Funki Porcini gra do filmu “Chemi Bebia”

Kino „Sąsiedzi”, dedykowane narodom tworzącym historię Białegostoku, to nieodłączny element festiwalu Inny Wymiar. W ramach poprzednich edycji Innego Wymiaru odbywały się pokazy filmów i spotkania z ich reżyserami oraz pokazy filmowe z muzyką na żywo. Podobnie jest i w tym roku. Widzowie zobaczą trzy pokazy filmowe, jeden z muzyką na żywo i dwa – z udziałem zaproszonych twórców – dokumentalistów z Białorusi.

28.08, godz. 20.00 – Funki Porcini na żywo do filmu “Chemi Bebia” w reż. Kote Mikaberidze
Bezpłatne jednoosobowe wejściówki dostępne w kasie kina Forum w godz. 14.00-21.00

Funki Porcini – mistrz bitów downtempo i bedroom-eyed jazz, brytyjski muzyk i didżej James Braddell, aka Funki Porcini, zabierze widzów w niezwykłą, muzyczno-filmową podróż. Weteran niezależnej, legendarnej wytwórni Ninja Tune, tworzący również filmy, znakomicie łączy abstrakcyjny nastrój ze szczyptą humoru. Funk, trip-hop, jazz, chillout i hip-hop – wypadkowa tych gatunków muzycznych daje obraz muzyki Funki Porcini.

Chemi Bebia / Moya Babushka reż. Kote Mikaberidze 61’ – zaginiony, zapomniany, przechowywany przez prawie pół wieku na półkach klasyk wraca na ekrany kin. Niemy filmowy obraz, określany jako slapstikowy agit-propagandowy pastisz, został nakręcony w 1929 roku przez gruzińskiego reżysera Kote Mikaberidze. Film został zakazany w Związku Radzieckim za swój antybiurokratyczny przekaz, a jego twórca zesłany na Syberię. Film jest wspaniałym przykładem ruchu Sowieckiego Kina Ekscentrycznego, jak też zuchwałą satyrą na ciągle młody wówczas system sowiecki. Wyróżnia się anarchicznym stylem, użyciem animacji poklatkowej i kukiełek, nietypowych ujęć kamery oraz konstruktywistycznych planów, co umiejscawia go w czołówce klasyki gruzińskiej kinematografii!
Projekt realizowany  przy współpracy z National Film Center w Gruzji

Specjalnym gościem pokazu będzie Zviad Dolidze, profesor Filmoznawstwa, prowadzący kierunek Historia Kina Światowego na Państwowym Uniwersytecie Teatralno-Filmowym im. Shota Rustaveli w Tblilisi w Gruzji. Autor pięciu książek i ponad 30 esejów na temat kina gruzińskiego i światowego. W swojej karierze nie tylko zajmował się teorią kina, ale też aktywnie pracował w przemyśle filmowym i telewizyjnym jako montażysta, reżyser oraz autor programów telewizyjnych.
Zviad Dolidze przybliży nam historię kina gruzińskiego oraz wprowadzi w zawiłą historię filmu “Chemi Bebia” Kote Mikaberidze.

Drukowanie

Galeria

Funki_Porcini_BW_DJ_landscape Funki Porcini p

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury