Kazimierz Pułaski. Bohater dwóch narodów

Podlaska Akademia Kultury i Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na film dokumentalny Joanny Kessler-Chojeckiej

KAZIMIERZ PUŁASKI. BOHATER DWÓCH NARODÓW

pokaz z okazji 250. rocznicy Konfederacji Barskiej 1768-1772

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

11 lutego 2018, godz. 16.00
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Projekcja filmu poprzedzona będzie prezentacją multimedialną Marka Telera, dziennikarza, popularyzatora historii, blogera.

Wielki patriota i wielki bohater Kazimierz Pułaski na ołtarzu wolności dwu narodów złożył dwie ofiary – swój majątek i swoje życie.
Urodził się 6 marca 1745. W Polsce był jednym z dowódców konfederacji barskiej, w Stanach Zjednoczonych został bohaterem wojny o niepodległość. Nazywany “ojcem amerykańskiej kawalerii”.

“Hrabia Pułaski z Polski, oficer znany w całej Europie z odwagi i walki o wolność swojego kraju z przeważającymi siłami Rosji, Austrii i Prus, może być bardzo użyteczny w naszej służbie” – pisał z Paryża 29 maja 1777 Benjamin Franklin, polityk amerykański, do pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Washingtona.

Kazimierz Pułaski, hrabia, marszałek, generał, zmarł od ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779. Miał 34 lata.
W 1929 roku Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day). W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego (Pulaski Parade) na 5. alei w Nowym Jorku. Stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) w każdy pierwszy poniedziałek marca. W stanach Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri i Virginia istnieją hrabstwa Pulaski (Pulaski County), nazwane tak na jego cześć.

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury