Future Shorts Summer Season 2015

Tydzień przed końcem lata z przyjemnością prezentujemy najnowszy zestaw krótkich metraży ze świata – Future Shorts Summer Season.
Letnia selekcja obejmuje 8 gorących tytułów, które łączy tylko jedno: każdy ma mniej niż 15 minut. Co może zmieścić się w tak krótkim czasie? Zaskakująco dużo. Zobaczymy m.in.: poruszającą historię młodej mieszkanki Sarajewa, absurdalny w skutkach seans hipnozy, czy też smutne losy pewnego drzewa… Przeżyjemy nalot kosmitów, przyjrzymy się realiom pracy operatorów telefonu alarmowego i poznamy trzech uroczych mistrzów karcianych.

The Chicken /Kurczak
reż. Una Gunjak / Chorwacja 2014 / 15 min / Dramat
Sarajewo, rok 1993. Z okazji szóstych urodzin Selma otrzymuje w prezencie żywego kurczaka. Dziewczynka dowiaduje się, że kurczak ma zostać zabity i zjedzony przez jej rodzinę, więc decyduje się zwrócić mu wolność. Kiedy mama Selmy wyrusza na poszukiwania zaginionego ptaka, niespodziewanie staje się celem snajpera.

The Tree /Drzewo
reż. Sare Shafipour/ Iran 2014/ 5min / Animacja
Z zapisków Sare: To historia kobiety i drzewa, które przynależą do ziemii. Chcą pozostać na swoim miejscu nawet w czasie wojny, ponieważ tam sięgają ich korzenie. W tym strasznym czasie stanowią dla siebie jedyne towarzystwo.

Emergency Calls / Telefon Alarmowy
reż. Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen / Finlandia 2013/ 15min /  Dokument
Bycie człowiekiem stwarza kruchą i ulotną możliwość doświadczenia życia i świata wokół nas. W czasie wszechogarniającej ciemności, wszystko co możemy zrobić, to polegać na sobie i wspierać się w trudnych chwilach. Film  oparty na autentycznych nagraniach telefonu alarmowego.

The Noisemaker
reż. Karolis Kaupinis / Litwa 2014 / 15min / Dramat /Czarny humor
Prowincjonalna szkoła wyczekuje oficjalnej delegacji z Ministerstwa. Delegaci mają przywieźć nowy dzwonek. Kurcząc się z roku na rok, w szkole brakuje dwóch uczniów, by spełnić ministerialne kryteria. W oczekiwaniu na delegację, dyrektor robi co może, by ukryć niedobory i uniknąć zamknięcia placówki.

Stray Dogs /Bezdomne psy
reż. Minka Farthing-Kohl / USA 2014 / 8min / Dramat/Komedia
Słońce grzeje niemiłosiernie. Frank czeka na autobus. Lody które niesie, topią się na słońcu. Nieznajoma pyta, czy może użyć jego telefonu. Bezdomne psy włóczą się po ulicach.

Schoolyard / Podwórko
reż. Irene Dragasaki / Grecja 2014 / 10min /Eksperyment
Stosując eksperymentalne środki, reżyserka wytwarza prawdziwy szał obrazów o wyjątkowo refleksyjnym charakterze. Absolutna cisza w opustoszałych klasach. Bezgłośnie spadające pióro, piłka mijająca obręcz kosza… to urywki scen, gdy uczniowie opuszczają budynek szkoły. Wciąż w swoich mundurkach, radośnie pryskają się wodą. Nastrój chwili nagle ulega zmianie.

Storm Hits Jacket / Sztorm uderza w sztormiak
reż. Paul Cabon / Francja 2014 / 13min / Animacja / Komedia
Sztorm zbiiża się do wybrzeży Brytanii. Natura szaleje, a dwóch młodych naukowców próbuje odnaleźć się w tym chaosie. Wątek szpiegowski, romantyczne napięcie i tajemnicze zdarzenia zderzają się z żywiołowością i entuzjazmem.

De Smet /Bracia De Smet
reż Thomas Baerten, Wim Geudens / Holandia  2014 / 15min /Dramat /Komedia
Bracia De Smet stworzyli system, dzięki któremu mogą wieść wygodne życie singli. Gdy nowa kobieta zamieszkuje na ich ulicy, wcześniejszy układ rozpada się niczym domek z kart.

Emocje gwarantowane.
Łączny czas: 96 minut.

Galeria

Schoolyard 1 Storm Hits Jacket 1 Stray Dogs 1 The Noisemaker 3 The Tree The Chicken2

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury