Gilberto Merlante: Lodospady

Zapraszamy na spotkanie w ramach 11. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Gilberto Merlante: Lodospady

22 października 2022, godz. 17:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Prezentacja portretuje efemeryczną grę, której człowiek oddaje się od blisko 20 lat.

“Woda zamarza wolno, aż wszystko nieruchomieje. Mróz zatrzymuje czas, a człowiek zaczyna wspinać się po jedynych swego rodzaju rzeźbach, które mogła stworzyć tylko natura. Wspinanie się po lodospadach nie jest sportem. Jest filozofią życia, dzięki której stajemy się częścią natury. Wspinasz się na coś unikalnego co z przypływem ciepła zanika, zmienia się w wodę i powietrze.” 

Podczas prezentacji przejdziemy od historii alpinizmu do początków wspinaczki na lodospadach. Zobaczymy zdjęcia z archiwalnych zbiorów Górskiego Muzeum Narodowego w Turynie, w którym Gilberto pracował przez piętnaście lat i gdzie poznał historię alpinizmu. Zobaczymy też zdjęcia jego przyjaciół wspinaczy, nagrania z najciekawszych i najtrudniejszych lodospadów w Alpach, zdjęcia ze wspinaczki na północną ścianę l’Aiguille des Pèlerins, na jedno z najtrudniejszych wejść na alpejskich lodospadach “Beyond Good and Evil’ a także fotografie z Anatolii bogatej w liczne lodospady o różnej skali trudności.

Gilberto Merlante wspina się od 15. roku życia. Od tego czasu poświęcił swoje życie górom. Studiował na Wydziale Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie w Turynie po czym przez 15 lat pracował w Górskim Muzeum Narodowym. Historyk alpinizmu i dziennikarz górski, od 1996 jest międzynarodowym instruktorem FASI oraz instruktorem wspinaczki wysokogórskiej i lodospadowej Włoskiego Klubu Alpejskiego. Nowych technik wspinaczki uczył się na Big Wall w Yosemite National School w Kalifornii.

 

Galeria

_1 a (8) a (9) a (10) a (11) a (12) a (13) a (14) a (15) a (16) a (17) _11 a (1) a (2) a (3) a (4) a (5) a (6) a (7)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury