Girl

DKF “GAG” zaprasza na przedpremierowy pokaz filmowego objawienia festiwalu w Cannes i najlepszego europejskiego debiut ubiegłego roku, nominowanego do Złotego Globu filmu Lukasa Dhonta!

GIRL

12 marca 2019, godz. 18.15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet 12 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja przed i dyskusja po filmie – dr Maciej Białous

Objawienie festiwalu w Cannes i najlepszy europejski debiut ubiegłego roku, nominowany do Złotego Globu!
“Girl” to subtelny portret dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka.

Girl
Belgia 2018, 100′
reż. Lukas Dhont

Lara marzy o staniu się kobietą i o karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości.
„Girl” to dojrzałe, poruszające kino o trudnej akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami.
W roli tytułowej, nagrodzony w Cannes, zjawiskowy Victor Polster!

Nagrody:

MFF w Cannes 2018 – Nagroda FIPRESCI Un Certain Regard, najlepszy aktor Un Certain Regard (Victor Polster), najlepszy debiut (Złota Kamera), Queer Palm;
MFF w San Sebastián 2018 – najlepszy film, Nagroda Publiczności;
Europejskie Nagrody Filmowe 2018 – Europejskie odkrycie roku – Prix FIPRESCI;
Tofifest 2018 – Grand Prix (Złoty Anioł), Nagroda Jury Studenckiego;
FF w Londynie 2018 – najlepszy debiut;
MFF w Pingyao 2018 – People’s Choice Award

Krytycy o filmie:

Trudno się otrząsnąć z wrażenia jakie ten film robi, debiut roku!
Janusz Wróblewski, Polityka

Lara w “Girl” Lukasa Dhonta tańczy swoje życie. Upada i podnosi się. Jej triumf to triumf woli. Jestem sobą, mogę więcej. Finezyjny film o sile ducha, determinacji i czułości. Bardzo nam wszystkim potrzebny: tutaj i teraz.
Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy

To kino angażuje nas w sprawy innych ludzi, wyzwala z egocentryzmu oraz zaabsorbowania sobą i swoimi sprawami.(…) Film ważny też dla rodziców, którzy chcą mądrze rozmawiać z dzieckiem i stworzyć z nim dobrą relacje. Martyna Harland, psycholożka, dziennikarka kulturalna

W “Girl” każda z postaci pragnie dla Lary tego samego – by była dziewczyną. Jednocześnie filmowi udaje się zachować silny dramatyzm dzięki temu, jak opowiada o życiu. Okazuje się tu bowiem, ze nawet gdy podejdziemy do naszego istnienia z czułością i empatią, nie spowoduje to, że będzie ono mniej skomplikowane, choćbyśmy otaczali się jedynie wyrozumiałymi ludźmi.
Magnus von Horn, reżyser

Komentarz psychologiczny 28. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej w Radziejowicach:
„Girl” to film o dziewczynach… i chłopakach, o nastolatkach oraz niepokojącym, czasami trudnym i bolesnym, a na pewno bardzo indywidualnie przeżywanym okresie dorastania. Tematem filmu są także młodzi ludzie, ich pasje, marzenia, fascynacje, przyjaźnie, poszukiwanie miłości, pierwsze kontakty seksualne, relacje, tajemnice, burza hormonów i huśtawka nastroju.

Galeria

Girl_www Girl_B1_v02_cmyk

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury