Igor Shugaleev: 375 0908 2334. The body you are calling is currently not available

Zapraszamy na performans w ramach 36. Dni Sztuki Współczesnej:

Igor Shugaleev: 375 0908 2334. The body you are calling is currently not available

28 maja 2022, godz. 21:00
dziedziniec III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, ul. Pałacowa 2/1, wejście od ul. Ogrodowej
wstęp wolny

 

Pomysł na performans narodził się ze stanu sprzeciwu przeciwko przemocy, oporu wobec przedłużającego się napięcia i strachu oraz potrzeby przełamywania poczucia winy, w którym teraz żyją – świadomie lub nie – Białorusini.
To rodzaj zaproszenia do tego, by spróbować poczuć się jedną z osób zatrzymanych w Białorusi, by odczuć bezprawie, nielegalność i oburzenie, których doświadczyły tysiące obywateli. Przez przemoc, która trwa do dzisiaj.

Performer tworzy prosty sposób komunikacji z widzami: identyfikując się z zatrzymanymi, symuluje doświadczenie bycia torturowanym, tym samym wydobywając anonimową osobę ze sfery informacji do realnej przestrzeni – przemienia ofiarę z wiadomości w prawdziwego człowieka.

„Szukałem sposobu, by przedstawić horror wydarzeń, które nas dotknęły. Jak mówić o odrętwieniu, strachu, a zarazem okazywać przemocy pogardę? Jak mówić o poczuciu winy z powodu masowej emigracji Białorusinów, w tym mnie? Jak popierać protest, będąc zwykłym aktorem?” – pyta Igor. „Ten performans był odpowiedzią: to ważne, by pozostać w temacie, być aktywnym, świadomym, nieobojętnym i nie rozpaczać”.

375 0908 2334:
375 – numer kierunkowy do Białorusi
0908 – data wyborów prezydenckich, cynicznie sfałszowanych przez władze. Złość i niezadowolenie z powodu ich wyników wywołały rewolucyjne protesty, które trwają do dzisiaj
2334 – numer artykułu Kodeksu postępowania administracyjnego “Złamanie procedur przy organizacji wydarzeń masowych”, na podstawie którego od sierpnia 2020 roku skazano ponad 40 tysięcy Białorusinów

Igor Shugaleev – urodził się w Homlu, od 2021 roku mieszka w Polsce. Niezależny aktor i performer, absolwent Białoruskiej Państwowej ASP. Jako student zainteresował się performansem, teatrem fizycznym i teatrem tańca. Brał udział w warsztatach tańca współczesnego, performansach i happeningach. Jako członek Teatru Tańca Karakuli i Teatru Korniag uczestniczył w wielu europejskich festiwalach tańca. Współpracował z mińskim teatrem TOK i Teatrem HUNCH (Mińsk / Londyn). Od 2019 roku pracuje nad projektami solowymi. Współpracując z artystami z różnych dziedzin, szuka własnego języka ekspresji artystycznej na pograniczu tańca, teatru dramatycznego i performansu.

Sergey Shabohin – urodził się w Nowopołocku, mieszka i pracuje w Poznaniu i Berlinie. Artysta, niezależny kurator, archiwista i badacz białoruskiej kultury, pisze teksty sztuce. Założyciel i redaktor naczelny projektu badawczego Kalektar o białoruskiej sztuce współczesnej oraz portalu Art Aktivist poświęconemu aktywizmowi i białoruskiej sztuce współczesnej. Właściciel Gray Mandorla Studio w Poznaniu. Kurator kilku wystaw i konkursów. Założył portal cultprotest.me. Zapoczątkował akcję mającą na celu utworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej w Białorusi.

Alexandra Kononchenko – urodziła się w Mińsku, od 2021 roku mieszka w Polsce. Fotografka i artystka wideo, pracowała m.in. podczas takich wydarzeń, jak Warszawski Festiwal Filmowy czy European Assembly of Student Architects.

Marina Dashuk – urodziła się w Białorusi, od 9 lat mieszka i pracuje w Polsce. Producentka teatralna, menadżerka, koordynatorka międzynarodowych projektów kulturalnych, agentka aktorska. Współpracuje z aktorami, reżyserami i grupami teatralnymi w Białorusi, Polsce i Ukrainie.

Projekt powstał również po to, by – we współpracy z Fundacją HUMANOS – uzyskać pomoc finansową dla ofiar przemocy i represji w Białorusi.

pomysłodawca, performer: Igor Shugaleev
kurator, artysta: Sergey Shabohin
artystka wideo: Aleksandra Kononchenko
producentka: Marina Dashuk

 

Galeria

DSW_performans Igora Shugaleeva_fot T_Pienicki (1) DSW_performans Igora Shugaleeva_fot T_Pienicki (2) DSW_performans Igora Shugaleeva_fot T_Pienicki (3) DSW_performans Igora Shugaleeva_fot T_Pienicki (4) DSW_performans Igora Shugaleeva_fot T_Pienicki (5) DSW_performans Igora Shugaleeva_fot T_Pienicki (6) DSW_performans Igora Shugaleeva_fot T_Pienicki (7) DSW_performans Igora Shugaleeva_fot T_Pienicki (8)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury