Film: DOM/Łódź + Dyskusja: Dlaczego Białystok ciągle czeka na swój niezależny DOM?

W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz filmu

DOM/ŁÓDŹ i dyskusję „Dlaczego Białystok ciągle czeka na swój niezależny DOM?”

18 marca 2018, godz. 17.00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

DOM/Łódź
Polska 2016, 71′
reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Piotr Szczepański
występują: Marcin Byczewski, Witek Munnich, Wiktor Skok, Jakub Szczeciński, Robert Tuta, Kuba Wandachowicz
muzyka: Alles, Pustki, Not, Maanam, Dandy Warhols, Hole, Cool Kids Of Death, Nagrobki, The Fall

Opowieść o ludziach, którzy zdecydowali się zostać w Łodzi i stworzyli tam nowe miejsce spotkań. Bohaterami filmu jest sześciu muzyków, którzy powołali do życia spółdzielnię socjalną. Jej owocem jest klub DOM, który szybko stał się centrum niezależnego życia kulturalnego w mieście.

Kamera Piotra Szczepańskiego obserwuje życie tych ludzi oraz funkcjonowanie prowadzonego przez nich miejsca przez okres dwóch lat. Klub DOM i jego właściciele są w centrum szczególnej sytuacji, w której czterdziestoletni artyści rozkręcają biznes, który ma wesprzeć ich działalność twórczą.

FilmPolski.pl:
W 2011 roku sześciu łódzkich muzyków zakłada spółdzielnię socjalną „Ogniwo“ ze środków dotacji z Unii Europejskiej. Był jeden warunek: twórcy spółdzielni musieli być bezrobotni, co w ich przypadku – a utrzymywali się ze zleceń – było łatwe do spełnienia. Efektem powołania spółdzielni był klub DOM, który szybko stał się ważnym obiektem kulturalnym na mapie Łodzi. Jego sześciu właścicieli prowadzi klub w celu rozwijania własnych projektów muzycznych.

Kuba Wandachowicz, prezes spółdzielni, to eks-basista zespołów Cool Kids of Death, NOT, Tryp, a obecnie współtwórca projektu Mister D z Dorotą Masłowską. Drugi z nich to Robert Tuta – muzyk zespołów Agressiva 69, 1984, NOT i Tryp. Wiktor Skok to legenda łódzkiej sceny punkrockowej lat 90. i lider działającego od ponad 20 lat zespołu Jude. Dwóch kolejnych założycieli to znani łódzcy didżeje: Jakub „Rebus“ Szczeciński i Marcin „Eddie Rebel” Byczewski. To oni zajmują się organizacją imprez w klubie. Główną postacią filmu jest jednak szósty z nich – Witek Munnich wykorzystywany do najtrudniejszych prac jako osoba o najmniejszym dorobku twórczym i najniższej asertywności. Film pokazuje oczami Witka szeroką dwuletnią działalność klubu: od koncertów przez imprezy didżejskie, aż po targi staroci. Jest to również portret czterdziestoletnich artystów, którzy próbują godzić zawód muzyka z dorosłym i odpowiedzialnym życiem. Wykorzystano własne archiwalia reżysera, który w poprzednich trzech filmach dokumentował działalność muzyków.

Po filmie zapraszamy do udziału w dyskusji „Dlaczego Białystok ciągle czeka na swój niezależny DOM?”, którą poprowadzi Andrzej Bajguz z Polskiego Radia Białystok.

Dyskusja połączona też będzie ze spotkaniem z Kubą Wandachowiczem – basistą, autorem tekstów piosenek i kompozytorem, członkiem zespołu Cool Kids of Death, Tryp, NOT i Mister D, współwłaścicielem klubu DOM w Łodzi.
W spotkaniu udział wezmą także: Małgorzata Józefowicz (Galeria R5), Piotr Pietrusewicz (DeCentrum), Mateusz Tymura (Teatr Latarnia).

pełny program festiwalu

Galeria

DOM-Fotos5 DOM-Fotos2 DOM-Fotos3 DOM-Poster

BOK Białostocki Ośrodek Kultury