Gdy kwiaty nie milczą + spotkanie z reżyserem Andrejem Kuciłą

W ramach Festiwalu ?UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na film i spotkanie z reżyserem Andrejem Kuciłą!

GDY KWIATY NIE MILCZĄ

2 kwietnia 2022, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – w kasie kina i na bilety.bok.bialystok.pl

Po seansie zapraszamy na spotkanie z twórcą filmu i dyskusję zarówno o współczesnej Białorusi, jak i obecnej, coraz trudniejszej sytuacji uchodźców politycznych w naszym kraju.

Prowadzenie spotkania: Radek Dąbrowski

Gościem pokazu będzie Janusz Gawryluk – organizator festiwalu Bulbamovie i redaktor prowadzący cykl dokumentalny “Nieznana Białoruś” w Belsat TV
Współorganizator pokazu: Belsat TV

 

Gdy kwiaty nie milczą
Polska 2021, 71’
reż. Andrej Kuciła

Wybory na Białorusi w 2020 roku zostały sfałszowane, co wywołało powstanie ludowe jakiego ten kraj nigdy wcześniej nie widział. Pokojowe protesty spotkały się z okrutną przemocą ze strony milicji, ale protestujący nie wycofali się, żądając od prezydenta Łukaszenki rezygnacji po 27 latach żelaznych rządów. Wywołało to kolejną rundę jeszcze bardziej brutalnych represji.

Film opowiada o zwykłych białoruskich kobietach i ich rodzinach, które decydują się zaryzykować wszystko, aby wziąć udział w protestach. Rozumiejąc, że nadzieja nie może umrzeć.

Festiwale:
Warszawski Festiwal Filmowy 2021 (zwycięzca konkursu dokumentalnego)
Ji.hlava International Documentary Film Festival 2021 (wyróżnienie)
Watch Docs Warszawa 2021 (wyróżnienie)
ArtDocFest 2022 Ryga (wyróżnienie)

Radek Dąbrowski – absolwent filologii białoruskiej UwB i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz, zajmując się tematyką Białorusi i mniejszości białoruskiej w Polsce.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury