Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?

Nie wczesną wiosną, lecz późną jesienią zapraszamy na 21. Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?! W programie filmy, koncerty, wystawa i warsztaty!

Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?

25-28 listopada 2021
Kino Forum / Klub FAMA
ul. Legionowa 5
bilety: w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/

Harmonogram

25 listopada

9:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film Dzień bez futra: ANIMAL, reż. Cyril Dion (Francja 2021, 120’) – pokaz przedpremierowy dla szkół

17:30 Foyer Forum, wstęp wolny
komiks ZAVKA: Komiksy i ilustracje – wernisaż wystawy

18:15 Kino Forum, bilet: 13 zł
film ZAPPA, reż. Alex Winter (USA 2020, 129’)

20:00 Klub FAMA, bilet: 20 zł
koncert THE PAU

21:30 Kino Forum, bilet: 13 zł
film JAK DOBRZE ŻYĆ NAGO, reż. Jan Dalchow (Norwegia 2020, 56’) + skype z reżyserem + inauguracja istnienia Różowej Skrzyneczki

26 listopada

18:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film SISTERS WITH TRANSISTORS, reż. Lisa Rovner (Wielka Brytania 2020, 90’)

19:30 Klub FAMA, wstęp wolny
film AMERICA RECYCLED, reż. Noah Hussin, Timothy Hussin (USA 2015, 97’) + spotkanie z ekipą Bike Days

22:00 Kino Forum, bilet: 16 zł
film THE ROOM z polskim dubbingiem!, reż. Tommy Wiseau (USA 2003, 99’) + spotkanie z twórcami dubbingu

27 listopada

16:30 Kino Forum, bilet: 13 zł
film ODWAGA, reż. Aleksiej Paluyan (Niemcy 2021, 90’) + skype z reżyserem

19:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film W CENTRUM KOMIKSU, reż. Maciej Bierut (Polska 2020, 78’) + spotkanie z reżyserem

20:30 Klub FAMA, bilet: 20 zł
koncert PSYCHOGEOGRAFIA

28 listopada

12:00-15:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bilet: 20 zł/dziecko + opiekun
warsztaty CZYSTY PRZYPADEK – warsztaty kreatywne z makietami dla dzieci
prowadzenie Kamila Okrutny-Jasińska

16:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film PIOSENKI O MIŁOŚCI, reż. Tomasz Habowski (Polska 2021, 90’) + spotkanie z reżyserem

18:30 Kino Forum, bilet: 13 zł
film UCIECZKA NA SREBRNY GLOB, reż. Kuba Mikurda (Polska 2021, 94’) + skype z reżyserem

 

Autorką tegorocznej oprawy graficznej festiwalu jest artystka, graficzka, ilustratorka i autorka komiksów Katarzyna Zawadka – Zavka (https://zavka.webnode.com/), której wystawa zostanie zaprezentowana w foyer kina Forum.

