Jazz Band Młynarski-Masecki

W ramach cyklu Jazz na BOK-u zapraszamy na koncert

Jazz Band Młynarski-Masecki

3 marca 2018 / 20.00 / Klub FAMA
Bilety: 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu koncertu) – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Kolejna w Nowym Roku muzyczna propozycja w kawiarni Fama w ramach cyklu Jazz na BOK-u. Wyjątkowi i wszechstronni muzycy przypomną nam jak to kiedyś grano w klubach i salach balowych II Rzeczypospolitej prawdziwie polski jazz.

Płyta zespołu Jazz Band Młynarski-Masecki, Noc w wielkim mieście, zdobyła już wiele nagród i wzmianek w podsumowaniach muzycznych roku 2017, a nie jest to bynajmniej ostanie słowo zespołu! Warto przekonać się na własne uszy, dlaczego muzyka ta nadal powoduje moc uniesień mimo wielu lat jakie upłynęły od czasu jej powstania.

Zobacz teledysk do utworu Jazz Band Młynarski – Masecki – Abduł Bey

Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. Druga Wojna Światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres “prosperity” młodego polskiego show biznesu, ale nie bezpowrotnie!

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Jazz Band Młynarski – Masecki zagra w składzie:

Jan Emil Młynarski – śpiew, bandżola
Marcin Masecki – pianino, aranżer, dyrektor muzyczny
Jerzy Rogiewicz – perkusja
Piotr Wróbel – suzafon
Tomasz Duda – saksofon
Jarosław Bothur – saksofon
Michał Fetler – saksofon

Polecamy relację z koncertu:

Galeria

FOT Jazz Band Mlynarski Masecki FOT_JazzBand_Mlynarski_Masecki_fot.KobasLaksa 3 FOT_JazzBand_Mlynarski_Masecki_fot.KobasLaksa FOT_JazzBand_Mlynarski_Masecki_fot.KobasLaksa 4 Jazz Band Młynarski Masecki (1) Jazz Band Młynarski Masecki (2) Jazz Band Młynarski Masecki (3) Jazz Band Młynarski Masecki (4) Jazz Band Młynarski Masecki (5) Jazz Band Młynarski Masecki (6) Jazz Band Młynarski Masecki (7) Jazz Band Młynarski Masecki (8) Jazz Band Młynarski Masecki (9) Jazz Band Młynarski Masecki (10) Jazz Band Młynarski Masecki (11) Jazz Band Młynarski Masecki (12) Jazz Band Młynarski Masecki (13) Jazz Band Młynarski Masecki (14) Jazz Band Młynarski Masecki (15) Jazz Band Młynarski Masecki (16) Jazz Band Młynarski Masecki (17) Jazz Band Młynarski Masecki (18)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury