Godspeed, Los Polacos!

Zapraszamy na specjalny pokaz obsypanego nagrodami rewelacyjnego dokumentu, opowiadającego o wyprawie Canoandes’79, akademickiej wyprawie kajakowej krakowskiego klubu „Bystrze”!

CIEKAWI ŚWIATA – FILM: GODSPEED LOS POLACOS!

8 grudnia 2021, godz. 18:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilet: 16 zł – do kupienia w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Godspeed, Los Polacos!
USA 2020, 88′
reż. Adam Nawrot

Wielka Drewniana Góra – Grand Prix konkursu filmowego podczas Festiwalu Moc Gór!

Mija właśnie 40 lat od jednej z największych polskich wypraw podróżniczych!
Film dokumentalny “Godspeed, Los Polacos!” Adama Nawrota opowiada o wyprawie Canoandes’79 – akademickiej wyprawie kajakowej krakowskiego klubu „Bystrze”, która w 1981 roku w składzie: Andrzej Piętowski (kierownik), Jacek Bogucki, Zbigniew Bzdak, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski i Jerzy Majcherczyk spłynęła rzeką Colca (Peru) w najgłębszym kanionie Ziemi.

Zdobycie kanionu Rio Colca zostało uznane przez amerykański magazyn “Paddler” za jedno z najważniejszych dokonań eksploracyjnych XX w., a w 1984 wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa. Było też wielokrotnie opisywane przez “National Geographic”. Grupa kajakowa Canoandes’79 za zdobycie dziewiczego kanionu rzeki Colca w Peru w 20. rocznicę wydarzenia otrzymała najważniejszą polską nagrodę eksploracyjną – Super Kolosa!

“Godspeed, los Polacos!” pokazuje nie tylko podróż po rzekach obu Ameryk, ale także polityczne tło wyprawy i późniejsze losy kajakarzy, którzy aktywnie zamanifestowali swój sprzeciw wobec poczynań ówczesnych władz polskich.

Adam Nawrot – filmowiec i fotograf polskiego pochodzenia, na co dzień mieszkający w Nowym Jorku. Założył firmę produkcyjną Sourland, skupiającą się na tworzeniu historii łączących watki komercyjne z non-fiction. Pracuje także jako niezależny operator filmowy. Pasją Adama są dobrze oświetlone pomieszczenia, starty w biegach górskich i od czasu do czasu pisanie o sobie w trzeciej osobie. Dzięki swojej pracy podróżował po całym świecie, a życiowe inspiracje czerpie z chęci odkrywania i opowiadania historii. Jako zapalony kolarz, wioślarz i wspinacz chętnie ukazuje w swojej twórczości ducha przygody.
Wraz z producentką Sonią Szczęsną tworzą polsko-amerykański duet filmowców, który jako pierwsze pokolenie imigrantów z Polski zainteresowało się politycznymi okolicznościami, towarzyszącymi imigracji ich rodziców do Stanów Zjednoczonych.

 

Festiwale i nagrody:
2020 Best Feature Film – Banff Mountain Film Festival,
Canada 2020 Best in Show – Ottawa Adventure Film Festival,
Canada 2020 Best Picture – Mountain Film Festival,
Chile & Peru 2020 Exploration Award – Krakow Mountain Film Festival,
Poland 2021 Best Adventure Film – Peoples Choice Award
Boulder International Film Festival, US 2021 Grand Prix,
Moc Gór – Poland 2021 Silver,
Best Film – Shefield Adventure Film Festival 2021
Best Film about Mountains, Sports and Adventure – Festival Gorniskego Filma, Slovenia

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury