Kino plenerowe 2018 – program

Kino plenerowe to już nasza tradycja!
Jak co roku zapraszamy wszystkich fanów dobrego kina na letnie pokazy pod gwiazdami.

Podczas wakacyjnych wieczorów zaprezentujemy filmy poszerzające Waszą percepcję sztuki filmowej, świata, człowieka i muzyki (tylko u nas filmy z muzyką na żywo – pod chmurką)!

Widzów zachęcamy do zabrania ze sobą koców, śpiworów i karimat (noce bywają chłodne). Mamy nadzieję, że jak zwykle spotkamy się w bardzo licznym gronie!

Harmonogram seansów:

6 lipca – godz. 22:00 – Amerykański Film Reklamowy. Sztuka i Technika 2017, 83′
Od wielu lat przekonujemy Widzów, że reklama może być sztuką i to sztuką fascynującą!
Pokaz “Amerykański Film Reklamowy. Sztuka i Technika” to wyjątkowa okazja do poznania twórczych możliwości, jakie stwarza realizatorom krótka forma filmowa.
Zestaw najlepszych reklam, przygotowywany od 1992 roku przez AICP – Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych USA, to także niezwykłe spojrzenie na współczesną Amerykę.
Projekt „Amerykański Film Reklamowy” jest w Polsce pokazywany w ramach Euroshorts, międzynarodowego festiwalu filmowego, organizowanego od 1992 roku przez Fundację Młodego Kina. Składa się z reklam, nakręconych przez wybitnych twórców i włączonych do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

 

15 lipca – godz. 21:30 – Kult ciała
reż. Michał Waszyński, pokaz filmu z muzyką na żywo zespołu Czerwie, 55’
Nagrodzony Złotym Medalem na Festiwalu Filmowym w Nicei film Michała Waszyńskiego powstał 3 lata po światowej premierze pierwszego filmu dźwiękowego. Kręcony m.in. w Wiedniu, w koprodukcji polsko-austriackiej, został wprawdzie udźwiękowiony, ale w Polsce, ze względu na wysokie ceny nowej aparatury, pokazywany był w wersji niemej.
CZERWIE to niezależna polska formacja, prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny, niepowtarzalny styl, charakteryzujący się niekonwencjonalym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków (Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia), operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. CZERWIE znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.

 

20 lipca – godz. 22:00 – Mordercza opona
reż. Quentin Dupieux, Francja, Angola, 85′
Posiadająca zdolności parapsychologiczne opona samochodowa obsesyjnie podąża za kobietą, pozbawiając życia każdego, kto stanie jej na drodze. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie został dobrze przyjęty przez krytyków, lecz nie odniósł sukcesu komercyjnego.

3 sierpnia – godz. 21:00 – Mandarynka
reż. Sean Baker, USA, 88′
Transseksualna prostytutka Sin-Dee wychodzi z aresztu i dowiaduje się od swojej najlepszej przyjaciółki, że jej chłopak ją zdradził, w dodatku z biologiczną kobietą. Wściekła, ale cały czas na wysokich szpilkach, dumnie przemierza zakazane ulice Los Angeles, aby go odnaleźć i zawalczyć o swój związek. Jest Wigilia Bożego Narodzenia.
„Mandarynka” to błyskotliwa komedia o dumnych i silnych dziewczynach, które zawsze trzymają się razem i pomimo swojej sytuacji życiowej nigdy nie tracą poczucia humoru. To daleka od tradycyjnej, ale równie poruszająca opowieść wigilijna o prawdziwej przyjaźni i poszukiwaniu miłości.

4 sierpnia – godz. 21:00 – Krwawa rozgrywka
reż. Piotr Krzywiec, 60’
W 1944 roku na Białostocczyźnie lądują krwiożerczy kosmici z planety Nextron. Tylko błękitna sarmacka krew i narządy polskich rolników do przeszczepu mogą uratować ich wymierającą cywilizację. W pogoń za nimi rusza Adolf Hitler oraz jego doborowe komando rzeźników – naukowców z SS –Thule. Fuhrer za wszelką cenę chce zdobyć kosmiczny pojazd przybyszów z gwiazd, a przede wszystkim jego antygrawitacyjny napęd. Tylko on może przechylić szalę zwycięstwa na stronę upadającej III Rzeszy. Do totalnej destrukcji dołącza Sowiecka Armia i Kosmiczny Łowca, chroniący ludzkość przed inwazją Złych Obcych.
„Krwawa Rozgrywka” to najbardziej szalona, amatorska farsa science-fiction, jaka kiedykolwiek powstała w Polsce, inspirowana m.in. komediami grupy Monty Python oraz Mela Brooksa.

10 sierpnia – godz. 21:00 – Bracia Lumière
reż. Thierry Frémaux, Francja, 90′
W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak: “Wyjście robotników z fabryki” czy “Polewacz polany”. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową. Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji, Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów, wśród których znalazły się klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Wszystkie one – zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K – zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumière.

11 sierpnia – godz. 21:00 – Gimme Danger
reż. Jim Jarmusch, USA, 108′
Jim Jarmusch, twórca „Broken Flowers” i „Patersona”, swoim nowym filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi.
Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności.
W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”.
Podobnie jak The Stooges i ich muzyka, „Gimme Danger” jest trochę szalony, chaotyczny, pełen emocji, zabawny, prymitywny, a jednocześnie wyrafinowany w najbardziej nieokrzesany sposób. Niech żyją The Stooges!

17 sierpnia – godz. 21:00 – Nanuk z Północy
reż. Robert Flaherty, pokaz z muzyką na żywo: Jacaszek, 79′
Robert J. Flaherty uważany jest nie tylko za jednego z ojców filmu dokumentalnego, ale i za prekursora filmu etnograficznego. “Nanuk z północy” to jego pierwsza produkcja, która od razu przyniosła mu jednoczesny sukces artystyczny i frekwencyjny. Bohaterem filmu jest Nanuk, głowa inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona. Kamera towarzyszy jemu i jego krewnym podczas codziennych czynności, w powszednich zmaganiach z nieprzyjazną naturą. W pamięci widzów pozostają sceny budowy igloo czy polowania na foki oraz pogodny humor, od którego Flaherty nie stronił. Choć niektóre wydarzenia były inscenizowane, film pozostaje bezcennym dokumentem etnograficznym.
Jacaszek – polski artysta dźwiękowy, kompozytor i jeden z najoryginalniejszych producentów muzyki elektro-akustycznej, łączącej dźwięki elektroniczne z żywym instrumentarium. Autor muzyki teatralnej i filmowej (np. “Sala samobójców”) oraz ilustracji muzycznych do poezji i prozy, w tym słuchowiska muzycznego “Lem Konzept” do “Bajek Robotów” Stanisława Lema. W ramach projektu Rimbaud, wspólnie z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Budzyńskim stworzyli muzykę do do tekstów Arthura Rimbauda. Ma na swoim koncie osiem autorskich albumów. W 2004 roku, nakładem Gusstaff Records wydał płytę “Lo-Fi Stories”, efekt zainteresowania autora estetyką starych bajek, wydawanych na płytach winylowych i magnetofonach szpulowych. Wykształcił niekonwencjonalne metody samplingu, korzystając z archaicznych nagrań i dźwięków wydawanych przez zabawki, instrumenty i szczątki znalezionych mechanizmów, nazywając tę technikę “muzykotroniką”.

pełny program Lata w Mieście


BOK Białostocki Ośrodek Kultury