Kino plenerowe: Furman śmierci – z muzyką na żywo Bart Ni

DKF „GAG” zaprasza wszystkich fanów dobrego kina na letnie pokazy w plenerze! Podczas wakacyjnych wieczorów zaprezentujemy białostoczanom i odwiedzającym nasze miasto turystom filmy poszerzające naszą percepcję sztuki filmowej, świata, człowieka i muzyki! Widzów zachęcamy do zabrania ze sobą koców, śpiworów i karimat (noce bywają chłodne) oraz korzystania z baru klubu FAMA. Mamy nadzieję, że jak co roku, spotkamy się w bardzo licznym gronie!

Kino Plenerowe: pokaz filmu FURMAN ŚMIERCI z muzyką na żywo BART NI

19 sierpnia 2017, godz. 21.00
plac przed Białostockim Ośrodkiem Kultury, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Furman śmierci
Nakręcony w 1921 roku przez Victora Sjöströma “Furman śmierci” uznawany jest za jeden z najważniejszych obrazów w historii kinematografii. Powstał w oparciu o powieść Selmy Lagerlöf “Niewidzialny woźnica” z 1912 roku.
Fabuła oparta jest na szwedzkiej legendzie, zgodnie z którą osoba, która umrze o północy w Sylwestra, staje się furmanem wozu Śmierci i przez rok będzie zajmował się transportem dusz zmarłych. Bohaterem filmu jest alkoholik David Holm. Podczas sylwestrowej nocy upija się na cmentarzu i traci przytomność. Nawiedza go wtedy duch, który informuje bohatera, że przez następny rok będzie on pełnił obowiązki furmana śmierci, przewożącego dusze zmarłych. Holm zaczyna wspominać swoje życie, cierpienia, jakie zadał swoim bliskim, przede wszystkim siostrze Armii Zbawienia Edit, która przez lata starała się wyciągnąć go z nałogu, a obecnie umiera na gruźlicę, której nabawiła się od Holma. Bohater postanawia zmienić swoje życie, obiecuje poprawę i wraca do rodziny…
Filmem inspirowali się m.in. Fritz Lang i Friedrich Wilhelm Murnau, wywarł on też wpływ na kolejne pokolenia reżyserów – Ingmara Bergmana w “Siódmej pieczęci” i Stanleya Kubricka w “Lśnieniu”.

Bart Ni
(electro | ambient | trip-hop | experimental)
Bartosz Niedźwiecki to muzyk, producent muzyczny, multiinstrumentalista, lider zespołu Overdriven Group i założyciel nowego kolektywu Imagery. Choć wywodzi się ze sceny alternatywnej, wielokrotnie nawiązywał współpracę z muzykami ze sceny jazzowej, odwołując się do tego gatunku m. in. w muzyce Overdriven Group. Ostatnimi czasy współpracuje także z muzykami klasycznymi, sam natomiast skupia się na szeroko pojętej elektronice oraz muzyce ambientowej i eksperymentalnej, do której dotychczas sporadycznie odwoływał się w swoich projektach. W kolejnym muzycznym wcieleniu, jako Bart Ni, zaprezentuje muzykę stworzoną specjalnie na potrzeby niemego filmu. Do współpracy zaprosił muzyków, z którymi tworzy swoje dwa pozostałe składy: Marcina Adamczuka (Overdriven Group), który zagra na gitarze oraz Igę Martę Ludkiewicz (Imagery), która zagra na wiolonczeli. Sam Bartosz zajmie się elektroniką: syntezatorami, padami i efektami.

Galeria

furman smierci1 Lato w Miescie plakat

BOK Białostocki Ośrodek Kultury