Wschód KuItury/Inny Wymiar 2015

Trzecia edycja Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar odbędzie się w dniach 27 – 30 sierpnia!!!

WK logoGłówne filary tegorocznego festiwalu to Inny Wymiar Muzyki oraz Inny Wymiar Społeczności. Ten ostatni poświęcony będzie społeczności żydowskiej. W Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpi zespół Klezmafour w towarzystwie białostockich symfoników i zaproszonych muzyków. Gościnnie, w tykocińskiej synagodze zaśpiewa główny kantor Wielkiej Synagogi w Sankt-Petersburgu i Synagogi w Moskwie – Baruch Finkelstein. We wnętrzach Pałacu Branickich odbędzie się koncert oratoryjny G.F. Haendla „Izrael w Egipcie” w wykonaniu Kameralnego Chóru A’capella Leopolis z Ukrainy oraz Zespołu Muzyki Dawnej Diletto, a na Rynku Kościuszki – koncerty klezmerskie „Białystok main heim”. Podczas koncertu Białystok – Miasto Dobrej Muzyki wystąpią: T.Love, Kamil Bednarek i Ewa Szlachcic. Odbędzie się także miejska potańcówka, a animatorzy kultury, organizatorzy festiwali i artyści związani z elektroniczną muzyką klubową, spotkają się podczas trzeciej odsłony „Taste the East”.
Tegoroczny festiwal to nie tylko wiele różnorodnych gatunkowo propozycji muzycznych. Będzie można zobaczyć wystawy „Nasze ciało narodowe” z udziałem artystów z Polski, Ukrainy i Rosji oraz „Zbor/Zbiór – konstruowanie archiwum” – z udziałem artystów z Białorusi. Projektowi „Portret potrójny / Triple portrait” z udziałem fotografów z Polski, Ukrainy i Białorusi towarzyszyć będą warsztaty i wystawa. W przestrzeni Białegostoku pojawi się mural kolażowy oraz dwie instalacje inspirowane kulturą judaistyczną. W ramach Kina „Sąsiedzi” zostanie pokazany film “Benya Krik” do którego na żywo zagra zespół KROKE, zaś w Tykocinie – „Dybuk”, pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany w języku jidysz. Widzowie zobaczą też film „Fabryka Wielkich Mistrzów”, przypominający wojenne losy białostockich kopistów żydowskiego pochodzenia. Tak jak w poprzednich latach, w Białymstoku nie zabraknie teatru. Teatr Chorea pokaże spektakl „Gilgamesz”, a Wierszalin – „Traktat o manekinach”. Jak zwykle w programie znalazły się także spacery edukacyjne i warsztaty.

Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.

Szczegółowy program

Opisy wszystkich wydarzeń

Organizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Kultura Dostępna
Miasto Białystok

Białostocki Ośrodek Kultury (koordynator festiwalu)
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Faktoria Spółdzielnia Socjalna w Zielonce
Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok
Fundacja Pro Anima
Fundacja „Przestrzeń”
Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku
Galeria Arsenał
Galeria im. Slendzińskich
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Opera i Filharmonia Podlaska
Pierwiastek Kultury
Polskie Radio Białystok
Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK
Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie
Teatr Wierszalin
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Patronat Honorowy:
Ambasada Republiki Armenii

Patronat medialny:
TVP Kultura
Polskie Radio
Polskie Radio Białystok
Gazeta Wyborcza
Gazeta.pl Białystok
BiałystokOnline.pl
TVP Białystok

ORGANIZATORZY:

logotypy_WK_organizatorzy.
PATRONAT HONOROWY:

Logo Ambasady Armenii.

PATRONI MEDIALNI:

logotypy_WK_patroni
WSPÓŁORGANIZATORZY:

logotypy_WK_partnerzy


BOK Białostocki Ośrodek Kultury