W tym roku polecamy mnóstwo dobrego niezależnego kina!
Z okazji Dnia Bez Futra zaprosimy młodych widzów na pokaz ekologicznego filmu Animal. Jego bohaterowie zabiorą widzów w podróż, która może pomóc im zrozumieć, dlaczego zwierzęta giną i zastanowić się, co zrobić, żeby odwrócić tę śmiertelną tendencję.
Film Odwaga Aleksieja Poluyana opowie o pokojowym oporze Maryny, Pawła i Denisa, aktorów podziemnego Białoruskiego Wolnego Teatru w Mińsku, portretując tym samym dzisiejszą Białoruś i pomagając zrozumieć, dlaczego sprzeciw wobec autorytarnego reżimu Łukaszenki jest dla wielu osób ważniejszy niż życie. Po filmie planowana jest rozmowa z reżyserem (via Skype).
Cel braci Hussinów, którzy odbyli dwuletnią podróż rowerową po amerykańskim Południu i nakręcili America Recycled, to uwolnienie „amerykańskiego snu” spomiędzy półek sieciowych marketów i przypomnienie pierwotnych wartości, na których zbudowano Amerykę: wolności i międzyludzkiej współpracy w małych, samowystarczalnych społecznościach. Przed filmem wybierzemy się na wycieczkę rowerową z ekipą Bike Days, z którą spotkamy się także po seansie.
Jan Dalchow, reżyser filmu Jak dobrze żyć nago próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: co by się stało, gdybyśmy poruszali się po ulicach bez ubrań? Czy rozwiązałoby to problemy z samooceną, dręczące coraz więcej osób? I czy zmniejszyłoby liczbę przypadków przemocy seksualnej? Po filmie zapraszamy na rozmowę z reżyserem (via Skype).
Dzięki filmowi Sisters with transistors, którego narratorką jest legendarna artystka Laurie Anderson, wyruszymy w podróż po historii muzyki elektronicznej śladami kobiet pionierek, takich jak Clary Rockmore, Daphne Oram, Bebe Baron, Suzanne Ciani i Laurie Spiegel. Ich śmiałe eksperymenty i poszukiwania na nowo zdefiniowały granice muzyki.
Przejmujący dokument Zappa Alexa Wintera, stworzony z trudno dostępnych, archiwalnych materiałów pozwoli nam poznać bliżej legendarnego awangardowego rock’n’rollowego absurdalistę, skandalistę i żartownisia, a przede wszystkim – wyrafinowanego pop-rockowo-jazzowego cudotwórcę!
W centrum komiksu to humorystyczna kronika kultury komiksowej w Polsce pokazana przez pryzmat kultowego sklepu – Warszawskie Centrum Komiksu to najstarszy, istniejący od początku lat 90. sklep z komiksami i centrum spotkań tysięcy czytelników: od pasjonatów po twórców czy wydawców. Po filmie zapraszamy na rozmowę z reżyserem Maciejem Bierutem.
Planujemy także Ucieczkę na srebrny glob, czyli pokaz filmu Kuby Mikurdy o największej tajemnicy i największym niespełnionym marzeniu polskiego kina. To opowieść o artyście totalnym Andrzeju Żuławskim oraz o tym, że niezależnie od czasów kultura powinna być apolityczna! Zaprezentujemy nagrodzony w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych na 46. FPFF w Gdyni pulsujący muzyką fabularny debiut pełnometrażowy Tomasza Habowskiego Piosenki o miłości. Na ekranie zobaczymy m. in. Justynę Święs i Krzysztofa Zalewskiego, a muzykę do filmu skomponował Kamil Kryszak, znany ze współpracy z Marceliną czy duetem Karaś/Rogucki. Kuba Mikurda i Tomasz Habowski będą gośćmi festiwalu, a spotkania z nimi poprowadzi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni.
Nasz festiwal nie odżegnuje się od złego kina (wręcz przeciwnie!), dlatego polecamy białostocką premierę jednego z absolutnie najgorszych filmów świata, antyarcydzieła, wzorcowego wielopoziomowego przykładu, jak filmów nie kręcić – kultowego The Room Tommy’ego Wiseau! Film będzie miał polski dubbing przygotowany przez zapaleńców z ekipy Najlepszych z Najgorszych (https://www.facebook.com/najlepszeznajgorszych), z którymi spotkamy się po seansie!

Na undergroundowej scenie Famy zabrzmi The Pau, jednoosobowy projekt, za którym stoi Paulina Dudek, bezkompromisowa, zbuntowana i nonkonformistyczna artystka, uzbrojona w gitarę i pełen emocji wokal. Przed nami również spotkanie z transową elektroniką i dźwiękową hybrydą afirmującą ideę globalnej inkluzywności i przyjaźni, czyli z Psychogeografią – duetem Pawła Krzaczkowskiego i Piotra Łyszkiewicza.

W programie znalazły się również rodzinne warsztaty z graficznymi makietami Czysty Przypadek, podczas których najmłodsi dowiedzą się, czym jest pareidolia, czyli dostrzeganie znanych kształtów w przypadkowych szczegółach i wykorzystają owo zjawisko w procesie tworzenia prac plastycznych.

Tegorocznej edycji festiwalu nie sposób odmówić silnej kobiecej reprezentacji, więc jest to idealny moment na inaugurację istnienia w przestrzeni kina Forum Różowej Skrzyneczki, ogólnopolskiego projektu którego celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym.

Zapraszamy!


BOK Białostocki Ośrodek Kultury