Filmowe esperanto

Esperanto od lat fascynuje nie tylko lingwistów, także X muza starała się wykorzystać uniwersalny język stworzony przez Ludwika Zamenhofa. Tylko nieliczni kojarzą esperanto z takich filmów jak: “Dyktator”, “Blade Mroczna Trójca”, Gattaca – szok przyszłości”, “Uliczny wojownik” czy ostatnio “Capitan Fantastic”. Korzystając z okazji jaką jest organizowany w Białymstoku 36. Polski Kongres Esperancki zapraszamy na filmowe spotkanie z tym pięknym i niezwykłym językiem! Podczas naszych pokazów oraz wykładu dr Tomasza Adamskiego postaramy się Państwu przybliżyć ten fenomen – wszystko w luźnej klubowej atmosferze :)

Sobota, 13 maja, klub FAMA, ul. Legionowa 5, wstęp wolny

godz. 18.00 – pokaz filmów krótkometrażowych z chińskiego festiwalu Teo kaj Amo
Teo kaj Amo – w języku esperanto znaczy: Herbata i Miłość
Międzynarodowy Festiwal Krótkich Form Filmowych odbywa się w chińskim mieście Hangzhou, organizują go instytucje i stowarzyszenia związane z językiem esperanto. Tegoroczna edycja festiwalu, organizowana pod hasłem „Herbata i Miłość” odbyła się w kwietniu. Wyłoniono wówczas laureatów i wręczono nagrody filmowcom. Podczas festiwalu można zobaczyć krótkie filmy, różne gatunkowo: fabuły, dokumenty, animacje i wideoklipy.

godz. 22.00 – pokaz filmu Incubus
“Incubus” to czarno-biały horror, zrealizowany w całości w języku esperanto. Przez długie lata film uznawany był za zaginiony (jedyną istniejącą kopią odnaleziono dopiero w 1996 roku we Francji). Był to drugi film w historii, w którym wszystkie dialogi są w języku esperanto. Ciekawostką jest fakt, że przez wielu uważany był za film przeklęty, ze względu na serię pechowych zdarzeń, jakie nękały jego twórców (zdarzały się wypadki, samobójstwa, bankructwa). To zniechęciło do niego kolejnych dystrybutorów i w efekcie obraz nie zyskał sobie większego rozgłosu. Do dużych atutów filmów zalicza się zdjęcia Conrada Halla oraz specyficzny nastrój niesamowitości, towarzyszący widzom w trakcie seansu.

Wydarzenie organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury podczas 36. Polskiego Kongresu Esperanckiego

Galeria

esperanto

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury