Jesień z Bluesem: Amazing Grace

W ramach 35. Jesieni z Bluesem zapraszamy na pokaz filmu

Amazing Grace

13 listopada 2019, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 18 zł, karnet na 4 filmy: 60 zł, dostępne w kasie Kina FORUM, kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa i na bilety.bok.bialystok.pl

Amazing Grace
Czas trwania: 120 minut
Reżyser: Sydney Pollack

Film w reżyserii Sydneya Pollacka to zapis dwóch nocy nagrań z 1972 r., kiedy Aretha Franklin stworzyła “Amazing Grace”, jeden z najlepiej sprzedających się albumów muzyki gospel w historii. Obraz jest jednym z najsłynniejszych filmów, które nigdy nie trafiły do dystrybucji i nazywany jest Świętym Graalem Hollywood. Aretha Franklin, która zmarła 16 sierpnia 2018 r., blokowała możliwość pokazania filmu publiczności.

Film ma prawdziwie burzliwą historię. Ze względu na ograniczenia techniczne w latach 70. reżyserowi nie udało się zsynchronizować dźwięku z obrazem, w związku z czym porzucił 16 godzin nagrań i zajął się kolejnym dziełem. Jeden z producentów, Alan Elliot, nie potrafił jednak porzucić projektu. W 2007 r. zastawił swój dom, żeby wykupić taśmy od studia Warner Bros.

Nowe możliwości technologiczne pozwoliły wreszcie dokończyć “Amazing Grace”, który miał mieć premierę w 2011 r., jednak piosenkarka pozwała Alana Elliota za wykorzystanie wizerunku bez jej zgody. Mimo że wokalistka nie miała żadnych zastrzeżeń co do treści filmu, jej prawnicy zablokowali pokazy na festiwalu Telluride w 2015 i 2016 r.

35. Jesień z Bluesem

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury