FILMOWE PODLASIE EDUKUJE! – premiera filmów warsztatowych

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy “GAG” oraz II Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku zapraszają na podsumowanie projektu FILMOWE PODLASIE EDUKUJE!, w trakcie którego młodzi filmowcy, pod okiem profesjonalistów, uczyli się realizacji filmu animowanego i dokumentalnego.

Podczas pokazu zaprezentujemy filmy zrealizowane podczas dwóch kursów: ANIMACJA NOW i SHORT DOC

ANIMACJA NOW
Od października 2013 do maja 2014, ośmioro młodych ludzi z Podlasia, pod czujnym okiem Kasi Kijek i Przemka Adamskiego (znany na całym świecie duet artystyczny Kijek/Adamski), w gościnnych murach II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego poznawało techniki animacji poklatkowej. Technika, w której na jedną sekundę projekcji przypadają 24 klatki, sprawia, że praca przy tego typu realizacji wymaga nie lada pokory, cierpliwości i wytrwałości. Przede wszystkim jest to jednak niezwykłe doświadczenie – podróż do świata wyobraźni i magii, ponieważ „poruszyć/ożywić” można dosłownie wszystko! Warsztaty umożliwiły młodym animatorom zdobycie nowych umiejętności, rozbudziły ich kreatywność, dały możliwość miłego spędzenia czasu w gronie ludzi zakręconych na punkcie animacji oraz zapewniły długofalową edukację w tym temacie (dwa spotkania w miesiącu).

Podczas pokazu zaprezentujemy autorskie filmy animowane, m.in.:

– animacja solą: „Dziewczynka z zapałkami” Izy Magnuszewskiej
– technika wycinanki: „Fabryka Marzeń” Aleksandry Sanejko
– animacja kredą: „Wstawać” Anety Makowskiej
– technika wycinanki: „Wąż morski” Szymona Ruczyńskiego
– technika wycinanki: wideoklip „Dont kill memories” Tomka Muśko
– technika wycinanki: reklama „Ortodent” Łukasza Stefańskiego
oraz wspólne przedsięwzięcie wszystkich uczestników – film „Szkoła”

SHORT DOC
Prowadzący warsztaty Rafał Samusik i Bartek Tryzna w ciągu kilku miesięcy przeprowadzili uczestników przez meandry tworzenia dokumentu. Ćwiczenia z kamerą, poszukiwanie inspiracji, przygotowywanie tematów, praca w terenie przy dokumentacji, scenariusz, inscenizacja, światło, dźwięk na planie i… godziny konsultacji, by powstał film. Bywało ciężko. Nie wszyscy wytrzymali lub odpowiednio zorganizowali swoją pracę i czas. Wszyscy za to przekonali się, że kręcenie dokumentu to trudna i żmudna praca, wymagająca wielu poświęceń. Podczas pokazu w kinie Forum zobaczymy efekty ich pracy. Dzięki projektowi Radka Dąbrowskiego sprawdzimy „Gdzie się podziały tamte prywatki” i poznamy pewną białostocką rodzinę, znakomicie bawiącą się przy radiowych przebojach. Emil Dworakowski pokaże w swoim filmie ludzi z ośrodka pomagającego w walce z nałogami, zmiany, które ich czekają i ścieżki którymi podążają. Kamil Łącki zatańczy filmowo z bohaterkami “Roztańczonej Akademii 50+”, a w produkcji Moniki Justyny Roman zobaczymy zderzenie marzeń młodej humanistki z mało różową rzeczywistością poszukiwania pracy.

FILMOWE PODLASIE EDUKUJE! to cykliczne (dwa razy w miesiącu) spotkania, łączące zajęcia teoretyczne i warsztatowe, dzięki którym dajemy możliwość osobom zainteresowanym tworzeniem filmów – ciekawą i długofalową (półroczną) formę edukacji. To dobry wstęp do samodzielnego kręcenia filmów lub dalszych poszukiwań edukacyjnych w tym temacie. Do współpracy w ramach warsztatów zapraszamy znanych i uznanych filmowców z Podlasia (Kasia Kijek, Przemek Adamski, Maciek Szupica, Grzesiek Nowiński, Rafał Samusik, Bartek Tryzna), z kraju i świata (Izabela Plucińska, Marcin Sauter, Paweł Wysoczański, Svetłana Filippova, Monika Kuczyniecka, Yann Jouette, Piotr Matwiejczyk, Paweł Jóźwiak Rodan).

Inne projekty edukacyjne realizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury to:
– Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – umożliwiające dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem, pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijanie ich wrażliwość i przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą
– Akademia Planete+ Doc – program edukacji filmowej dla studentów poprzez film dokumentalny.

Na kolejną odsłonę warsztatów filmowych zapraszamy po wakacjach.

Galeria

FPA_EDUKUJE_Aneta Makowska – Wstawać FPA_EDUKUJE_radek – gdzie sie podziały tamte prywatki FPA_EDUKUJE_Szkola – praca wspolna FPA_EDUKUJE_Tomek -Samolot

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury