Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz: Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju

W ramach 7. edycji Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz: Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju

21 października 2017, godz. 14.00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i online: www.bilety.bok.bialystok.pl

Kaszmir to wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal. Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią podróżnicy, od lat eksplorujący indyjskie Himalaje. Zachwycimy się Śrinagarem – indyjską Wenecją, zajrzymy do warsztatów kaszmirskich rzemieślników oraz na plantację szafranu. Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz, przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.

Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku, trzy wojny indyjsko-pakistańskie o Kaszmir, granica, którą jest linia demarkacyjna oraz ruchy separatystyczne sprawiają, że sytuacja polityczna jest tutaj nie zawsze stabilna.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – przewodnicy trekkingowi, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja wędrowania po górach stała się ich sposobem na życie. W 1988 roku po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję, Kirgistan a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 roku prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe, zorganizowali ponad 150 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje i inne góry świata dla niewielkich grup, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Wydali przewodnik trekkingowy “Himalaje indyjskie” oraz album “Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów”.

Więcej:
www.terra.waw.pl
www.festiwalterra.pl

cały program festiwalu

Galeria

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz_ Pielgrzymi w drodze do groty Amarnath

BOK Białostocki Ośrodek Kultury