeland” Marka Gajczaka, są ludzie zajmujący się, na różnych poziomach, naturą: naukowcy, artyści, entuzjaści, którzy z własnej perspektywy pokazują związki człowieka z planetą. Uświadamiają nam, że ludzie w nieodwracalny sposób zmienili świat, który dzielą z milionami innych gatunków.

Zaprezentujemy również “Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, który zdobył Nagrodę Publiczności na 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Reżyser, stojąc z kamerą na swoim balkonie, przygląda się i przysłuchuje przechodniom, tworząc zarazem miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć coś o sobie.

Gorąco polecamy przedpremierowy pokaz nagrodzonego na festiwalu w Cannes filmu “Memoria”, najnowszego dzieła Apichatponga Weerasethakula, mistrza azjatyckiego kina niezależnego. W roli głównej zobaczymy zjawiskową Tildę Swinton, czeka nas także prawdziwa uczta „dźwiękowego pejzażu”!

Pokażemy niezwykle aktualny dokument “Moja wojna” Maszy Kondakowej, którego bohaterki wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych w Donbasie. Po pokazie zapraszamy na dyskusję dotyczącą sytuacji na Ukrainie.
Całkowity dochód z filmu zostanie przeznaczony na pomoc naszym potrzebującym sąsiadom.

Sprawdzimy też, co słychać u naszych białoruskich sąsiadów. Dzięki filmowi “Gdy kwiaty nie milczą” Andreja Kuciły przekonamy się, jak żyje się w Białorusi dzisiaj, w czasach brutalnych represji i coraz bardziej niknącej nadziei. Zapraszamy na spotkanie z twórcą filmu i dyskusję zarówno o współczesnej Białorusi, jak i obecnej, coraz trudniejszej sytuacji uchodźców politycznych w naszym kraju.

Chwilę wytchnienia od poważnych tematów zapewni widzom film “Psycho Goreman” Stevena Kostanskiego. Historia rodzeństwa, które niechcący wskrzesza starożytnego władcę obcych to dość krwawy, mało subtelny i zupełnie pozbawiony hamulców „list miłosny” reżysera do fanów pokracznych efektów specjalnych i totalnego filmowego szaleństwa.

Podczas festiwalu polecamy też nasze muzyczne propozycje!

Pierwsza z nich, Królówczana Smuga, to audiowizualna osobowość powołana do życia przez Adama Piętaka. Muzyczna narracja jest tu prowadzona przez zdeformowane dźwięki gitary, przypominające stare, zakurzone i zaniedbane instrumenty, być może znalezione na strychu pradziada lub odkopane z ukrytej, leśnej mogiły. Pojawia się też głos daleki od „białego śpiewu”, zbliżony raczej do „skrzeczenia sponiewieranego włóczęgi, którego gardło wiele trunków w życiu przyswoiło”.

Na scenie Famy pojawi się także Julek Ploski, jeden z czołowych polskich producentów undergroundowej muzyki elektronicznej, którego nowatorskie kompozycje mogą przyprawić o zawrót głowy! Chwalony za debiutancki album „Tesco” (2018), nie ustaje w muzycznych poszukiwaniach, współczesną muzykę klubową „psując” industrialnymi i noise’owymi wtrętami. Jego produkcje to brawurowe dźwiękowe kolaże i zarazem intrygujące koncepty. Na swojej drugiej płycie, „śpię”, wciąga słuchaczy w króliczą norę snu, balansując pomiędzy odpoczynkiem a koszmarem, zaś na „Human Sapiens Ep” zadaje pytania o człowieczeństwo w nieludzkich czasach.

W programie ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? są również rodzinne warsztaty „Ludziki Kamyki – magnesy z malowanych kamieni”. W ramach projektu Anna Jaworska Artystycznie uczestnicy wezmą udział w kreatywnej zabawie, której efektem będą kamienne magnesy na lodówkę.

Lokalnym akcentem będzie wystawa „Osiedlownik” Andrzeja Kłopotowskiego, która przypomni nam, że w obliczu globalnych konfliktów musimy bardziej doceniać nasze małe ojczyzny, zarówno ich piękno, jak i brzydotę. Autor wystawy zaproponuje nam też alternatywny pomysł na zwiedzanie naszego miasta.

Zapraszamy!

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury